Skip to content

PDF’yi Google Doküman Biçimine Dönüştürme

7 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Google Dokümanlar hesabınızda, Dosya seçiciyi aç simgesi.
 • Seçin Yükle sekmesi. Seç Cihazınızdan bir dosya seçin veya PDF’yi üzerine sürükleyin Buraya bir dosya sürükleyin.
 • Seçiniz Google Dokümanlar ile açın ekranın üst kısmında. Google Dokümanlar, PDF’yi otomatik olarak dönüştürür.

Bu makale, PDF’yi bir tarayıcıda Google Dokümanlar’a yükleyerek bir PDF’nin Google Dokümanlar biçimine nasıl dönüştürüleceğini açıklar.

PDF Dosyasını Google Dokümanlar Biçimine Dönüştürme

Google Dokümanlar’a bir PDF yüklediğinizde, dosyayı otomatik olarak Google Dokümanlar biçimine dönüştürür. Bunu yapmak için herhangi bir özel araca veya yazılıma ihtiyacınız yoktur; işlevsellik doğrudan yerleşiktir. Google Dokümanlar herhangi bir platformla uyumlu olduğundan, PDF dosyalarınızla herhangi bir web tarayıcısında veya herhangi bir cihazda çalışabilirsiniz.

 1. Google Dokümanlar hesabınıza giriş yapın.

 2. Seçin Dosya seçiciyi aç Ekranın üst tarafına yakın bir yerde bulunan simge sırasındaki simge. Simge bir klasöre benziyor.

 3. Şuraya git Yükle sekmesindeki Bir dosya aç iletişim kutusu. Tıkla Cihazınızdan bir dosya seçin PDF dosyanızı yüklemek veya dosyayı Buraya bir dosya sürükleyin Kutu.

  Olarak yükle

 4. Dosya açılır. Sonra seçin Google Dokümanlar ile açın ekranın üst kısmında.

  belgelerle aç

 5. Dosyayı Google Dokümanlar’da gerektiği gibi düzenleyin.

Google Dokümanlar, orijinal metni ve biçimlendirmeyi korurken PDF’leri dönüştürür. Belgeye girdikten sonra metni güncelleyebilir, grafik ekleyebilir veya düzeni istediğiniz gibi yeniden düzenleyebilirsiniz. Düzenlemelerinizi tamamladığınızda, belgeyi DOCX, RTF, PDF ve HTML gibi çeşitli biçimlerde dışa aktarın veya paylaşın. Ayrıca şu adrese giderek PDF’ye geri indirebilirsiniz. Dosya > İndir, e-posta ile gönderin veya bir PDF dosyası olarak Google Drive’a gönderin. Google Dokümanlar’ın 50 MB dosya boyutu sınırı vardır. Çoğu PDF nispeten küçük boyuttadır, bu nedenle bu bir sorun teşkil etmeyebilir.

Yoldayken Google Dokümanlar

Google Dokümanlar’ı kullanmanın avantajlarından biri, internete erişebileceğiniz her yerde herhangi bir cihazdan kullanılabilmesidir. Google Dokümanlar’a bir akıllı telefondan veya tabletten sık sık erişiyorsanız, iOS ve Android cihazlar için Google Dokümanlar mobil uygulamasını Google Play’den veya iOS App Store’dan indirin. Uygulama ile, tıpkı bir tarayıcıda yapabildiğiniz gibi, hareket halindeyken de oluşturabilir, düzenleyebilir ve işbirliği yapabilirsiniz.

PDF Dosyası Nedir?

PDF, Taşınabilir Belge Biçimi anlamına gelir. Adobe Systems, farklı bilgisayar platformlarında belge formatlamada tutarlılık yaratmanın bir yolu olarak 90’ların başında PDF dosya formatını oluşturdu. PDF dosyalarının gücü ve çok yönlülüğü sayesinde, bunlar piyasadaki en popüler dosya formatları arasındadır.