Skip to content

Photoshop Web için Kaydet Aracı Nasıl Kullanılır

13 de Mayıs de 2021

Grafik tasarımcılar, web tasarımcıları ve web için içerik oluşturan diğerleri, web siteleri için fotoğraflar ve afiş reklamlar gibi web’e hazır görüntüler de oluşturur. Bu görüntüleri yüklemeden önce, görüntüler bir web tarayıcısında hızlı bir şekilde indirilecek ve görüntülenecek şekilde optimize edilir. Photoshop’taki Web için Kaydet aracı, web için JPEG dosyaları hazırlamanın kolay bir yoludur. Bu araç ayrıca GIF, PNG ve BMP dosyalarını da kaydeder. Resimleriniz için doğru görüntü kalitesi ve dosya boyutu dengesini elde etmek için Web için Kaydet aracını nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki talimatlar Photoshop 5.5 ve sonraki sürümler için geçerlidir. Komutlar ve menü seçenekleri sürümler arasında farklılık gösterebilir.

Bir Grafiği Web’e Hazır Yapan Nedir?

Web’e hazır grafiklerin çoğu ortak özellikleri paylaşır:

 • Çözünürlük 72 dpi’dir.
 • Renk modu RGB’dir.
 • Web sayfalarının daha hızlı yüklenmesi için dosyaların boyutları küçültülmüştür.

Photoshop’ta Web için Nasıl Kaydedilir

Web için Kaydet, Seçim Çerçevesi, Taşı veya Manyetik Kement gibi bir araç değildir. Bu, ham bir dosyayı başkalarının kolayca kullanabileceği bir biçime aktarmanın bir yoludur. Görüntüleri optimize etmek için nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Photoshop’ta kaydetmek istediğiniz görüntüyü açın.

 2. Seçiniz Resim > Görüntü boyutu. Veya basın Alt / Option + Command + I klavyede.

 3. İçinde Genişlik alanına yeni bir genişlik girin, seçin Piksel, ardından seçin TAMAM MI. Fotoğrafı bir web sitesinde kullanılabilecek küçük bir boyuta yeniden boyutlandırın.

  Photoshop'ta genişlik penceresi ve Tamam düğmesi vurgulanmış Görüntü Boyutu iletişim kutusu

 4. Seçiniz Dosya > Web ve Cihazlar için Tasarruf Edin. Veya klavye kısayolunu kullanın: Alt / Option + Command + Üst Karakter + S. Photoshop’un diğer sürümlerinde yol şu şekildedir: Dosya > İhracat > Web için Kaydet. Öğe Web için Kaydet veya Web ve Aygıtlar için Kaydet olarak adlandırılabilir.

  Photoshop'ta Web ve Aygıtlar için Kaydet menü öğesi vurgulanmış olarak açık bir görüntü

 5. İçinde Web için Kaydet pencere, şuraya git Orijinal, Optimize edilmiş, 2-Yukarı, ve 4 Yukarı sekmeler. Bu sekmeler, orijinal fotoğrafın bir görünümü, Web için Kaydet ayarları uygulanmış en iyileştirilmiş fotoğraf veya fotoğrafın iki veya dört versiyonunun karşılaştırması arasında geçiş yapar. Seç 2-Yukarı orijinal fotoğrafı optimize edilmiş fotoğrafla karşılaştırmak için. Bu, görüntünün yan yana kopyalarını gösterir.

  Photoshop'ta 2Up seçeneğinin vurgulandığı Web ve Aygıtlar için Kaydet penceresi

 6. Değiştir Kalite değer. Kaliteyi düşürdükçe, görüntü daha çamurlu görünür ve dosya boyutu düşer. Daha küçük dosyalar, daha hızlı yüklenen web sayfaları anlamına gelir. Dosya boyutu ve kalitesi arasında mutlu bir ortam bulun. 40 ile 60 arası bir kalite iyi bir aralıktır. Zaman kazanmak için önceden ayarlanmış kalite seviyelerini (örneğin, JPEG Medium) kullanın.

  Photoshop'ta, vurgulanmış kalite kaydırıcısı ve hazır ayarlarla Web ve Aygıtlar için Kaydet penceresi

 7. Gerekirse dosya türünü JPEG, GIF, PNG-8, PNG-24 veya WBMP olarak değiştirin.

  Photoshop'un Web için Kaydet penceresindeki görüntü türü menüsü

 8. Gerekirse görüntünün boyutunu değiştirin. Bir genişlik veya yükseklik girin ya da bir yüzde olarak ölçekleyin. Tıkla kilit Görüntünün oranını değiştirmek için ikon. Aksi takdirde, diğer değeri orantılı olarak değiştirmek için farklı bir genişlik veya yükseklik girin.

  Photoshop'ta Görüntü Boyutu ve Yüzde alanları vurgulanmış şekilde Web ve Aygıtlar için Kaydet penceresi

 9. Görüntü önizlemesinin altındaki değerler dosya türünü, boyutunu ve görüntünün bir web sitesinde açılmasının ne kadar süreceğini gösterir. Siz değişiklik yaptıkça bu numaralar güncellenir.

  Photoshop'un görüntü boyutu ve tür okumasının vurgulandığı Web ve Aygıtlar için Kaydet penceresi

 10. Fotoğraftan memnun kaldığınızda, seçin Kayıt etmek.

  Kaydet düğmesi vurgulanmış şekilde Photoshop'ta Web ve Aygıtlar için Kaydet penceresi

 11. Fotoğraf için bir ad yazın ve ardından Kayıt etmek.

  Kaydet düğmesi vurgulanmış şekilde Photoshop'ta Farklı Kaydet iletişim kutusu