Skip to content

PC’niz için OEM ve Perakende Parçaların Kullanılması

16 de Nisan de 2021

Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) ürünü, onu tasarlayan üreticiden kaynaklanır. Başka bir ürünün yaşam döngüsü boyunca montaj ve entegrasyon için diğer şirketlere perakende ambalajı olmadan satılır. Genellikle, OEM ürünleri toptan veya toplu alımın bir parçası olarak büyük partiler halinde satılır. Bu farklılıkların güzel bir örneği, bir OEM ve bir perakende sabit disk karşılaştırılırken görülebilir. Perakende sürüm, sürücü kablolarını, kurulum talimatlarını, garanti kartlarını ve sürücüyü yapılandıran veya çalıştıran yazılım paketlerini içerdiği için genellikle bir kit olarak anılır. Sürücünün OEM versiyonu, sabit sürücüyü yalnızca başka hiçbir malzeme içermeyen kapalı bir anti-statik torba içinde içerir. Bazen buna çıplak sürücü denir.

Donanım gibi yazılım da OEM olarak satın alınabilir. OEM yazılımı, yazılımın perakende sürümleriyle aynıdır, ancak ambalajı yoktur. Tipik olarak, işletim sistemleri ve ofis paketleri gibi yazılım öğelerindeki farkı göreceksiniz. OEM donanımından farklı olarak, yazılımın bir perakendeci tarafından tüketiciye satılmasına neyin izin verdiği konusunda daha fazla kısıtlama vardır. OEM yazılımı tipik olarak yalnızca eksiksiz bir bilgisayar sistemiyle satın alınabilir. Bazı perakendeciler, yazılımın bir tür çekirdek bilgisayar sistemi donanımıyla birlikte satın alınması durumunda satın alınmasına izin verir. Her iki durumda da, OEM yazılımıyla birlikte kullanılmak üzere ek bir donanım satın alınması gerekir. Bazı vicdansız perakendeciler ve kişiler korsan yazılım olan OEM yazılımları satmaktadır, bu nedenle satın almadan önce perakendeciyi kontrol edin.

OEM ve Perakende Arasındaki Genel Farklar

OEM

 • Daha ucuz.
 • Sınırlı garantiler, hizmet ve destek.
 • Perakende ambalajı yoktur.
 • OEM yazılımı tipik olarak bir PC ile birlikte gelir.
 • Yazılımın korsan olma eğilimi daha yüksektir.

Perakende

 • Daha iyi garanti koşulları.
 • Daha uzun ve daha güvenilir garantiler ve destek.
 • Daha yüksek fiyatlı.

Paradan tasarruf etmek istiyorsanız, ek desteğe veya garantilere ihtiyacınız olmadıkça OEM gitmenin yolu olabilir. Öyleyse, perakende donanım ve yazılım daha güvenli seçenekler olabilir. Aşağıdaki diğer bazı önemli farklılıklara bakın.

Maliyet: Bütçe Odaklı için OEM

OEM

 • Daha ucuz olma eğilimindedir.

Perakende

 • Daha pahalı.
 • Daha fazla satış fiyatı olabilir.

OEM ürünler, perakende ürünlere göre fiyat avantajı sunar. Azaltılmış öğeler ve paketleme, bir bilgisayar bileşeninin perakende sürümüne göre maliyetini düşürebilir. Bununla birlikte, bir perakende ve OEM ürünü arasındaki diğer bir önemli (ve telafi edici) fark, garantilerin ve iadelerin nasıl işlendiği.

Garantiler: Perakende Satış Sonrası Dürtmeler

OEM

 • Nadiren bir garantiyle birlikte gelir veya sınırlı bir garantiye sahiptir.
 • Bazı OEM ürünleri garantiler oluşturuyor.

Perakende

 • En uzun ve en iyi garantileri sağlar.
 • Çoğunun daha iyi iade politikaları var.

