Skip to content

PDB Dosyası Nedir?

26 de Mayıs de 2021

PDB dosya uzantısına sahip bir dosya, büyük olasılıkla bir DLL veya EXE dosyası gibi bir program veya modül hakkında hata ayıklama bilgilerini tutmak için kullanılan bir Program Veritabanı dosyasıdır. Bazen sembol dosyaları olarak adlandırılırlar. Dosya, kaynak koddaki çeşitli bileşenleri ve ifadeleri son derlenmiş ürünüyle eşler; bu, daha sonra hata ayıklayıcı, kaynak dosyayı ve hata ayıklama işlemini durdurması gereken yürütülebilir dosyadaki konumu bulmak için kullanabilir. Bazı PDB dosyaları bunun yerine Protein Veri Bankası dosya biçiminde olabilir. Bunlar, protein yapılarıyla ilgili koordinatları depolayan düz metin dosyalarıdır. Diğer PDB dosyaları muhtemelen Palm Veritabanı veya PalmDOC dosya biçiminde oluşturulur ve PalmOS mobil işletim sistemiyle kullanılır; bu biçimdeki bazı dosyalar bunun yerine .PRC dosya uzantısını kullanır. Yine bir başka olası format Tanida Demo Builder’dır.

PDB Dosyası Nasıl Açılır

Farklı programlar, verileri bir tür yapılandırılmış veritabanı biçiminde depolamak için kendi PDB dosyalarını kullanır, böylece her uygulama kendi türünü açmak için kullanılır. Geneious, Quicken, Visual Studio ve Pegasus, bir PDB dosyasını bir veritabanı dosyası olarak kullanabilecek programlara yalnızca birkaç örnektir. Radare ve PDBparse da işe yarayabilir. Bazı PDB dosyaları, Geneious’un Program Hata Ayıklama Veritabanı dosyaları gibi düz metin olarak depolanır ve bir metin düzenleyicide açılırsa tamamen insan tarafından okunabilir. Bu tür bir PDB dosyasını, Windows’taki yerleşik Not Defteri programı gibi, metin belgelerini okuyabilen herhangi bir programla açabilirsiniz. Diğer bazı PDB dosya görüntüleyicileri ve düzenleyicileri arasında Notepad ++ ve Brackets bulunur. Diğer PDB dosyaları metin belgeleri değildir ve yalnızca amaçlanan programla açıldığında kullanışlıdır. Örneğin, sizinki bir şekilde Quicken ile ilişkiliyse, o yazılımı görüntülemek veya düzenlemek için kullanmayı deneyin. Visual Studio, DLL veya EXE dosyasıyla aynı klasörde bir PDB dosyası görmeyi bekler. Avogadro ile Windows, Linux ve macOS’ta Protein Veri Bankası dosyaları olan PDB dosyalarını görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Şu programlar da dosyayı açabilir: Jmol, RasMol, QuickPDB ve USCF Chimera. Bunlar düz metin olduğundan, bir metin düzenleyicide de açabilirsiniz. Palm Desktop, Palm Database dosya biçimindeyse bu dosyayı açabilmelidir, ancak bu programın onu tanıması için .PRC dosya uzantısına sahip olmak için önce dosyayı yeniden adlandırmanız gerekebilir. Kalibre başka bir seçenektir. PalmDOC PDB dosyasını açmak için STDU Viewer’ı deneyin. Tanida Demo Builder dosyaları aynı adı taşıyan bir programla açılır.

PDB Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Program Veritabanı dosyaları, en azından normal bir dosya dönüştürme aracıyla büyük olasılıkla farklı bir dosya biçimine dönüştürülemez. Bunun yerine, bu tür bir dosyayı dönüştürebilen herhangi bir araç varsa, onu açabilen programla aynı olacaktır. Örneğin, veritabanı dosyanızı Quicken’den dönüştürmeniz gerekiyorsa, bunu yapmak için o programı kullanmayı deneyin. Bununla birlikte, bu tür bir dönüştürme muhtemelen sadece çok az kullanım sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu veritabanı uygulamalarında desteklenmez (yani, muhtemelen bu tür PDB dosyasını başka bir biçime dönüştürmenize gerek yoktur). Protein Veri Bankası dosyaları, MeshLab ile diğer formatlara dönüştürülebilir. Bunu yapmak için, önce PyMOL ile WRL’ye dönüştürmeniz gerekebilir. Dosya > Resmi Farklı Kaydet > VRML menüsüne gidin ve ardından WRL dosyasını MeshLab’e aktarın ve Dosya > Ağı Farklı Dışa Aktar PDB dosyasını STL veya başka bir dosya biçimine dönüştürmek için menü. Modelin renkli olmasına ihtiyacınız yoksa, dosyayı USCF Chimera ile doğrudan STL’ye aktarabilirsiniz (indirme bağlantısı yukarıdadır). Aksi takdirde, PDB’yi USCF Chimera ile WRL’ye dönüştürmek için yukarıdaki yöntemi (MeshLab ile) kullanabilir ve ardından WRL’yi MeshLab ile STL’ye aktarabilirsiniz. PDB’yi PDF veya EPUB’a dönüştürmek için, bir PalmDOC dosyanız varsa, birkaç yol mümkündür, ancak en kolayı muhtemelen Zamzar gibi bir çevrimiçi dönüştürücü kullanmaktır. Dosyanızı bu formatlara ve ayrıca AZW3, FB2, MOBI, PML, PRC, TXT ve diğer e-Kitap dosya formatlarına dönüştürme seçeneğine sahip olmak için bu web sitesine yükleyebilirsiniz. PDB dosyasını FAŞTA formatına dönüştürmek için Meiler Lab’ın çevrimiçi PDB’den FASTA’ya dönüştürücü ile yapılabilir. Bu dosyayı PDBx / mmCIF kullanarak çevrimiçi olarak CIF’e (Kristalografik Bilgi formatı) dönüştürmek de mümkündür.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıdaki araçların hiçbiriyle açılmayan dosyalar muhtemelen PDB dosyaları değildir. Olan şey, dosya uzantısını yanlış okuyor olmanızdır; bazı formatlar, gerçekten ilgisiz olduklarında ve aynı şekilde çalışmadıklarında PDB’ye çok benzeyen bir sonek kullanır. Örneğin, bir PDF dosyası bir belge dosyasıdır, ancak yukarıdaki programların çoğu, bu yazılım programlarıyla bir tane açmaya çalışırsanız metni ve / veya resimleri doğru şekilde oluşturmayacaktır. Aynısı, DBF, DB, ADP, PD, PDE, PDC, PDO ve WPD dosyaları gibi benzer şekilde yazılmış dosya uzantılarına sahip diğer dosyalar için de geçerlidir. PBD, EaseUS Todo Backup programına ait olan bir başka programdır ve bu nedenle yalnızca bu yazılımla açıldığında kullanışlıdır. Bir PDB dosyanız yoksa, dosyanızın sahip olduğu dosya uzantısını araştırın, böylece onu açan veya dönüştüren uygun programı bulabilirsiniz.

PDB Dosyalarında İleri Okuma

GitHub ve Wintellect’ten Program Veritabanı dosyaları hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Protein Veri Bankası dosyaları hakkında da öğrenilecek daha çok şey var; bkz. Dünya Çapında Protein Veri Bankası ve RCSB PDB.