Skip to content

Paylaşılan Kompozit / Komponent Video Giriş Bağlantıları

7 de Mayıs de 2021

TV ve ev eğlence teknolojileri yeni bağlantı seçenekleriyle ilerledikçe, daha eski, daha az kullanılan girişler artık bir öncelik değil. Sonuç olarak, LCD ve OLED TV’lerin ve diğer ev eğlence cihazlarının büyük çoğunluğunu etkileyerek sayıları azalır, birleştirilir veya tamamen ortadan kalkar. S-Video ve DVI bağlantıları çoktan gitti ve bileşen video ve bileşik video bağlantılarının sayısı artık az. Modern TV’lerdeki eğilim, hem kompozit hem de komponent video bağlantısını tek bir video girişi seçeneğinde birleştirmektir. Üreticiler bu kurulumu paylaşılan bir bağlantı olarak adlandırır.

Cankurtaran / Robert Silva

Kompozit video

Bileşik video bağlantısı, sarı uçlu bir RCA kablosu kullanır. Hem renkli hem de siyah beyaz kısımların birlikte aktarıldığı bir analog video sinyali gönderir. Bu bağlantı on yıllardır televizyonlarda, video projektörlerinde, ev sinema alıcılarında, kablo / uydu kutularında mevcuttur ve ayrıca DVD oynatıcılarda / kaydedicilerde ve hatta daha eski Blu-ray Disk oynatıcılarda ikincil bir bağlantı olarak bulunur. Kompozit bağlantılar genellikle düşük çözünürlüklü (standart tanım olarak da adlandırılır) videoyu işliyordu. Pek çok TV’de, kompozit video girişinin etiketi Video, Video girişi veya analog stereo ses girişleriyle eşleştirilmişse AV girişi’dir.

Bileşen Videosu

Bir bileşen video bağlantısı, aynı renklere sahip ilgili giriş veya çıkışlara bağlanan kırmızı, mavi ve yeşil bağlantı uçlarına sahip üç ayrı “RCA tipi” bağlantıdan ve kablolardan oluşur. Bileşen video giriş ve çıkışlarına sahip cihazlarda, bağlantılar aşağıdaki tanımları da taşıyabilir: Y, Pb, Pr veya Y, Cb, Cr. Bu baş harflerin anlamı, kırmızı ve mavi kabloların video sinyalinin renk bilgilerini taşıdığıdır. Buna karşılık, yeşil kablo, video sinyalinin siyah beyaz veya “parlaklık” (parlaklık) kısmını taşır. Bileşen videosu esnektir. Kablo bağlantıları analog videodan geçse de, teknik olarak 1080p’ye kadar çözünürlükleri geçirebildikleri ve ayrıca geçmeli veya aşamalı video sinyallerini geçebildikleri için yetenekler kompozit video bağlantılarından daha kapsamlıdır. Bununla birlikte, kopya koruma gereksinimleri nedeniyle, bileşen video bağlantılarının yüksek tanım yetenekleri 1 Ocak 2011’de Görüntü Kısıtlama Simgesi aracılığıyla aşamalı olarak kaldırıldı. Görüntü Kısıtlama Simgesi, Blu-ray Disk gibi bir içerik kaynağında kodlanmış ve bileşen video bağlantılarının kullanımını algılayan bir sinyaldir. Belirteç daha sonra TV veya video projektörü gibi yetkisiz cihazlarda yüksek çözünürlüklü (720p, 1080i, 1080p) sinyal geçişini devre dışı bırakabilir. Ancak bu kısıtlama, bu sınırlamanın uygulanmasından önce var olan içerik kaynaklarını etkilemez. Birçok ev sineması alıcısı hala bileşen video bağlantı seçeneğini sunsa da, birbirini izleyen her model yılında mevcut bağlantı sayısının azaldığını veya ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Kompozit ve Komponent Video Giriş Paylaşımı

