Skip to content

PC Ses Temelleri: Konektörler

1 de Haziran de 2021

Çoğu masaüstü bilgisayar sistemi, ses çalmak için yerleşik donanım içermez ve çoğu dizüstü bilgisayar sınırlı hoparlör özellikleri sunar. Sesin bir bilgisayar sisteminden harici hoparlörlere geçtiği mekanizma, net ve net ses ile gürültü arasındaki farkı yaratır.

PC Ses Ara Bağlantı Şeması.
©Yaratıcı Laboratuvarları

Mini Krikolar

Stereo Mini Jak

Stereo Mini Jak.
Cankurtaran / Mark Harris

Mini jak, bir bilgisayar sistemi ile hoparlörler veya stereo ekipman arasındaki en yaygın ara bağlantı şeklidir. Taşınabilir kulaklıklarda kullanılan aynı 3,5 mm konektörleri kullanır. Boyutlarına ek olarak, mini jaklar ses bileşenleri için yaygın olarak kullanılmaktadır. Taşınabilir ses, bunları uzun yıllar boyunca kullandı ve bilgisayar sesiyle uyumlu çok çeşitli kulaklıklar, harici mini hoparlörler ve güçlendirilmiş hoparlörler yaptı. Basit bir kabloyla mini jak fişini ev stereo ekipmanı için standart RCA konektörlerine dönüştürmek de mümkündür. Mini krikolar dinamik aralıktan yoksundur. Her mini jak yalnızca iki kanal veya hoparlör için sinyal taşıyabilir. Bu, 5.1 surround kurulumunda, üç mini jak kablosunun altı ses kanalı için sinyali taşıdığı anlamına gelir.

RCA Konnektörleri

Kompozit RCA Tipi Video Kablosu ve Konektörü

KLH49 / Getty Images
RCA konektörü, uzun süredir ev stereo ara bağlantıları için standart olmuştur. Her bir fiş, tek bir kanal için sinyal taşır. Bu, bir stereo çıkışın iki RCA konektörlü bir kablo gerektirdiği anlamına gelir. Çok uzun süredir kullanımda oldukları için kablolama kalitesinde de çok fazla gelişme oldu. Çoğu bilgisayar sisteminde RCA konektörleri yoktur. Konektörün boyutu çok büyüktür ve PC kart yuvasının sınırlı alanı, birçoğunun kullanılmasını engeller. Tipik olarak, tek bir PC yuvasında dörtten fazla olamaz. 5.1 surround ses yapılandırması altı konektör gerektirir. Çoğu bilgisayar ev stereo sistemlerine bağlı olmadığından, üreticiler genellikle bunun yerine mini jak konektörlerini kullanmayı tercih eder.

dijital koaksiyel

Panamax M5100-PM - Arka Görünüm - Koaks ve LAN Bağlantıları

Panamax M5100-PM – Arka Görünüm – Koaks ve LAN Bağlantıları.
Cankurtaran / Robert Silva

Analog ve dijital sinyaller arasındaki sürekli dönüşüm, seste bozulmalara neden olur. Sonuç olarak, CD oynatıcılardan DVD oynatıcılardaki Dolby Digital ve DTS bağlantılarına Darbe Kod Modülasyon sinyalleri için yeni dijital arayüzler oluşturuldu. Dijital koaks, bu dijital sinyali taşımanın iki yönteminden biridir. Dijital koaksiyel, bir RCA konektörününkiyle aynı görünüyor ancak üzerinde taşınan çok farklı bir sinyal var. Dijital sinyal kablo boyunca ilerlerken, eksiksiz bir çok kanallı surround sinyali, altı ayrı analog RCA konektörü gerektiren kablo boyunca tek bir dijital akışta paketler. Bu, dijital koaksı çok verimli hale getirir. Dijital koaksiyel konektör kullanmanın dezavantajı, bilgisayarın takıldığı ekipmanın da uyumlu olması gerektiğidir. Tipik olarak, ya dahili dijital kod çözücüleri olan güçlendirilmiş bir hoparlör sistemi ya da kod çözücüleri olan bir ev sineması alıcısı gerektirir. Dijital koaks, farklı kodlanmış akışları da taşıyabildiğinden, cihazın sinyal türünü otomatik olarak algılayabilmesi gerekir. Bu yetenek, bağlantı ekipmanının fiyatını artırır.

Dijital Optik (SPD/IF veya TOSLINK)

Dijital Optik Kablo Ucu ve Bağlantı Örneği

Dijital Optik Kablo Ucu ve Bağlantısı Örneği.
Cankurtaran / Robert Silva

Bazen SPD/IF (Sony/Philips Dijital Arayüzü) olarak adlandırılan bir optik konektör, sinyal bütünlüğünü korumak için dijital sinyali bir fiber optik kablo üzerinden iletir. Bu arayüz sonunda TOSLINK kablosu ve konektörü olarak adlandırılana standardize edildi. TOSLINK konektörleri, şu anda mevcut olan en temiz sinyal aktarımı biçimini sağlar, ancak sınırlamalar vardır. İlk olarak, koaksiyel kablolardan daha pahalı olan özel fiber optik kablolar gerektirir. İkinci olarak, alıcı ekipmanın, güçlendirilmiş bilgisayar-hoparlör setleri için nadir görülen bir özellik olan TOSLINK konektörünü kabul etmesi gerekir.

USB bağlantı

USB flash sürücü ve çoklu USB bağlantı noktası arızaları

kyoshino / Getty Images
Evrensel Seri Veri Yolu, kulaklıklar, kulaklıklar ve hatta hoparlörler dahil olmak üzere hemen hemen her tür PC çevre birimi için standart bir bağlantı şeklidir. Hoparlörler için USB konektörünü kullanan cihazlar aynı zamanda ses kartı cihazıdır. Anakart veya ses kartının dijital sinyalleri sese dönüştürmesi ve dönüştürmesi yerine, dijital sinyaller USB ses cihazına gönderilir ve ardından orada kodu çözülür. Bu yaklaşım daha az bağlantı gerektirir, ancak önemli dezavantajları da vardır – örneğin, hoparlörlerin ses kartı özellikleri, 24 bit 192 kHz ses gibi daha yüksek kaliteli ses için gereken uygun kod çözme seviyelerini desteklemeyebilir.