Skip to content

Photoshop’ta Bir Görüntü Nasıl Döndürülür

20 de Haziran de 2021

Resmin ters mi? Taranan bir belge öne arkaya çevrilmiş mi görünüyor? Peyzajınızın ufkunun yatay olarak sıralanmasını ister misiniz? Tüm bunlar, sonunda oturup Photoshop’ta nasıl döndürüleceğini öğrenmek için geçerli nedenlerdir. Bunu yapmanın birkaç yolu var, ancak hepsi resminizi doğru şekilde yukarı çekecek. Aşağıdaki kılavuz, Adobe Photoshop CC sürüm 20.0.4’e odaklanmaktadır. Çoğu yöntem Photoshop’un eski sürümleriyle de çalışır, ancak metodoloji o kadar kesin olmayabilir.

Photoshop’ta Görüntüyü Döndürme

Photoshop’ta bir görüntüyü döndürmek, resim içindeki tek tek öğeleri veya tuvalin tamamını döndürmek anlamına gelebilir ve hatta düzenlemelerinizin sonunda görüntünüzün ne kadarının görüneceğini ayarlamak istiyorsanız, bir kırpma ile birlikte tamamlanabilir. İşte resminizi tersine çevirmenin yollarından bazıları.

Tuval Nasıl Döndürülür

Tüm resmi veya tuvali döndürmek, büyük döndürmeleri doğru bir şekilde gerçekleştirmenin en basit yoludur – resminiz veya fotoğrafınız baş aşağı veya bir tarafa veya diğer tarafa çevrilmişse idealdir. Böyle yaparak:

 1. Seç resim üst menü çubuğunda.

 2. Seç Görüntü Döndürme.

 3. Seç 180 Derece, 90 Derece Saat Yönünde veya 90 Derece Saat Yönünün Tersine hızlı bir dönüş için veya Tuvali Çevir Resmi ters çevirmek için Yatay veya Kanvas Dikey Çevir. Alternatif olarak, Keyfi ve istediğiniz belirli bir dönüş açısını girin.

  Yaptığınız döndürmeyi beğenmediyseniz, Ctrl (veya CMD)+Z eyleminizi geri almak için Alternatif olarak basın Ctrl (veya CMD)+alt+Z birkaç geri alma adımı atmak için

Katman Nasıl Dönüştürülür

Yukarıdaki seçeneğe benzer döndürmeler yapmak, ancak bunu belirli bir katmana uygulamak istiyorsanız, bunun yerine Dönüştür aracını kullanmanız gerekir.

 1. Döndürmek istediğiniz katmanı seçin. Katmanlar penceresini görmüyorsanız, şuraya giderek etkinleştirebilirsiniz: pencereler > Katmanlar.

 2. Seç Düzenle > dönüştürmek.

 3. Burada katmanı saat yönünde veya saat yönünün tersine 90 derece döndürmeyi ve 180 derece döndürmeyi seçebilirsiniz. Görüntüyü dikey ve yatay olarak çevirmek için seçenekler de vardır. Bir görüntü içindeki belirli bir öğeyi döndürmek istiyorsanız, yukarıda açıklanan yöntemin aynısını kullanabilirsiniz, ancak resmin o belirli bölümünü kendi katmanına koymanız gerekir. Bunu yapmak için, bir arka planın nasıl kaldırılacağına ilişkin kılavuzumuzda bir görüntünün parçalarını seçmeye yönelik ipuçlarını izleyin. Ardından bu öğeleri kopyalayıp yeni bir katmana yapıştırın veya bunları seçin ve Ctrl (veya CMD)+J.

Bir Resmi Nasıl Serbest Dönüştürür

Diğer yöntem kadar kesin olmasa da, Free Transform kullanarak bir görüntüyü elle döndürmek en hızlı yöntemlerden biridir.

 1. Döndürmek istediğiniz görüntüyü veya görüntünün bir bölümünü seçin, ardından Ctrl (veya CMD)+T. Alternatif olarak, seçebilirsiniz Düzenle > Serbest dönüşüm.

 2. Seçiminizin sınırlayıcı kutusunun kenarını seçin ve döndürmek istediğiniz yöne doğru sürükleyin.

 3. Mutlu olduğunuzda çift tıklayın/dokunun veya Giriş Rotasyonunuzu onaylamak için

Bir Görüntü Nasıl Kırpılır

Tam olarak bir döndürme aracı olmasa da, Kırpma’nın içinde bu işlev vardır ve bu, daha iyi bir tasarım için bir görüntüyü aynı anda döndürüp kesebileceğiniz anlamına gelir.

 1. seçin Kırpma aracı Araçlardan Menü. Genellikle üstten dördüncüdür ve bir çift çapraz set kareye benziyor. Araçlar menüsünü göremiyorsanız, pencere > Araçlar açmak için.

 2. Resminizi seçin, ardından döndürmek için resmin sınırlayıcı kutusunu seçip sürükleyin. Önizleme, görüntünün döndükçe nasıl kırpılacağını gösterecektir.

 3. Mutlu olduğunuzda çift tıklayın/dokunun veya Giriş döndürmenizi ve kırpmanızı onaylamak için

Daha İyi Kompozisyon İçin Bir Görüntü Nasıl Döndürülür

Bir resmi döndürmek, genellikle bir resmi düzeltmek için yaptığınız bir şeydir, böylece daha düz olur veya orantılı olarak daha iyi hizalanır. Photoshop’ta işlemi kolaylaştırmak ve döndürmelerinizi daha anlamlı hale getirmek için kullanabileceğiniz birkaç püf noktası ve araç vardır. İşte dikkate alınması gereken birkaç ekstra.

Cetvelleri Etkinleştir

Cetveller, bir görüntüyü belirli bir yöne hizalamanıza veya bir resmin öğelerini ölçmenize yardımcı olabilir. Seç Görünüm > Cetveller onları etkinleştirmek için. Yerleştirildiklerinde, görüntü üzerinde yatay veya dikey bir çizgi görüntülemek için bunları seçebilirsiniz. Dönerken, bu, bir ufku yatay olmaya zorlama sürecini çok daha kolay hale getirebilir.

Yer Paylaşımı Seçeneklerini Etkinleştir

Kırpma aracını kullanırken, üst menü, fotoğrafçının Üçler Kuralı ve klasik ressamın Altın Üçgen dahil olmak üzere çeşitli kaplama seçeneklerini görüntüleme seçeneğine sahiptir. Bunu etkinleştirmek için, kırp aracını seçin, ardından üst menüde küçük beyaz üçgen dişli simgesinin yanında. Daha sonra bir kırpma ve/veya döndürme yaptığınızda ızgara çizgileri olarak görünürler.