Skip to content

Photoshop’ta bir Görüntü Nasıl Yeniden Boyutlandırılır

13 de Mayıs de 2021

Bir Adobe Photoshop kullanıcısı olarak bir görüntünün nasıl yeniden boyutlandırılacağını öğrenmek, kemerinizin altında sahip olmanız gereken en önemli becerilerden biridir. Yüklemeyi kolaylaştırmak için bir görüntünün dosya boyutunu küçültmeye yardımcı olmak veya bir resmin tek bir ayrıntısını daha tanınabilir hale getirmek için genişletmek olsun, Photoshop’ta bir resmi yeniden boyutlandırmanın birkaç yolu vardır. Aşağıdaki kılavuz, Adobe Photoshop CC sürüm 20.0.4’e odaklanmaktadır. Çoğu yöntem, Photoshop’un eski sürümleriyle de çalışır, ancak metodoloji o kadar kesin olmayabilir.

Bir Resmi Yeniden Boyutlandırdığınızda Ne Olur?

Photoshop’ta bir fotoğrafı nasıl yeniden boyutlandıracağınızı öğrenmeye başlamadan önce, seçtiğiniz görüntü üzerinde olabilecek efektleri anlamak önemlidir. Yeniden boyutlandırma, aslında bir dosyadaki veri miktarını değiştirmektir. Photoshop’ta bir resmi küçültüyorsanız, verileri kaldırıyorsunuzdur; genişletmek veri ekler.

Yeniden Örnekleme Kalitenin Korunmasına Yardımcı Olur

Yeniden boyutlandırma gerçekleştiğinde görüntünün kalitesi düşer, ancak görüntü üzerinde çok fazla zararlı etkiyi önlemek için Photoshop, yeniden örnekleme olarak bilinen bir görevi gerçekleştirir. Photoshop, bir görüntüdeki pikselleri yeniden yapılandırır ve fotoğrafı büyütmenize veya küçültmenize bağlı olarak bunları yukarı veya aşağı örnekler. Photoshop’ta bir dizi yeniden örnekleme seçeneği vardır, ancak Photoshop bir görüntüyü küçülttüğünde, mümkün olduğunca orijinal resim netliğini korumaya çalışırken seçici pikselleri kaldıracağını bilin. Genişlediğinde, yeni pikseller ekler ve bunları en uygun yerlere yerleştirir.

Yeniden Boyutlandırmayla İlgili Kalite Sorunları

Akıllıca yeniden örneklemeyle bile görüntüleri büyütmek, genellikle pikselleştirme gibi bazı belirgin yapaylıklarla sonuçlanır – büyütme ne kadar büyükse, yapay nesneler o kadar belirgin hale gelir. Küçültülmüş görüntüler benzer sorunlara yol açabilir, özellikle karmaşık bir görüntüyü o kadar küçültürseniz, aynı detayı işlemek için yeterli piksel alanı kalmaz.

Kırpma Aracını Kullanarak Photoshop’ta Nasıl Yeniden Boyutlandırılır

Bir görüntüyü tamamen daha küçük bir kısmına odaklanmak için yeniden boyutlandırmak istiyorsanız, en hızlı ve en kolay yöntemlerden biri Kırpma aracını kullanmaktır. Görüntünün bir bölümünü seçmenize ve diğer her şeyi kaldırmanıza olanak tanır – yalnızca görüntüyü değil, aynı zamanda aktif tuvalin bu bölümünü de tamamen kaldırır.

 1. Photoshop’u açın ve başlamak için görüntünüzü ana pencereye açın veya sürükleyip bırakın.

 2. Seçin Kırp Araçlar menüsünden araç. Tipik olarak üstten beşinci alettir ve bir çift çapraz T-Karesi gibi görünür.

 3. Kırpma aracı seçiliyken, kırpmak istediğiniz bölümü seçmek için resme tıklayın (veya dokunun) ve resmin üzerinde sürükleyin. Alternatif olarak, resme tıklayabilir veya dokunabilir, ardından seçiminizi yapmak için her köşedeki işaretlere tıklayabilir veya dokunup sürükleyebilirsiniz.

 4. Seçimden memnun olduğunuzda, ya basın Girişveya çift tıklayın / dokunun. Araçlar menüsünü herhangi bir nedenle görmezseniz, şu adresten etkinleştirebilirsiniz: Pencere > Araçlar üst menü çubuğundan.

Image Resizer Kullanarak Photoshop’ta Nasıl Yeniden Boyutlandırılır

Photoshop, bir resmin boyutunu değiştirmek için özel olarak tasarlanmış yerleşik bir araca sahiptir. Seçiniz Resim > Görüntü boyutu Açmak için üst menü çubuğunda. Seçtiğiniz parametrelere bağlı olarak görüntünüzün boyutunu değiştirmenin birkaç yolu vardır.

