Skip to content

Photoshop’ta Arka Plan Katmanının Kilidini Açma

15 de Mayıs de 2021

Photoshop’ta bir görüntüyü açtığınızda, arka plan katmanı genellikle Katmanlar palet. Kilidi açmak için arka planı yeni bir katmana veya akıllı bir nesneye dönüştürmelisiniz. Alternatif olarak, arka plan katmanını çoğaltabilir, yeni katmanda düzenlemelerinizi yapabilir ve ardından bunları birleştirebilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar Windows ve Mac için Photoshop CC 2019 için geçerlidir.

Photoshop’ta Arka Plan Katmanı Neden Kilitli?

Arka plan katmanı kilitlidir çünkü bir resmin tuvali gibidir. Her şey onun üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle, arka plan katmanı saydamlık gibi belirli özellikleri desteklemez ve içeriğini taşıyamaz veya silemezsiniz. Aynı şekilde, yalnızca arka plan katmanındaki bir seçimi arka plan rengiyle doldurabilirsiniz. Bu nedenle, bir görüntünün nasıl göründüğünü tam olarak kontrol etmek istiyorsanız, düzenlemelerinizi kilitli olmayan bir katmanda yapmanız gerekir. Arka plan katmanının kilidini açmak yerine, birçok profesyonel kilitli katmanı çoğaltmayı ve düzenlemelerini kopya üzerinde gerçekleştirmeyi sever. Bu şekilde, bir hata yaparlarsa, orijinali korurken yeni katmanı atabilirler. Arka planı çoğaltmak için sağ tıklayın Arka fon katman ve seç Yinelenen katman.

Düzenlemelerinizden memnun kaldığınızda, iki katmanı birleştirin. Menü sağ üst köşesindeki simge Katmanlar palet ve seçme Görüneni Birleştir.

Görünür katmanları birleştirin

Arka plan katmanı her zaman sayfanın altında görünür. Katmanlar palet. Altındaki diğer katmanları taşıyamazsınız.

Photoshop’ta Arka Plan Katmanının Kilidini Açma

Arka planı kilitli olmayan yeni bir katmana dönüştürmek için:

  1. Seçiniz Katman > Yeni > Arka Plandan Katman.

    Arka plandan katman oluştur

  2. Katmana bir ad verin ve seçin TAMAM MI.

    Yeni katmanı adlandırmak

  3. Yeni, kilidi açılmış katman, paletteki arka plan katmanının yerini alacaktır.

    Katmanlar paletindeki yeni kilidi açılmış katman

Arka Plan Katmanını Akıllı Nesneye Dönüştürme

Diğer bir yaklaşım, kilitli katmanı Akıllı Nesneye dönüştürmektir. Sağ tıklayın Arka fon katman Katmanlar palet ve seç Akıllı Nesneye Dönüştür.

Bir katmanı Akıllı Nesneye dönüştürme