Skip to content

Photoshop’ta Arka Plan Nasıl Bulanıklaştırılır

5 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Arka planı seçin ve ardından Filtrele > Bulanıklık > Gauss Bulanıklığı > TAMAM MI.
 • Sihirli Değnek, bir arka plan seçmenin en hızlı ve en kolay yoludur.
 • İstenilen efekti elde etmek için Gauss, Hareket, Lens veya Radyal bulanıklaştırma araçlarını kullanabilirsiniz.

Bu makale, bulanıklaştırma efekti elde etmenin dört yolunu kapsar ve başlayabilmeniz için arka planı nasıl seçeceğinizi açıklar. Bu makalede kullanılan yöntemler Adobe Photoshop 2020 için geçerlidir. Bu talimatlar aynı zamanda eski sürümlerde de çalışır, ancak tam adımlar biraz farklılık gösterebilir.

Arka Planı Seçin

Arka planı bulanıklaştırmadan önce onu seçmelisiniz. Bunu yapmanın birkaç yolu var.

Sihirli Değnek kullanın

Sihirli Değnek, Araçlar menüsünde en üstte dördüncü sırada yer almaktadır. Sihirli Değnek aracı, arka planı seçmenin en hızlı ve en kolay yolunu sunar. Bu yöntem, ön planla kontrast oluşturan net bir arka plana sahip bir fotoğrafta en iyi sonucu verir.

Seçin Sihirli değnek ve arka planı tıklayın. basın ve basılı tutun Vardiya ek öğeler seçmek için. Araç arka planın çoğunu seçmezse, Hoşgörü ekranın üst kısmında.

Sihirli Değnek için Tolerans ayarı

Araçlar menüsünü görmüyorsanız, Pencere > Araçlar üst menü çubuğundan.

Kement kullanın

Arka plan Sihirli Değnek için çok karmaşıksa, size daha fazla kontrol sağlayan Kement aracını deneyin. Standart Kement, seçiminizi serbestçe çizmenize izin verir. Polygonal Lasso, düz çizgiler çizmenizi sağlar. Mıknatıslı Kement, görüntüdeki nesnelerin kenarlarına veya sınırlarına yapışmaya çalışır. Tıklayın veya dokunun ve basılı tutun. Kement aracını (Araçlar menüsünde üstten üçüncü) kullanarak üç Kement aracından birini seçin.

Photoshop'taki Kement aracı

Seçmek istediğiniz şeyin çevresini tamamen çizdiğinizden emin olun. Seçimi erken kapatmak için Ctrl (Windows’ta) veya Komut (Mac’te), ardından görüntüde herhangi bir yere tıklayın veya dokunun.

Hızlı Maskeyi Kullan

Hızlı Maske’yi kullanmak, arka planı seçmenin daha pratik bir yöntemidir.

 1. Seçin Hızlı Maske aracı. Bu, sayfanın altındaki ikinci araçtır. Araçlar çubuğu ve gri tonlamalı bir AB bayrağına benziyor.

  Photoshop'taki Hızlı Maske aracı

 2. Seçin Fırça aracı Araçlar menüsünü seçin ve ardından konuyu boyamak için dikkatli fırça darbeleri kullanın. Kırmızıya dönecek. Kullan Boyut Fırça boyutunu gerektiği gibi büyütmek ve küçültmek için ekranın üst kısmındaki menü. Boyarken kırmızı darbeler görmüyorsanız, X siyahla boyadığınızdan emin olmak için klavyede. Bir hata yaparsanız, X tekrar beyaza geçmek için ve ardından alanı tekrar boyayarak seçimini kaldırın.

  Photoshop'taki Fırça aracı

 3. Bittiğinde, şunu seçin: Hızlı Maske Seçiminizi görmek için yeniden ikon. Arka plan yerine ön planı seçerseniz, Komut+Vardiya+ben (veya Ctrl+Vardiya+ben Windows’ta) seçimi ters çevirmek için.

