Skip to content

Photoshop Seçim Çerçevesi Aracı Nasıl Kullanılır

17 de Mayıs de 2021

Photoshop seçim çerçevesi aracı, çeşitli görevler için gereklidir. Bunu, daha sonra kopyalayabileceğiniz, kesebileceğiniz veya kırpabileceğiniz bir görüntünün alanlarını seçmek için kullanırsınız. Ayrıca, belirli bir alana bir filtre veya efekt uygulamak için bir grafiğin bölümlerini izole edebilir. Seçim çerçevesi, şekiller ve çizgiler oluşturmak için kontur ve dolgu komutlarının sınırlarını da işaretler. İşte bu kullanışlı araç hakkında bilmeniz gerekenler. Bu talimatlar Photoshop CS5 ve sonrası için geçerlidir, ancak bazı ayarlar ve komutlar sürümler arasında farklılık gösterebilir.

Photoshop’ta Seçim Çerçevesi Aracı Nasıl Kullanılır

Seçim çerçevesi aracı, özünde, Kement menüsündeki üç öğe gibi, bunları düzenleyebilmeniz için görüntünün bölümlerini seçer. Ancak bu özelliklerin yapamadığı bazı şeyleri yapabilir. İşte nasıl kullanılacağı.

 1. Düzenlemek istediğiniz görüntüyü Photoshop’ta açın.

 2. Photoshop araç çubuğunda seçim çerçevesi aracını seçin. Aşağı ikinci, aşağıda hareket aracı. Seçim çerçevesinin dört seçeneğine erişmek için, sol fare tuşu araca tıklayın ve açılır menüden ek seçeneklerden birini seçin. Klavye komutunu da kullanabilirsiniz. M seçim çerçevesi aracına geçmek için. Kullanım Shift-M dikdörtgen ve eliptik versiyonlar arasında geçiş yapmak için.

 3. Çalışmak için görüntünün bir alanını seçin. Fareyi seçime başlamak istediğiniz yere getirin ve sol fare düğmesini basılı tutarak seçimi istediğiniz boyuta sürükleyin. İçin eliptik ve dikdörtgen çadırlar, tutun Vardiya mükemmel daireler ve kareler yapmak için. İçin tek sıra ve tek kolon kayan yazılarda, seçtiğiniz bir piksellik çizgiyi seçmek için seçim çerçevesini tıklayıp sürükleyin.

  Photoshop'ta çevresinde yuvarlak bir seçim olan bir görüntü

 4. Seçimi oluştururken taşımak için, boşluk çubuğu ve fareyi sürükleyin; seçim yeniden boyutlandırmak yerine hareket edecektir. Yeniden boyutlandırmaya devam etmek için bırakın boşluk çubuğu.

 5. İstediğiniz her şeyi seçtiğinizde, tıkla ve sürükle seçim alanını taşımak için. Bunu kullanarak da dürtebilirsiniz. ok tuşları.

Seçim Çerçevesi Aracı için Ek Seçenekler

Photoshop'taki seçim çerçevesi aracı için seçenekler menüsü

Seçim çerçevesi aracını seçtiğinizde, ekranın üst kısmındaki araç çubuğunda yeni bir seçenekler kümesi görünür. İlk grup, her tıkladığınızda ne olacağını belirler:

 • Yeni seçim: Tamamen yeni bir şekle başlayacaksınız.
 • Seçime ekle: Bir seçim yapıp tekrar tıklarsanız, iki alan çakışırsa birleşecektir. Bu seçeneği basılı tutarak da kullanabilirsiniz. Vardiya bir sonraki seçimi yapmadan önce.
 • Seçimden çıkar: Oluşturduğunuz ikinci şekil, kendisini birinciden çıkaracaktır (yani, başka bir dairenin içine bir daire yerleştirmek, halka şeklinde bir seçim oluşturacaktır). Ayrıca, bir seçimi diğerinden çıkarmak için Alt veya Opsiyon ikinci şekli oluşturmaya başlamadan önce tuşuna basın.
 • Seçimden kesiştir: Birden çok şekil oluşturmak, üst üste geldikleri yere göre size bir seçim sağlayacaktır.

Tüy seçim alanınız için daha yumuşak bir kenarlık oluşturmanıza olanak sağlar. Seçtiğiniz satırın ötesinde seçimi ne kadar bulanıklaştırmak istediğinizi ayarlamak için 0 ile 250 arasında bir değer girin. The Anti-aliias kutusu Photoshop’a bir seçimin kenarlıklarını “düzgünleştirip düzeltmeyeceğini” söyler. Bu ayar, düşük çözünürlüklü görüntülerle çalışırken kullanışlıdır. The Tarz açılan menü, eliptik veya dikdörtgen araçları kullandığınızda şekillerin nasıl davranacağına karar vermenizi sağlar.

 • Normal elips veya dikdörtgenin fare işaretçinizi tam olarak izleyeceği anlamına gelir.
 • Sabit oran seçiminizin genişliğinin ve yüksekliğinin göreli boyutlarına karar vermenizi sağlar. Örneğin, her zaman uzun olduklarından iki kat daha geniş elipsler ve dikdörtgenler yapmak için 2 ve 1 girin.
 • Sabit boyut her tıkladığınızda belirli bir şekil boyutu oluşturacağınız anlamına gelir. Bu değerleri ayarlamak için yüksekliği ve genişliği piksel cinsinden girin.

Seçimleri Kullanıma Koyma

Bir alan seçtikten sonra, ona farklı kullanımlar uygulayabilirsiniz. Bir Photoshop filtresi kullanın ve yalnızca seçime uygulanacaktır. Başka bir yerde kullanmak veya görüntünüzü değiştirmek için kesin, kopyalayın ve yapıştırın. Ayrıca, içindeki birçok işlevi de kullanabilirsiniz. Düzenle menü, örneğin doldurmak, inmeveya dönüştürmek, seçtiğiniz noktayı değiştirmek için. Yeni bir katman oluşturun ve ardından şekiller oluşturmak için bir seçimi doldurun. Seçim çerçevesi araçlarını öğrendikten sonra, resimlerinizin yalnızca tamamını değil, bazı kısımlarını da işleyebileceksiniz.