Skip to content

PDF Üzerine Nasıl Yazılır?

11 de Şubat de 2023

Bilinmesi gereken

 • Windows’ta Microsoft Edge, temel bir PDF düzenleyici sunar. Mac’te Önizleme aynı işlevi sağlar.
 • iOS ile, Safari menüsünde İşaretle’yi kullanın. Android ile Microsoft OneDrive’ı kullanın.

Bu makale, PDF üzerine yazmak ve formları doldurmak için kullanabileceğiniz farklı programlara bakacaktır. İhtiyacınız olan araçlar büyük olasılıkla zaten bilgisayarınızdadır.

PDF Üzerine Yazabilir misiniz?

Bir PDF üzerine yazmanıza, açıklama eklemenize ve başka türlü notlar almanıza izin veren birçok yazılım yolu ve türü vardır. İşletim sisteminize bağlı olarak, bu yöntemlerden bazıları bilgisayarınızda zaten mevcut olabilir.

Windows’ta PDF Üzerine Nasıl Yazılır?

Windows 10 veya 11’e sahipseniz, büyük olasılıkla zaten yerleşik bir temel PDF düzenleyiciniz vardır. Microsoft Edge, metin notları yazma, metni vurgulama ve belge üzerinde çizim yapma gibi basit PDF işlevleri sunar.

 1. Windows menüsünü açın ve Microsoft Edge’i arayın. Bilgisayarınızda yoksa Edge’i Microsoft’un resmi web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 2. PDF’nizi Microsoft Edge’de açın. PDF’niz web’deyse, web bağlantısını tarayıcı çubuğuna koyabilirsiniz ve PDF otomatik olarak açılır. Windows Gezgini’ni açın ve masaüstünüzdeyse PDF’nizi arayın. Yakın zamanda Edge’i kullanarak internetten PDF indirdiyseniz, Ctrl+J Edge’de. Bu klavye kısayolu indirmeler menünüzü açar ve siz de PDF’yi doğrudan açabilirsiniz.

 3. Ekranın üst kısmında, tarayıcı çubuğunun altında PDF düzenleme araçlarını göreceksiniz. Yazı ekle bir metin kutusu oluşturmanıza ve metin yazmanıza olanak tanır. Metin Ekle aracındayken metnin boyutunu, rengini ve aralığını değiştirebilirsiniz.

 4. Bir belgeyi imzalamak gibi serbest el ile PDF üzerine yazmak için Çizmek alet. Bu araç, bir dokunmatik yüzey üzerinde parmağınızla çizim yapmanıza veya fare ile imzalamanıza olanak tanır. Çubuktaki Çizim Aracının yanında, çizgi rengini ve kalınlığını seçmenizi sağlayan bir açılır menü bulunur.

  Microsoft Edge'de bir PDF üzerinde çizim ve serbest el imzası

  Çizim aracı, PDF’ye tıkladığınızda devreye girer ve yalnızca ikinci kez tıkladığınızda devreden çıkar. İkinci tıklamayı yaptığınızdan emin olun, aksi takdirde fazladan çizgiler görebilirsiniz.

 5. Serbest çiziminizi kaldırmak için Silme aracını seçin ve üzerine tıklayın, ardından farenizi hareket ettirin veya dokunmatik yüzeyde kaydırın. Her şeyi silecek.

 6. Metni vurgulamak için Vurgula aracını tıklayın. Çizim aracı gibi, renk ve çizgi kalınlığını seçmenizi sağlayan bir açılır menü vardır. Yalnızca metni vurgulamak isteyip istemediğinizi de değiştirebilirsiniz. Bir vurguyu sağ tıklayıp seçerek kaldırabilirsiniz. Vurgulamak > Hiçbiri.

 7. Bir PDF’ye not eklemek için üzerine not yazmak istediğiniz metni vurgulayın, üzerine not yazmak istediğiniz alana sağ tıklayın ve Yorum ekle. Ardından notu eklemek için onay işaretini tıklayın. Vurgulanan bir alana bir not eklediyseniz, yorum o vurgulanan bölümün başında olacaktır. Hiçbir şeyi vurgulamadıysanız, otomatik olarak belgeye yerleştirilecektir.

  Microsoft Edge'de bir PDF'de ek açıklama

  Bu ek açıklamalar, fare üzerine geldiğinde görünen bir metin olan bir araç ipucu oluşturur. Bir belgeye birden çok kişi açıklama eklerse, belgeyi okumak zor olacaktır; yorum eklemek daha temiz bir okuma deneyimi olacaktır.

Mac’te PDF Üzerine Nasıl Yazabilirim?

