Skip to content

Pasif ve Güçlendirilmiş Subwoofer Arasındaki Fark

16 de Nisan de 2021

Bu makalede

Harika bir ev sinema sistemini bir araya getirirken, bir subwoofer gerekli bir satın alma işlemidir. Subwoofer, son derece düşük frekansları yeniden üretmek için tasarlanmış özel bir hoparlördür. Müzik için bu, akustik veya elektrik basının ve daha fazla filmin demiryolu raylarında koşan bir trenin gümbürtüsü, top ateşi ve patlamaları ve büyük sınav anlamına geldiği anlamına gelir: bir depremin derinden gürlemesi. Ancak, hepsinin keyfini çıkarmadan önce, subwoofer’ı sisteminizin geri kalanıyla entegre etmeniz gerekir ve bir subwoofer’ı ev sinema sisteminizin geri kalanına nasıl bağlayacağınız, bunun olup olmadığına bağlıdır. Güçlendirilmiş veya Pasif.

Görüntüler Amazon’un izniyle

Pasif Subwooferlar

Pasif subwoofer’lar “pasif” olarak adlandırılır çünkü geleneksel hoparlörlerle aynı şekilde harici bir amplifikatörden güç almaları gerekir. Önemli olan nokta, subwooferlar düşük frekanslı sesleri yeniden üretmek için daha fazla güce ihtiyaç duyduğundan, bir amplifikatör veya alıcının, alıcının veya amplifikatörün güç kaynağını boşaltmadan subwoofer tarafından üretilen bas efektlerini sürdürmek için yeterli gücü verebilmesi gerektiğidir. Ne kadar güç, subwoofer hoparlörünün gereksinimlerine ve odanın büyüklüğüne (ve ne kadar bas sindirebileceğinize veya komşuları ne kadar rahatsız etmek istediğinize!) Bağlıdır. Bir ev sineması kurulumundaki diğer hoparlörler gibi, hoparlör kablosunu bir amplifikatörden pasif subwoofer’a bağlarsınız. İdeal olarak, önce bir ev sinema alıcısının veya AV preamp işlemcisinin subwoofer hat çıkışlarını harici bir subwoofer amplifikatörünün hat girişlerine bağlamanız gerekir.

Dayton Audio SA230 Subwoofer Amplifikatörü, farklı konektörler gösteriyor

Amazon
Daha sonra subwoofer amplifikatöründeki hoparlör çıkışlarını pasif subwoofer üzerindeki hoparlör terminallerine bağlarsınız.

Klipsch RW-5802-II Pasif Subs hoparlör bağlantıları

Klipsch
Pasif subwooferlar öncelikle, subwoofer’ın duvara monte edilebildiği özel kurulumlarda kullanılır, ancak yine de pasif olan bazı geleneksel küp şeklindeki subwooferlar vardır. Ek olarak, bazı ucuz ev sinema sistemi, Onkyo HT-S7800 gibi pasif bir subwoofer içerir.

Güçlendirilmiş Subwooferlar

Belirli bir alıcı veya amplifikatörden gelen yetersiz güç sorununu çözmek için, Powered Subwoofer’lar (aynı zamanda Aktif Subwooferlar) kullanılmaktadır. Bu tür bir subwoofer bağımsızdır. Amplifikatörün ve subwoofer hoparlörün özelliklerinin en iyi şekilde eşleştiği ve aynı muhafaza içine yerleştirildiği bir hoparlör / amplifikatör konfigürasyonuna sahiptir. Bir yan fayda olarak, güçlendirilmiş bir subwoofer’ın tüm ihtiyacı, bir ev sineması alıcısından veya surround ses ön amplifikatör / işlemci hat çıkışından (subwoofer preamp çıkışı veya LFE çıkışı olarak da adlandırılır) gelen tek bir kablo bağlantısıdır.

Ev sineması alıcısı subwoofer preamp çıkışları

Onkyo ABD
Kablo daha sonra sub preamp / LFE çıkışından güçlü bir subwoofer üzerindeki karşılık gelen girişlere gider.

Jamo J 12 Güçlendirilmiş subwoofer bağlantıları

Jamo
Bu düzenleme, güç yükünün çoğunu bir alıcıdan uzaklaştırır ve alıcının kendi amplifikatörlerinin orta aralık ve tweeter hoparlörlerine daha kolay güç sağlamasına olanak tanır.

Hangisi Daha İyi – Pasif mi Güçlü mü?