  Photoshop'ta vurgulanmış bir arka plan

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, arka planı seçtikten sonra ana pencerede herhangi bir yere tıklamayın veya dokunmayın. Bu seçiminizi geçersiz kılabilir. Yaparsanız, basın Komut+Z (veya Ctrl+Z Windows’ta) eyleminizi geri almak için veya Komut+Alt+Z (veya Ctrl+Alt+Z Windows’ta) birkaç adımı geri almak için.

Seçili Arka Planı Bulanıklaştırma

Artık arka planı seçtiğinize göre, çeşitli efektler elde etmek için birkaç farklı bulanıklaştırma seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz.

Gauss Bulanıklığı

Gauss Bulanıklığı, en temel ve en etkili bulanıklaştırma aracıdır. Genelleştirilmiş bir bulanıklık efekti oluşturmak için tüm pikselleri birleştirir ve üst üste bindirir.

 1. Seçiniz Filtrele > Bulanıklık > Gauss Bulanıklığı.

  Photoshop'ta Gauss Bulanıklığı komutu

 2. Arka planın ne kadar bulanık olmasını istediğinize karar vermek için kaydırıcıyı kullanın. Görüntünün bir kısmına bakmak için önizleme penceresini kullanın veya Ön izleme tüm resmi görmek için.

  Photoshop'ta Gauss Bulanıklığı için Yarıçap kaydırıcısı[[

 3. Sonuçtan memnun olduğunuzda, seçin TAMAM MI.

  Gauss Bulanıklığı penceresindeki Tamam düğmesi

 4. Photoshop, bulanıklaştırma efektini yalnızca seçili alana uygular. Basın Komut+D (veya Ctrl+D Windows’ta) seçimi kaldırmak ve nihai sonucu görmek için.

  Photoshop'ta arka planı bulanık bir görüntü

Hareket bulanıklığı

Bu efekt, arka plan yüksek hızda hareket ediyor ya da fotoğrafçı hızla onu geçiyormuş gibi hareket izlenimi verir.

 1. Seçiniz Filtrele > Bulanıklık > Hareket bulanıklığı.

  Photoshop'taki Hareket Bulanıklığı seçeneği

 2. Kullan Mesafe bulanıklaştırma efektinin gücünü değiştirmek için değiştirici.

  Hareket Bulanıklığı penceresindeki Mesafe kaydırıcısı

 3. İsterseniz, ilgili kutuya bir sayı girerek hareketin açısını değiştirin veya küçük retikülü tıklayıp sürükleyin. Mesafeyi ayarladıktan sonra açıyı ayarlarsanız, açının nihai etkiyi nasıl etkilediğini görmek daha kolaydır.

  Hareket Bulanıklığında Açı ayarı

 4. Seçiniz TAMAM MI değişiklikleri kabul etmek.

  Tamam düğmesi

 5. Photoshop, bulanıklaştırma efektini yalnızca seçili alana uygular. Basın Komut+D (veya Ctrl+D Windows’ta) seçimi kaldırmak ve nihai sonucu görmek için.

  Hareket Bulanıklığı efekti eklenmiş bir görüntü.

Lens bulanıklığı

Fotoğrafçılıkta sığ alan derinliğine benzeyen daha ince bir bulanıklık için kullanın Lens bulanıklığı. Aşağıdakiler dahil olmak üzere oynayabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır:

 • Yarıçap: Bulanıklığın gücünü etkiler.
 • Şekil ve Bıçak Eğriliği: Bulanıklığı şekillendiren sanal lensi ayarlar.
 • Speküler vurgular: Görüntünün ilk çekildiği zamandan daha uzun bir pozlamayı taklit etmek için görüntünün bazı bölümlerinin parlaklığını artırır.

Beğendiğiniz efekti bulana kadar ayarlarla oynayın, ardından TAMAM MI.

Photoshop'ta Mercek Bulanıklığı seçenekleri

Radyal Bulanıklık

Benzersiz bir görünüm için bir Radyal Bulanıklık. Doğal bir görünüm değil, ancak ön plandaki öznenin bir tür portaldan çıkmış gibi görünmesini sağlıyor. Radyal Bulanıklaştırma bir önizleme içermez, bu nedenle istediğiniz efekti elde edene kadar birkaç seçeneği denemeniz gerekebilir.

Photoshop'ta Radyal Bulanıklaştırma uygulanmış bir görüntü