Mac kullanıcıları için, bir PDF üzerine yazmak için en iyi araç, macOS’ta önceden yüklenmiş olarak gelen Önizleme uygulamasıdır. Daha genel olarak temel bir görüntü düzenleyici olarak bilinmesine rağmen, oldukça yetkin bir PDF düzenleyicisidir. Basit ihtiyaçlarınız mı var? Mac’te Önizleme’yi kullanarak bir PDF’yi nasıl imzalayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. PDF’yi Önizleme’de açın. Alternatif bir araç ayarlamadıysanız, Finder’da veya masaüstünüzde PDF’ye çift tıkladığınızda otomatik olarak Önizleme’de açılır.

 2. seçin İşaretleme Aracı PDF’nin üstündeki araç çubuğunda, sağ üst köşede. Bir daire içinde yukarıyı gösteren bir işaretçiye benzer.

  Mac'te Önizleme'de bir PDF'de işaretleme aracı

 3. İkinci bir araç çubuğu açılacaktır. Bir belge üzerinde serbest çizim yapmak için Kroki veya Çizmek dalgalı çizgilere benzeyen araçlar. Çizim araçları basit bir çizgi çizer ve çizmeye çalıştığınız şekli tahmin etmeye çalışır. Çizim aracı, izleme dörtgenine ne kadar sert bastığınıza bağlı olarak daha açık veya daha kalın bir çizgi oluşturur.

  Mac'te Önizleme İşaretleme Araç Çubuğunda bir PDF'de çizim aracı

 4. Metin eklemek için tıklayın Metin alet. Herhangi bir yere bir kutuya metin yazıp belgeye sürükleyebilirsiniz.

  Mac'te İşaretleme Araç Çubuğu Önizlemesindeki metin aracı

 5. İmza eklemek için tıklayın İmza alet. İmzanızı Önizleme’ye kaydedebilir ve otomatik olarak yükleyebilirsiniz.

  Mac'te Önizleme'de bir PDF'de imzalama aracı

Bir iPhone’da PDF’ye Nasıl Yazabilirim?

iPhone ve iPad ayrıca, bu durumda Safari’de bulunan yerleşik PDF düzenleme işlevlerine sahiptir.

 1. Safari’de PDF’ye gidin ve içinden ok çıkan kutuya dokunun. Açılan menüyü aşağı kaydırın ve seçin. İşaretleme.

 2. PDF, alttaki araçlarla yüklenecektir; a Kalem, Fosforlu Kalem, Kurşun Kalem, Silgi, Kement ve Cetvel. Menüyü açmak ve ayarlarını değiştirmek için bu araçlardan herhangi birine uzun basın. Hataları düzeltmek için Geri Al ve Yinele düğmeleri üst kısımdadır. Bittiğinde bitti’yi tıklayın.

  iOS için Safari'de İşaretleme ve İşaretleme araç seti

Android’de PDF’leri Nasıl Düzenleyebilirim?

Android için, PDF’leri düzenlemek için en iyi seçenek Microsoft OneDrive’dır.

Sahip değil misin? Android için Microsoft OneDrive’ı edinin.

 1. PDF’yi Android cihazınıza veya Google Drive’a indirin. Alt kısımdaki kalem düğmesini seçin.

 2. Dosyayı Düzenle menüsünde OneDrive PDF Düzenleyici’yi seçin.

 3. Dosya açıldığında, seçin Açıklama ekleve üç kalem ve bir fosforlu kalem seçeneğinin yanı sıra bir Metin aracı büyük harf T ve a olarak notlar yanındaki alet. Tıklamak Tamamlamak.

  Android'de Kalemi Düzenle, Düzen Menüsü ve OneDrive'ın açıklama menüsü

SSS

 • En iyi ücretsiz PDF editörü nedir?

  En iyi ücretsiz üçüncü taraf PDF editörleri arasında Sejda PDF Editor, PDF-XChange Editor, Inkscape, LibreOffice Draw ve PDFelement bulunur.

 • Google Drive’ımda bir PDF’yi nasıl düzenlerim?

  PDF’yi Google Drive’ınıza yükleyin ve önizlemesini görmek için dosyayı seçin. Seçme Bununla aç > Daha fazla uygulama bağlayınbir PDF düzenleyici seçin ve ardından Bağlamak.

 • Chromebook’umda bir PDF’yi nasıl düzenlerim?

  Bir Chromebook’ta PDF düzenlemek için üçüncü taraf bir uygulama kullanmalısınız. Sejda PDF Editor ile şu adrese gidin: Düzenlemek > PDF dosyasını yükle.

 • PDF dosyalarını nasıl birleştiririm?

  PDF’leri birleştirmenin en kolay yolu CombinePDF.com gibi bir siteyi ziyaret etmektir. PDF’lerinizi seçin, ardından Birleştirmek. PDF’leri Mac Preview veya Adobe Acrobat kullanarak da birleştirebilirsiniz.