Skip to content

Photoshop nedir?

2 de Nisan de 2021

Adobe Photoshop, piyasadaki en popüler ve en iyi bilinen fotoğraf ve grafik düzenleme yazılım uygulamalarından biridir. 1988’de geliştirildi ve o zamandan beri mevcut fotoğrafları düzenlemek ve hatta kendi resim ve grafiklerini oluşturmak isteyen kullanıcılar için bir dayanak noktası haline geldi.

Photoshop nedir?

Photoshop ilk olarak 1987’de, dağıtım lisansını 1988’de Adobe’ye satan Thomas ve John Knoll adlı iki kardeş tarafından icat edildi. Ürünün orijinal adı Display’di. Photoshop hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda kullanılabilir. Bir raster grafik editörü olarak kabul edilir; bu, kullanıcıların görüntüleri oluşturup düzenleyebileceği ve bunları birçok formattan birinde kaydedebileceği anlamına gelir. Photoshop’ta tek tek görüntüleri veya büyük görüntü gruplarını düzenleyin.

Photoshop, birçok kaplamaya sahip görüntüleri oluşturmanıza ve değiştirmenize olanak tanıyan katman tabanlı bir düzenleme sistemi kullanır. Katmanlar, gölgeler ve diğer efektler oluşturmak için kullanılabilir ve alttaki renkleri etkileyen filtreler olarak işlev görebilir. Photoshop, tekrar eden görevlerde zaman kazanmanıza yardımcı olan birçok otomasyon özelliğine ve klavye kısayoluna sahiptir. İşlevselliğini sürekli olarak artırmak için Photoshop’a filtreler ve eklentiler, yeni fırçalar ve dokular ve diğer yararlı ekstralar yükleyin. Adobe Photoshop, tüm dosyaları için PSD dosya uzantısını kullanır.

Photoshop’u Nasıl Kullanabilirim?

Photoshop, tasarımcılar, web geliştiricileri, fotoğrafçılar, grafik sanatçılar ve diğer birçok yaratıcı profesyonelin yanı sıra hobiciler için bir dayanak noktasıdır. Yazılım, görüntüleri düzenlemek, oluşturmak, rötuşlamak ve özel efektler eklemek için kullanılır. Grafikler oluşturulabilir ve ardından diğer programlara aktarılabilir. Photoshop ile bir fotoğraftaki kusurları silme veya gelişmiş fotoğraf düzenleme ve oluşturma gibi basit işlevleri gerçekleştirin. “Google” ve “Xerox” gibi, “photoshop” terimi de bir fiil haline geldi, ancak Adobe bunu önermiyor. Bir görüntü “fotoşopla çekildiğinde”, nesnenin daha iyi görünmesi için manipüle edilme çağrışımına sahiptir.

Adobe Photoshop Sürümleri ve Fiyatları

Photoshop genellikle Photoshop CC olarak anılır, çünkü 2017’den beri Photoshop yalnızca bir Creative Cloud aboneliği aracılığıyla satın alınabilir. Creative Cloud koleksiyonunda 20’den fazla masaüstü ve mobil uygulama vardır, bu nedenle aboneliğinizde ne kadar çok uygulama olursa, maliyeti o kadar artar. Bireysel kullanıcılar, aylık 9,99 ABD doları olan ve Photoshop, Lightroom ve 20 GB depolama alanı içeren Fotoğrafçılık paketini tercih edebilir. (Lightroom hakkında daha fazla bilgi aşağıdadır.) Adobe, Creative Cloud abonelik planlarından birinin bir parçası olarak Photoshop’un yedi günlük ücretsiz deneme sürümünü sunar, böylece yazılım hakkında bir fikir edinebilir ve sizin için doğru olup olmadığını görebilirsiniz.

Adobe Photoshop Ailesi

Photoshop CC’nin tam işlevselliğine ihtiyacınız yoksa Photoshop’ta göz önünde bulundurmanız gereken birkaç kardeş uygulama vardır, bunlar arasında Photoshop Elements, Photoshop Lightroom ve Photoshop Express vardır. Adobe Photoshop CC, yeni kullanıcılar için pahalı ve bunaltıcı olabilir. Ara sıra bir fotoğrafı düzenlemek istiyorsanız, Photoshop Elements veya Photoshop Express gibi bir şey ihtiyaçlarınız için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Photoshop Elemanları

Photoshop Elements, Photoshop CC’nin daha az sağlam bir sürümüdür. Fotoğraf düzenlemeye yeni başlayan ve fotoğraflarını organize etmenin, düzenlemenin, oluşturmanın ve paylaşmanın kolay bir yolunu arayan tüketiciler için oluşturuldu. Photoshop CC’den farklı olarak Elements, 99,99 ABD doları fiyat etiketi ile abonelik yerine tek seferlik bir yazılım satın alımı olarak sunulmaktadır. Adobe, yazılımın işlevselliğini test edebilmeniz için 30 günlük ücretsiz Elements deneme sürümü sunar.

Adobe Photoshop Lightroom

Lightroom, fotoğraf koleksiyonlarını düzenlemek ve hafifçe değiştirmek isteyen fotoğrafçılar için tasarlandı. Photoshop’ta yapabildiğiniz gibi görüntülerde doktorluk yapamazsınız, ancak bir düğmeye dokunarak görüntüleri aydınlatabilir, renkleri değiştirebilir ve dijital fotoğrafları iyileştirebilir veya keskinleştirebilirsiniz. Lightroom’un şu anda iki çeşidi vardır: Adobe Photoshop Lightroom Classic, ve Lightroom. Adobe Photoshop Lightroom Classic, geleneksel masaüstü Lightroom’un yeniden adlandırılmış sürümüdür. Lightroom, masaüstü, mobil ve web’de çalışan bulut tabanlı bir fotoğraf hizmetidir. Lightroom aboneliği aylık 9,99 ABD dolarıdır; Ayrıca ayda 9,99 ABD doları olan Adobe Creative Cloud Fotoğrafçılık planının bir parçası olarak da mevcuttur. Kontrol etmek için Lightroom’u yedi gün boyunca ücretsiz deneyin. Lightroom Classic artık bağımsız bir ürün olarak mevcut değildir, ancak Adobe Creative Cloud Fotoğrafçılık planına dahildir.

Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express Photoshop’un iOS aygıtları ve Android aygıtları için ücretsiz bir uygulama olarak sunulan mobil sürümüdür. Microsoft Store aracılığıyla Windows 8 ve üzeri Windows masaüstüne de yüklenebilir. Photoshop CC’den çok daha basittir ve kontrast ve pozlama ayarlamaları ve kusur giderme gibi temel bir dizi görüntü düzenleme işlevi sağlar. Resimlere metin eklemek de mümkündür. Görüntü düzenlemeye yeni başlıyorsanız, ücretsiz bir Adobe Photoshop alternatifi düşünün.