Skip to content

PDD Dosyası Nedir?

21 de Haziran de 2021

PDD dosya uzantısına sahip bir dosya, büyük olasılıkla Adobe PhotoDeluxe ile oluşturulmuş bir Adobe PhotoDeluxe Image dosyasıdır. Bu görüntü formatı türü, Adobe’nin PSD formatına benzer, çünkü hem görüntüleri, çizgileri, metinleri hem de katmanları depolayabilirler. Adobe PhotoDeluxe 2002’de durduruldu ve yerini Adobe Photoshop Elements aldı. Ancak, aşağıda göreceğiniz gibi, Photoshop Elements, PDD dosyalarını açıp düzenleyebilen tek program değildir.

Görüntü dosyaları olmayan PDD dosyaları, muhtemelen bir Medtronic Chronicle İmplante Edilebilir Hemodinamik Monitörden hasta bilgilerini depolayan Medtronic Programmer Data dosyalarıdır. Ancak, bunun yerine ActiveVOS veya İşlem Tapu dosyaları ile kullanılan İşlem Dağıtım Tanımlayıcı dosyaları olabilir. PDD, bu sayfada açıklanan dosya biçimleriyle hiçbir ilgisi olmayan terimlerin de kısaltmasıdır, örn. süreç odaklı geliştirme, veri için profesyonel disk, fiziksel aygıt sürücüsü, platforma bağlı sürücü, ve proje tanım belgesi.

PDD Dosyası Nasıl Açılır

PDD dosyaları elbette Adobe PhotoDeluxe ile açılabilir ve düzenlenebilir, ancak bu programın yüklü olmama ihtimali vardır (ve Adobe’nin yalnızca bunun için güncellemeleri vardır). PDD dosyasını ücretsiz açmak için XnView kullanabilirsiniz. Bu program sadece bir multimedya görüntüleyici ve dönüştürücüdür, ancak bir resim düzenleyici değildir. Açabileceğiniz diğer bazı yollar ve düzenle PDD dosyaları Adobe’nin Photoshop, Photoshop Elements, Illustrator ve InDesign yazılımıyla birliktedir. ACD Systems Canvas, PDD formatını da destekler. Medtronic Chronicle yazılımı, Medtronic Programmer Data dosyaları olan PDD dosyalarını açabilir, ancak bunun için belirli bir indirme bağlantısı bulamadık. ActiveVOS ile çalışan bir PDD dosyası kullanıyorsanız, dosyanın ne için kullanıldığı ve yazılımla nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için ActiveVOS öğreticisine bakın. PDD dosyaları, bu platform tarafından kullanılan ve İş Süreci Arşiv dosyası (.BPR) olarak adlandırılan benzer bir dosya türünü oluşturabilmeniz için gereklidir. İşlem Tapu dosyaları Carlson yazılımıyla çalışır ve ad ve koordinatlar gibi çoklu çizgilerden tapu açıklamalarını tutar. Üzerinden erişilebilen İşlem Tapu Dosyası adlı bir araç anket > Çoklu Çizgi Araçları, bilgilerini düzenlemek ve raporlar oluşturmak için bu tür PDD dosyalarını açabilir. Bu dosya biçimi yalnızca .PDD dosya uzantısına sahip bir metin dosyası olabileceğinden, muhtemelen onu Notepad++ gibi bir metin düzenleyiciyle de açabilirsiniz. PC’nizdeki bir uygulamanın PDD dosyasını açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın PDD dosyalarını açmasını tercih ederseniz, bu değişikliği Windows’ta yapmak için bu kılavuzu izleyin.

Bir PDD Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir PDD dosyasını JPG, BMP, TIFF, PNG, PDF veya benzer bir görüntü formatına dönüştürmenin en kolay yolu dosyayı CoolUtils.com’a yüklemektir. PDD dosyası o web sitesinde olduğunda, onu hangi formata dönüştüreceğinizi seçebilirsiniz. Dönüştürülen dosyayı kullanmadan önce bilgisayarınıza geri indirmeniz gerekir. Adobe PhotoDeluxe Image dosyasını dönüştürdükten sonra CoolUtils.com tarafından desteklenmeyen farklı bir görüntü formatı olmasını istiyorsanız, ücretsiz bir görüntü dönüştürücü kullanabilirsiniz. Önce PDD’yi JPG’ye veya başka bir formata dönüştürün ve ardından bir görüntü dönüştürücü ile çalıştırın.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Bu programlar dosyanızı açmıyorsa, dosya uzantısını yanlış okuduysanız, yukarıda bahsedilen biçimlerden herhangi biriyle çalışmıyor olabilirsiniz. Bazı dosyalar, birbiriyle hiç ilişkili olmasalar bile benzer görünen uzantı harflerini/sayılarını paylaşır. Bazı örnekler ADP, PD (Spore Audio Playback) PDF, PDI, XPD, DDL, IDX, PPD (PostScript Yazıcı Tanımı), PDB ve WPD dosyalarını içerir.