Skip to content

Photoshop’ta Katman Efektlerini Rasterleştirme

22 de Mayıs de 2021

Adobe Photoshop, katman içeriklerinin görünümünü değiştirmek için eğimler, konturlar, gölgeler ve ışıltılar gibi katman efektleri içerir. Efektler tahribatsızdır, yani orijinal görüntüyü kalıcı olarak değiştirmezler ve katman içeriklerine bağlanırlar. Katman içerikleri üzerindeki etkiyi istediğiniz zaman değiştirmek için bunları değiştirebilirsiniz. Bu talimatlar Photoshop CS2 ve sonraki sürümler için geçerlidir. Bazı menü öğeleri ve klavye komutları sürümler arasında farklılık gösterebilir.

Rasterleştirme Ne Demektir?

Photoshop, vektör katmanlarında tür ve şekiller oluşturur. Katmanı ne kadar büyütürseniz büyütün, kenarlar keskin ve net kalır. Bir katmanı rasterleştirmek onu piksellere dönüştürür. Yakınlaştırdığınızda, kenarların küçük karelerden oluştuğunu görebilirsiniz. Bir katmanı rasterleştirdiğinizde, vektör özelliklerini kaybeder. Artık kaliteden ödün vermeden metni düzenleyemez veya metni ve şekilleri ölçekleyemezsiniz. Bir katmanı rasterleştirmeden önce, bunu seçerek çoğaltın. Katman > Çiftleme. Ardından, yinelenen katmanı rasterleştirdikten sonra, geri dönüp herhangi bir değişiklik yapmanız gerekirse, orijinali kaydedersiniz.

Filtreleri Uygulamadan Önce Rasterleştirme

Bazı Photoshop araçları — filtreler, fırçalar, silgi ve boya kovası dolgusu — yalnızca rasterleştirilmiş katmanlarda çalışır ve bunu gerektiren bir aracı kullanmaya çalıştığınızda sizi uyaran bir mesaj alırsınız. Metne veya şekillere katman stili efektleri uygulayıp ardından katmanı rasterleştirdiğinizde – ki bu filtrelerde gereklidir – yalnızca metin veya şekil içeriği rasterleştirilir. Katman efektleri ayrı ve düzenlenebilir kalır. Genellikle bu iyi bir şeydir, ancak daha sonra filtreler uygularsanız, bunlar efektlere değil metne veya şekle uygulanır. Tüm katman içeriğini rasterleştirmek ve düzleştirmek için, katmanın altındaki Katman paletinde efektlerle yeni, boş bir katman oluşturun, her iki katmanı da seçin ve adresine giderek bunları tek bir katmanla birleştirin Katmanlar > Katmanları birleştirmek. Artık her şey filtreden etkilenir, ancak artık efektleri değiştiremezsiniz. Katmanları birleştirmek için klavye komutu Command / Ctrl-E

Photoshop'ta Katmanları Birleştir komutu

Akıllı Nesneler Alternatif

Akıllı nesneler, görüntü pikselini ve vektör verilerini tüm orijinal özellikleriyle koruyan katmanlardır. Görüntü kalitesini korurken iş akışını hızlandırmak için kullanabileceğiniz güçlü bir araçtır. Belirli bir filtre uygulanmadan önce bir katmanın rasterleştirilmesi gerektiği uyarısını aldığınızda, genellikle bunun yerine zarar vermeden düzenleme yapmanıza olanak sağlayan Akıllı Nesneye dönüştürme seçeneği sunulur. Akıllı nesneler, siz döndürürken, filtre uygularken ve bir nesneyi dönüştürürken orijinal verileri olduğu gibi tutar. Akıllı Nesneleri şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

  • Perspektifi ölçekleme, döndürme, eğriltme, çarpıtma ve dönüştürme
  • Photoshop’ta rasterleştirilecek diğer uygulamalardan vektör verileriyle çalışın
  • Tahribatsız filtreleme yapın. Akıllı Nesnelere uyguladığınız filtreleri bile düzenleyebilirsiniz
  • Aynı kaynak dosyayı paylaşan tüm Akıllı Nesneleri yalnızca bir dosyayı değiştirerek güncelleyin
  • Dosyaların boyutunu azaltın.
  • Yer tutucu olarak düşük çözünürlüklü görüntülerle çalışın ve ardından bunları yüksek çözünürlüklü sürümlerle değiştirin

Boyama, kaçınma, klonlama ve yazma gibi piksel verilerini değiştiren herhangi bir şey yapmak için Akıllı Nesneleri kullanamazsınız.