Subwoofer’ın pasif veya güçlü olması, subwoofer’ın ne kadar iyi olduğunu belirleyen faktör değildir. Bununla birlikte, Güçlendirilmiş subwooferlar, kendi dahili amplifikatörlerine sahip oldukları ve başka bir alıcı veya amplifikatörün amplifikatör sınırlamalarına bağlı olmadıkları için en yaygın kullanılanlardır. Bu, günümüzün ev sineması alıcıları ile kullanımlarını çok kolaylaştırır. Tüm ev sineması alıcıları, güçlendirilmiş bir subwoofer’a bağlanmak için özel olarak tasarlanmış bir veya iki subwoofer ön amplifikatör hat çıkışıyla donatılmıştır. Öte yandan, pasif bir subwoofer’ı çalıştırmak için gereken harici amplifikatör, sahip olduğunuz pasif subwoofer’dan daha pahalı olabilir. Çoğu durumda, Pasif Subwoofer yerine güçlendirilmiş bir subwoofer satın almak daha uygun maliyetlidir. Hala pasif seçeneği seçerseniz, bir ev sineması alıcısından gelen subwoofer ön çıkışı, harici amplifikatörün subwoofer hoparlör bağlantı (lar) ı pasif subwoofer’a giderken harici subwoofer amplifikatörünün giriş bağlantısına bağlanmalıdır. Pasif bir subwoofer için mevcut olan diğer tek bağlantı seçeneği, pasif subwoofer’ın giriş ve çıkış standart hoparlör bağlantılarına sahip olması durumunda, bir alıcıdaki veya amplifikatördeki sol ve sağ hoparlör bağlantılarını pasif subwoofer’a bağlayıp ardından solu bağlayabilmenizdir. ve pasif subwoofer’daki ana sol ve sağ ön hoparlörlerinize giden sağ hoparlör çıkışı bağlantıları. Bu tür bir kurulumda, subwoofer, dahili bir geçiş kullanarak düşük frekansları “sıyırır”, orta aralık ve yüksek frekansları subwoofer’ın hoparlör çıkışlarına bağlı ek hoparlörlere gönderir. Bu, pasif subwoofer için ekstra bir harici amplifikatör ihtiyacını ortadan kaldırır, ancak düşük frekanslı ses çıkışı talepleri nedeniyle alıcınız veya amplifikatörünüze daha fazla yük bindirebilir.

Subwoofer Bağlantı Kurallarının İstisnası

Güç beslemeli birçok subwoofer’ın hem hat girişi hem de hoparlör bağlantıları vardır. Bu, bir amplifikatörün hoparlör bağlantılarından veya bir amplifikatör / ev sineması alıcısı subwoofer preamp çıkış bağlantısından gelen sinyalleri kabul etmesini sağlar. Bununla birlikte, her iki durumda da, gelen sinyal güçlendirilmiş alt birimin dahili amplifikatörlerinden geçerek yükü alıcıdan alır.

Hat ve hoparlör girişleri ile güçlendirilmiş alt

Robert Silva
Bu, özel bir subwoofer preamp çıkış bağlantısına sahip olmayan daha eski bir ev sineması alıcınız veya amplifikatörünüz varsa, hem standart hoparlör bağlantıları hem de hat girişleriyle güçlendirilmiş bir subwoofer’ı kullanmaya devam edebileceğiniz anlamına gelir.

Kablosuz Bağlantı Seçeneği

Daha popüler hale gelen başka bir subwoofer bağlantı seçeneği (yalnızca güçlendirilmiş subwoofer’larla çalışır), subwoofer ile ev sineması alıcısı veya amplifikatörü arasındaki kablosuz bağlantıdır. Bu iki şekilde uygulanabilir.

  1. Subwoofer yerleşik bir kablosuz alıcıyla birlikte geldiğinde ve aynı zamanda bir ev sinema alıcısı veya amplifikatörünün subwoofer hat çıkışına takılan harici bir kablosuz verici de sağlar.
  2. Bir hat girişine ve herhangi bir ev sinema alıcısına, AV işlemciye veya subwoofer veya LFE hat çıkışına sahip amplifikatöre sahip herhangi bir güçlendirilmiş subwoofer’a bağlanabilen isteğe bağlı bir kablosuz verici / alıcı kiti satın alabilirsiniz (aşağıdaki bir kit için bağlantı örneğine bakın) .

Velodyne WiConnect kablosuz subwoofer adaptörü bağlantı örneği

Robert Silva

Alt çizgi

Ev sinema sisteminizle kullanmak üzere bir subwoofer satın almadan önce, ev sinema sisteminizin, AV veya surround ses alıcınızın bir subwoofer preamp çıkışı olup olmadığını kontrol edin (çoğu zaman Sub Pre-Out, Sub Out veya LFE Out olarak etiketlenir). Öyleyse, güçlendirilmiş bir subwoofer kullanmalısınız. Ayrıca, yeni bir ev sineması alıcısı satın aldıysanız ve orijinal olarak bir kutu içinde ev sineması sistemiyle birlikte gelen bir subwoofer’ınız varsa, bu subwoofer’ın aslında pasif bir subwoofer olup olmadığını kontrol edin. Verilen şey, bir subwoofer hat girişine sahip olmaması ve yalnızca hoparlör bağlantılarına sahip olmasıdır. Öyleyse, subwoofer’a güç sağlamak için ek bir amplifikatör satın almanız gerekecektir.