Skip to content

Photoshop Elements’te Metni Öne Çıkarın

21 de Mayıs de 2021

Bu makale, Photoshop Elements’te metnin arka planda nasıl öne çıkacağını açıklar.

Photoshop Elements’te Metin Nasıl Öne Çıkarılır

Photoshop Elements kullanarak metni nasıl öne çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Çalışmak istediğiniz fotoğrafı açarak başlayın ve görselin istediğiniz herhangi bir yerine metin eklemek için yazma aracını kullanın.

 2. Zaten gösterilmiyorsa katmanlar paletini açın (Pencere> Katmanlar), sonra Ctrl-tıklama (Mac’te Command tuşunu basılı tutarak tıklayın) T yazı katmanı için küçük resim. Bu, metninizi çevreleyen bir seçim çerçevesi oluşturur.

 3. Seçime git menü> Değiştir> Genişlet ve 5-10 piksel arasında bir sayı yazın. Bu, yazıyı çevreleyen seçimi genişletir.

 4. Katman paletinde, Yeni bir katman oluşturun düğmesine basın ve bu yeni, boş katmanı metin katmanının altına sürükleyin.

 5. Git Düzenle menüsü> Seçimi doldur … İçerik altında, ayarlayın Kullanım: to Renk, ardından metnin arkasında olmasını istediğiniz rengi seçin. Bu iletişim kutusunda Harmanlama bölümünü yalnız bırakın ve TAMAM MI seçimi renkle doldurmak için.

 6. Seçimi kaldır (Ctrl-D Windows’ta veya Komut-D Mac’te).

 7. Git Filtre menüsü> Bulanıklaştır> Gauss bulanıklığıve yarıçap miktarını istenen efekte ayarlayın, ardından TAMAM MI.

 8. İsteğe bağlı: Metin arka planını daha da soldurmak için katmanlar paleti ve bulanık dolgu katmanının opaklığını azaltın (hiç değiştirmediyseniz muhtemelen “Katman 1” olarak adlandırılır).

Photoshop’ta Metin ve Metin Photoshop Elements Karşılaştırması

Son zamanlarda, bazı duvar kağıdı resimleri oluşturmak için çalışıyorduk ve metnin arkasına soluk bir renk bulanıklığı yerleştirerek bazı fotoğraflardaki yazıyı biraz daha iyi hale getirmek istedik. Bu, metniniz bir fotoğrafın hem açık hem de karanlık alanlarından geçiyorsa kullanışlıdır; bazı alanlarda arka planda kaybolabilir. Soluk bulanıklık, metni arka plandan uzaklaştıracak ve özellikle arka planı bulanıklaştırdıysanız okumayı kolaylaştıracaktır. Dış ışıma katmanı stil efektini kullanarak bunu Photoshop’ta yapmak kolaydır, ancak Photoshop Elements size katman efektleri üzerinde çok fazla kontrol sağlamadığından, manuel olarak yapmanız gereken bir şeydir.

Photoshop Elements 14’te Metni Öne Çıkarın

Photoshop Elements’in bu sürümünde işler biraz farklı. En büyük fark, metni bir seçime dönüştürme yeteneğinin artık mevcut olmamasıdır. Arkasına ince bir şekilde arka plana doğru solan düz bir renk yerleştirerek bir fotoğrafta metnin daha iyi öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunu başarmak aslında oldukça kolay ama bu projeye biraz farklı yaklaşmanız gerekiyor. Alt katmana Gauss Bulanıklığı uygulanmış iki metin katmanına ihtiyacınız olacak. Metne bir filtre uyguladığınızda, metnin piksellere dönüştürüldüğünü ve artık düzenlenemeyeceğini anlayın. Başlayalım:

 1. Kullanmak istediğiniz görüntüyü açın ve renklerin varsayılanlara ayarlandığından emin olun. Siyah olarak Ön plan rengi. Bu, bulanık metnin rengi olacaktır. Bulanık metin için istediğiniz herhangi bir rengi seçersiniz, ancak arka plan görüntüsü ile metin arasında güçlü bir kontrast olduğundan emin olun. Kenarlarda bulanıklık kaybolur ve güçlü bir kontrast yoksa, bulanıklık işini yapmaz.

 2. Seçin Metin aracını seçin ve bir metin girin. Genellikle bir veya iki kelime yeterlidir. Bu durumda, alacakaranlıkta bir göl görüntüsünü kullanıyorduk, bu yüzden Gün batımı kelimesini girdik.

 3. Bu tür şeyler için yazı tipi seçimi kritiktir. İtalik ve Komut Dosyası yazı tipleri düşündüğünüz kadar iyi çalışmıyor. Bu durumda, Myriad Pro Bold Semi Extended’ı seçtik. Görüntünün oldukça büyük olması nedeniyle, 400 puntoluk bir yazı tipi boyutu seçtik.

 4. Metni, metin renginin alttaki resimle kontrast oluşturacağı görüntünün bir alanına taşıyın.

 5. Katmanlar panelinde Metin katmanını çoğaltın ve alttaki metin katmanını adlandırın Bulanıklık.

 6. En üstteki metin katmanını seçin, Metin Aracı ve metin rengini kullanmak istediğiniz birincil parlak renge değiştirin.

 7. Bulanıklaştırma katmanını seçin ve Filtre> Bulanıklaştır> Gauss Bulanıklığı. Bu, katmanın Akıllı Nesneye dönüştürülmesi veya rasterleştirilmesi gerektiğini söyleyen bir Uyarı açacaktır. Tıklayın Rasterleştir Devam etmek için.

 8. Gauss Bulanıklığı iletişim kutusu açılacak ve Yarıçap bulanıklığın gücünü ayarlamak için kaydırıcıyı kullanın. Sahip olduğundan emin ol Ön izleme bulanıklığın hem ön plan metni hem de arka plan görüntüsü ile nasıl “çalıştığını” görmek için seçilir. Memnun kaldığınızda, tıklayın TAMAM MI.

 9. İsteğe bağlı: Bu projeye ilk yaklaşımda gösterilen tekniği kullanabilirsiniz, ancak seçim ve seçim genişletmesini Bulanıklaştırma katmanına uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca şunu kullanarak bulanıklıkla “oynayabilirsiniz” Düzen> Dönüştür> Serbest Dönüştürme Bulanıklığı bozmak için. Bunu yaparsanız, bulanıklığı metnin altındaki konumuna geri taşıdığınızdan emin olun.