Skip to content

Photoshop Nedir?

21 de Haziran de 2021

Adobe Photoshop, etrafındaki en popüler ve iyi bilinen fotoğraf ve grafik düzenleme yazılımı uygulamalarından biridir. 1988’de geliştirildi ve o zamandan beri mevcut fotoğrafları düzenlemek ve hatta kendi resimlerini ve grafiklerini oluşturmak isteyen kullanıcılar için bir dayanak noktası haline geldi.

Photoshop Nedir?

Photoshop ilk olarak 1987’de, dağıtım lisansını 1988’de Adobe’ye satan Thomas ve John Knoll adlı iki kardeş tarafından icat edildi. Ürünün orijinal adı Display idi. Photoshop, hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda kullanılabilir. Bir raster grafik düzenleyici olarak kabul edilir; bu, kullanıcıların görüntüleri oluşturup düzenleyebileceği ve bunları birçok biçimden birinde kaydedebileceği anlamına gelir. Photoshop’ta tek tek görüntüleri veya büyük görüntü gruplarını düzenleyin.

Photoshop, birçok kaplama ile görüntüler oluşturmanıza ve değiştirmenize olanak tanıyan katman tabanlı bir düzenleme sistemi kullanır. Katmanlar, gölgeler ve diğer efektler oluşturmak için kullanılabilir ve temel renkleri etkileyen filtreler olarak işlev görebilir. Photoshop’ta, tekrarlayan görevlerde zaman kazanmanıza yardımcı olan birçok otomasyon özelliği ve klavye kısayolu bulunur. İşlevselliğini sürekli olarak artırmak için Photoshop’a filtreler ve eklentiler, yeni fırçalar ve dokular ve diğer yararlı ekstralar yükleyin. Adobe Photoshop, tüm dosyaları için PSD dosya uzantısını kullanır.

Photoshop’u Nasıl Kullanabilirim?

Photoshop, tasarımcılar, web geliştiriciler, fotoğrafçılar, grafik sanatçılar ve diğer birçok yaratıcı profesyonelin yanı sıra hobiler için bir dayanak noktasıdır. Yazılım, özel efektler eklemenin yanı sıra görüntüleri düzenlemek, oluşturmak ve rötuşlamak için kullanılır. Grafikler oluşturulabilir ve daha sonra diğer programlara aktarılabilir. Photoshop ile bir fotoğraftaki kusuru silme veya gelişmiş fotoğraf düzenleme ve oluşturma gibi basit işlevleri gerçekleştirin. “Google” ve “Xerox” gibi, “photoshop” terimi de bir fiil haline geldi, ancak Adobe bunu caydırıyor. Bir görüntü “photoshoplandığında”, konunun daha iyi görünmesi için manipüle edilme çağrışımına sahiptir.

Adobe Photoshop Sürümleri ve Fiyatları

Photoshop’a genellikle Photoshop CC denir çünkü 2017’den beri Photoshop yalnızca Creative Cloud aboneliği aracılığıyla satın alınabilir. Creative Cloud koleksiyonunda 20’den fazla masaüstü ve mobil uygulama vardır, bu nedenle aboneliğinizde ne kadar çok uygulama varsa, maliyeti o kadar artar. Bireysel kullanıcılar, aylık 9,99 ABD doları olan ve Photoshop, Lightroom ve 20 GB depolama alanı içeren Fotoğrafçılık paketini tercih edebilir. (Aşağıda Lightroom hakkında daha fazla bilgi vardır.) Adobe, Creative Cloud abonelik planlarından birinin parçası olarak Photoshop’un yedi günlük ücretsiz deneme sürümünü sunar, böylece yazılım hakkında fikir edinebilir ve sizin için doğru olup olmadığını görebilirsiniz.

Adobe Photoshop Ailesi

Photoshop CC’nin tüm işlevlerine ihtiyacınız yoksa Photoshop’ta Photoshop Elements, Photoshop Lightroom ve Photoshop Express dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken birkaç kardeş uygulama vardır. Adobe Photoshop CC, yeni kullanıcılar için pahalı ve bunaltıcı olabilir. Ara sıra bir fotoğrafı düzenlemek istiyorsanız, Photoshop Elements veya Photoshop Express gibi bir şey ihtiyaçlarınız için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Photoshop Öğeleri

Photoshop Elements, Photoshop CC’nin daha az sağlam bir sürümüdür. Fotoğraf düzenlemeye yeni başlayan ve fotoğraflarını düzenlemek, düzenlemek, oluşturmak ve paylaşmak için kolay bir yol isteyen tüketiciler için oluşturuldu. Photoshop CC’den farklı olarak Elements, 99,99 $ fiyat etiketi ile abonelik yerine tek seferlik yazılım satın alma olarak mevcuttur. Adobe, yazılımın işlevselliğini test edebilmeniz için 30 günlük ücretsiz Elements deneme sürümü sunar.

Adobe Photoshop Işık Odası

Lightroom, fotoğraf koleksiyonlarını organize etmek ve hafifçe değiştirmek isteyen fotoğrafçılar için tasarlandı. Photoshop’ta olduğu gibi görüntüleri doktorlayamazsınız, ancak bir düğmeye dokunarak görüntüleri aydınlatabilir, renkleri değiştirebilir ve dijital fotoğrafları iyileştirebilir veya keskinleştirebilirsiniz. Lightroom’un şu anda iki çeşidi vardır: Adobe Photoshop Lightroom Klasik, ve ışık odası. Adobe Photoshop Lightroom Classic, geleneksel masaüstü Lightroom’un yeniden adlandırılan sürümüdür. Lightroom, masaüstü, mobil ve web üzerinde çalışan bulut tabanlı bir fotoğraf hizmetidir. Lightroom aboneliği aylık 9,99 ABD dolarıdır; ayrıca ayda 9,99 ABD doları olan Adobe Creative Cloud Fotoğrafçılık planının bir parçası olarak da mevcuttur. Kontrol etmek için Lightroom’u yedi gün boyunca ücretsiz deneyin. Lightroom Classic artık bağımsız bir ürün olarak sunulmamaktadır, ancak Adobe Creative Cloud Fotoğrafçılık planına dahildir.

Adobe Photoshop Ekspres

Adobe Photoshop Ekspres iOS cihazlar ve Android cihazlar için ücretsiz bir uygulama olarak sunulan Photoshop’un mobil sürümüdür. Ayrıca, Microsoft Store aracılığıyla Windows 8 ve üzeri Windows masaüstüne de yüklenebilir. Photoshop CC’den çok daha basittir ve kontrast ve pozlama ince ayarları ve kusur giderme gibi temel bir dizi görüntü düzenleme işlevi sunar. Resimlere metin eklemek de mümkündür. Görüntü düzenlemeye yeni başlıyorsanız, ücretsiz bir Adobe Photoshop alternatifi düşünün.