Uymak

Bu seçenek, belirli çözünürlükler, kağıt boyutları ve piksel yoğunlukları dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı görüntü boyutlarından oluşan bir seçim sunar. Resminizin belirtilen bir boyuta sığdığından emin olmak istiyorsanız, bu, aralarından seçim yapabileceğiniz en hızlı ve en kolay seçeneklerden biridir.

En boy

Fotoğrafınızın değiştirilmesini istediğiniz tam boyutları biliyorsanız, bunları manuel olarak girebilirsiniz. Bunları piksel, yüzde (orijinal boyuta göre), inç, santimetre ve bir dizi başka ölçüme göre ayarlama seçeneğiniz vardır. Küçük zincir bağlantı sembolü Genişlik ve Yüksekliği birbirine bağlarsa, birini değiştirmek, mevcut en boy oranını korumak için diğerini değiştirir. Bunu geri almak için şunu seçin: zincir bağlantı simgesi, ancak bunun ezilmiş görünümlü bir resme yol açabileceğini unutmayın.

çözüm

Bu, bir görüntünün fiziksel piksel sayısını inç başına veya santimetre başına ayarlamanıza olanak tanır. Bu, görüntünün fiziksel boyutunu değiştirecek olsa da, daha çok görüntüdeki piksel sayısını veya yoğunluğunu azaltmayı veya artırmayı amaçlamaktadır. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, Photoshop’un görüntüyü yeniden örneklemesini seçebilirsiniz. Bir görüntüyü büyütmenize veya küçültmenize bağlı olarak ayrıntıları korumak veya pürüzlü kenarları yumuşatmak için belirli seçenekler seçebilirsiniz ya da Photoshop’un otomatik olarak karar vermesine izin verebilirsiniz.

Web için Kaydet

 1. Düzenlediğiniz resmin boyutunu ayarlamadan bir görüntünün yeniden boyutlandırılmış bir kopyasını kaydetmek için Ctrl (veya CMD) +Alt+Vardiya+S Menüyü açmak için.

 2. Boyutları ayarlamak için sağ alt köşedeki kontrolleri kullanın.

  Web için kaydet

 3. Seçiniz Kayıt etmek resmin bir kopyasını bu boyutta kaydetmek için. Daha sonra ana resmi düzenlemeye geri dönebilirsiniz. Kaydetmekte olduğunuz görüntünün dosya türünü ve sıkıştırma kalitesini Web için Kaydet menüsündeki diğer seçeneklerle değiştirebilirsiniz.

Dönüştürme

Daha büyük tuvalinizdeki bir görüntünün boyutunu değiştirmek isterseniz, onu dönüştürebilirsiniz.

 1. Basın Ctrl (veya CMD) +Bir tüm görüntüyü seçmek için veya düğmesine basın. Ctrl (veya CMD) +T veya şuraya git Düzenle > Serbest dönüşüm.

 2. Boyutunu değiştirmek için görüntünün köşelerine tıklayın veya dokunun ve sürükleyin. Yeniden boyutlandırırken Shift tuşunu basılı tutarsanız, orijinal görüntünün aynı en boy oranını koruyacaksınız.

 3. Onunla mutlu olduğunuzda, basın Giriş veya resme çift tıklayın / dokunun. Yeniden boyutlandırmayı tamamladığınızda, resmin tuvalinizde geniş bir beyaz alanı varsa, görüntünüzün etrafındaki fazladan boşluğu kesmek için Kırpma aracını kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, kopyalayıp doğru boyutta yeni bir tuvale yapıştırın.

Yeni Bir Tuvalde Dönüştür

Bu, görüntünüzün uymasını istediğiniz belirli bir boyuta sahip olduğunuz ve kenarlarda biraz kaybetmeyi umursamadığınız durumlar için harikadır.

 1. Adresine giderek yeni bir tuval oluşturun Dosya > Yeni ve seçtiğiniz boyutları girin.

 2. Resminizi kopyalayıp yeni tuvale yapıştırın.

 3. Basın Ctrl (veya CMD) +T veya seçin Düzenle > Serbest dönüşüm.

 4. Kanvasınıza en iyi şekilde sığması için görüntünün köşelerine tıklayın veya dokunun ve sürükleyin. Ambar Vardiya orijinal görüntünün en boy oranını korumak için.

Baskıya Uygun

Bir görüntüyü yazdırmadan hemen önce yeniden boyutlandırmak istiyorsanız, baskı menüsündeki çeşitli seçenekleri kullanın.

 1. Seçiniz Dosya > Yazdır ana menüden.

 2. Aşağı kaydırın Konum ve Boyut Bölüm.

 3. Buradan konumunu, ölçeğini (belirli boyutların yüzdesini kullanarak) değiştirebilir veya Ortama Sığacak Şekilde Ölçekle görüntünün seçtiğiniz kağıda uyacak şekilde otomatik olarak yeniden boyutlandırılmasını sağlamak için.