Çoğu perakende ürün, hizmet ve destek için iyi tanımlanmış şartlara sahiptir. Öte yandan, OEM ürünleri genellikle farklı garantiler ve sınırlı destek sunar çünkü OEM ürünü bir perakendeci aracılığıyla bir paketin parçası olarak satılır. Bu nedenle, sistem bileşeni için servis ve destek, komple bir sistem içinde satılıyorsa perakendeci tarafından ele alınmalıdır. Yine de, garanti farklılıkları artık daha az tanımlanıyor. Bazı durumlarda, bir OEM diskin perakende sürümünden daha uzun bir garantisi olabilir. Perakende donanım genellikle daha iyi garantilere ve desteğe sahipken, OEM donanımı garanti ve teknik destek kalitesinde o kadar da geride değildir. Daha fazla insan bu daha ucuz çözümü bilgi işlem ihtiyaçları için kullandıkça, bu ürünlere yönelik destek de gelişmeye devam etmelidir. Veya birçoğunun bulduğu gibi, nereye bakacağınızı biliyorsanız, genellikle farklı OEM ürünleri için forumlar vardır.

Ambalaj: Perakende Kraldır

OEM

 • Genellikle perakende ambalajla gelmez.
 • Genellikle bir kılavuz dahil değildir.

Perakende

 • Mevcut tüm paketleme ve ekstralar.
 • Varsa basılı ve dijital kılavuzlarla birlikte gelir.

Bir bilgisayar sistemi oluşturduğunuzda veya yükselttiğinizde, perakende sürümü daha yararlı olabilir. Bileşeni bilgisayar sistemine kurmak için neyin gerekli olduğunu bilmiyorsanız, PC’nin diğer bileşenlerinden alamayabileceğiniz kablolar gibi üreticinin talimatları da faydalı olabilir.

Teknik Destek: Perakende Daha Güçlü

OEM

 • Çok az destek sağlandı.
 • Yardım için internet aramaya güvenmek zorunda kalabilir.

Perakende

 • Birçoğunun telefon, e-posta veya web üzerinden 7/24 desteği vardır.
 • Hasarlı veya hatalı parçaların daha fazla değiştirilmesi şansı.

Garantilerle ilgili olarak, herhangi bir türde destek (telefonla, e-postayla veya web sitesiyle) almak, OEM parçaları ve yazılımları için yanıltıcı olabilir. Perakendede normalde çeşitli destek teklifleri bulunurken, OEM parçaları için destek almak için müşteri forumlarına güvenmeniz gerekebilir.

OEM veya Perakendeyi Belirleme

Çoğu saygın perakendeci, ürünü ürün açıklamasında OEM veya çıplak sürücü olarak listelemektedir. Paketleme ve garanti gibi öğeler, bir OEM sürümü olup olmadığına dair ipuçları sağlar. En büyük sorun, web’deki çeşitli fiyatlandırma motorlarıyla birlikte gelir. Bir üretici bir OEM ve perakende ürün için aynı ürün tanımlamasını kullanıyorsa, sonuçlar sayfasındaki perakendeciler iki sürümden birini sunabilir. Bazı fiyatlandırma motorları fiyatın yanında OEM’i listelerken diğerleri olmayabilir. Emin değilseniz daima ürün açıklamasını okuyun. OEM yazılımı ile önemli riskler olabilir. En büyük sorun, yazılımın meşru veya korsan olup olmadığıdır. Çoğu mağaza, en iyi ihtimalle yalnızca hesabınıza kredi verdiğinden, OEM yazılımını iade etmekte zorlanabilirsiniz. Yazılımla ilgili sorunlarınız varsa, destek daha zor olabilir. Biraz çevrimiçi araştırma yaparak, diğer kullanıcıların yardımıyla bir forum bulabilirsiniz. Ancak, OEM donanımında olduğu gibi resmi destek en güvenilir olmayabilir.

Nihai Karar: OEM Ürünleri Genel Olarak Riske Değer

OEM olarak veya perakende olarak satılan bir bileşende fiziksel bir fark olmamalıdır. Aradaki fark, perakende sürümüyle sağlanan ekstralardır. Perakende versiyona kıyasla OEM ürününün şartlarından memnunsanız, OEM ürününü düşük maliyetle satın almak genellikle daha iyidir. Ürün garantileri gibi öğeler sizin için önemliyse, bunların sağladığı gönül rahatlığı için perakende sürümlerini satın alın.