Paylaşılan girişin çalışma şekli, TV’nin video giriş devresinin hem kompozit hem de komponent video kaynağı bağlantısını (ve ilişkili analog ses girişini) barındıracak şekilde değiştirilmesidir. Bu kurulumda, komponent video kabloları normal olarak bağlanır. Yine de, bileşik bir video bağlantısı bağlamak için Yeşil bileşen video giriş bağlantısını da kullanabilirsiniz. Ancak, bu tür bir paylaşımlı yapılandırmayla, hem kompozit hem de bileşen video sinyal kaynağını (ilişkili analog stereo sesle birlikte) TV’ye aynı anda bağlayamazsınız. Bir VCR, daha eski bir video kameranız (bileşik video kaynağı) ve daha eski bir DVD oynatıcınız veya kablo kutunuz (bileşen video kaynağı) varsa, her ikisini de yalnızca paylaşılan bir kompozit / bileşen video bağlantısı. Neredeyse tüm durumlarda, paylaşılan bileşik / bileşen video bağlantısına sahip TV’ler yalnızca bir set sunar. Hem eski VCR’nizi hem de DVD oynatıcınızı aynı anda TV’ye bağlamak için, biraz hile kullanmadığınız sürece şansınız kalmaz.

Ev Sineması Alıcısı Geçici Çözümü

Bileşik, S-video veya bileşen video giriş seçenekleri ve ayrıca video büyütme ile analogdan HDMI’ya dönüştürme sağlayan bir ev sinema alıcınız varsa, tüm video kaynaklarını (ve ilgili analog sesi) alıcıya bağlayın. Ardından, ev sinema alıcısını HDMI çıkışı üzerinden TV’nize bağlayın Artan sayıda ev sineması alıcısı, video veya HDMI ve kompozit için yalnızca HDMI girişleri sağlar, ancak bileşen video bağlantı seçeneği sunmaz. Hala eski AV donanımını takmanız gerekiyorsa, yeni bir ev sinema alıcısı satın alırken ihtiyacınız olan bağlantı seçeneklerine sahip olduğundan emin olun.

Ek Öneriler

Mevcut TV’lerin çoğunda konsolide olan kompozit / bileşen video girişleri sorunuyla karşı karşıya kaldığınızda (bunların nihai kaybolma ihtimali de eklenmiştir), bazı uzun vadeli planlama yapmayı düşünebilirsiniz.

  • Tüm ev yapımı VHS kasetlerinizi DVD’ye kopyalamayı düşünün (kopyalama koruması nedeniyle 1984’ten beri piyasaya sürülen ticari olarak mevcut VHS film kasetlerinin çoğunun kopyalarını yapamazsınız).
  • HDMI çıkışı olmayan daha eski bir DVD oynatıcınız varsa, Blu-ray disk oynatıcıya yükseltme zamanı. Bu disk kaydediciler ayrıca DVD’leri okuyabilir (ve yükseltebilir) ve CD’leri oynatabilir. Mevcut fiyatlandırma durumuna göre, yeni olduğu zaman eski DVD oynatıcı için ödediğinizden daha ucuza bir tane bulabilmelisiniz. Blu-ray diskleri satın almakla ilgilenmeseniz bile, oynatıcı DVD’lerinizin oynatma ömrünü uzatacak ve onlar da daha iyi görünecektir.
  • Kablo / uydu kutunuzu HDMI çıkışları olan birine yükseltin. Ayrıca, bu eskimiş VCR veya DVD kaydedicinin yerini almak için DVR hizmetini düşünün.

Arttırılmış kopya korumasından dolayı, DVD kaydediciler TV programlarını kaydetmek için ilk çıktığında olduğu kadar pratik değildir ve şimdi bulmak çok zordur. Ancak, bunları VCR’nin çalışmayı durdurmadan önce düşünebileceğiniz VHS kasetlerinizi kopyalamak için yine de kullanabilirsiniz.

Alt çizgi

Ev eğlencesine erişiminizdeki tüm değişikliklerle, ileride ne var?

  • DVD’ler ve Blu-ray diskler bir süre daha ortalıkta olacak olsa da, eğilim internet akışına doğru gidiyor. Sonunda, geniş bant altyapısı kullanılabilirlik, istikrar ve uygun fiyatta arttıkça fiziksel medya daha niş bir pazar haline gelecektir.
  • Gelişen bir trend, çeşitli kablosuz bağlantı seçenekleri aracılığıyla bileşenler arasında fiziksel bağlantı ihtiyacını ortadan kaldırıyor.
  • Üst düzey ev sineması kurulumlarında kullanabileceğiniz kablosuz hoparlör seçenekleri mevcuttur.

TV’lerde kompozit ve komponent video bağlantılarının birleştirilmesi, ev sineması bağlantısıyla birlikte mağazada bulunanların yalnızca bir, çok küçük parçası.