Skip to content

Photoshop’ta Katman Nasıl Yeniden Boyutlandırılır

13 de Mayıs de 2021

Photoshop’ta bileşik görüntüler oluşturmak, bir resme metin eklemek veya bir fotoğrafın tek tek öğelerini değiştirmek istiyorsanız, Photoshop’ta bir katmanın boyutunu nasıl değiştireceğinizi bilmeniz gerekir. Katmanlar, Photoshop’un en iyi özelliklerinin çoğunun merkezinde yer alır, bu nedenle, herhangi bir fotoğraf editörünün nasıl yapılacağını bilmesi gereken bir şeydir. Süreci öğrenmek hızlıdır ve bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Aşağıdaki kılavuz, Adobe Photoshop CC sürüm 20.0.4’e odaklanmaktadır. Çoğu yöntem, Photoshop’un eski sürümleriyle de çalışır, ancak metodoloji o kadar kesin olmayabilir.

Photoshop’ta Bir Katmanın Boyutu Nasıl Değiştirilir

Photoshop’ta katman boyutunu değiştirmenin birkaç yolu vardır ve her ikisi de Dönüştürme aracını içerir. Tam olarak istediğiniz boyutu elde etmek için boyutu serbestçe yukarı veya aşağı ayarlamak ve belirli ölçümleri girmek için seçenekler vardır. İşte nasıl yapılacağı. Araçlar menüsünü görmüyorsanız, seç Pencere > Araçlar.

Serbest dönüşüm

 1. Katmanlar penceresinde boyutunu ayarlamak istediğiniz katmanı seçin. Görmüyorsanız, seçin Pencere > Katmanlar, veya basın F7.

 2. Seçiniz Serbest dönüşüm altında Düzenle Menü. Alternatif olarak, klavye kısayolunu kullanın Komut+T (Mac) veya Ctrl+T (Pencereler).

 3. Katmanın herhangi bir tarafını veya sınırlayıcı kutuları seçin ve katmanın boyutunu ayarlamak istediğiniz yönde sürükleyin. Boyutunu artırmak için merkezden uzağa sürükleyin veya küçültmek için ortaya doğru sürükleyin. basın ve basılı tutun Vardiya en boy oranını korumak için. Katmanı sınırlayıcı kutusunun dışında herhangi bir yeri seçip tutarak ve saat yönünde veya saat yönünün tersine sürükleyerek de döndürebilirsiniz.

  Photoshop'ta ücretsiz bir dönüştürme tutamacı

 4. Yeni boyuttan memnun kaldığınızda Giriş veya sonlandırmak için çift tıklayın.

  Photoshop'ta büyütülmüş bir katman

Diğer Dönüştürme Araçları

Bu araçlar katmanı yeniden boyutlandırdıkları kadar yeniden şekillendirse de, diğer birkaç dönüştürme aracını kullanabilirsiniz. Katman boyutunda doğrusal bir artış istemiyorsanız, perspektifini değiştirmek veya oranlarını değiştirmek istiyorsanız, Düzenle > Dönüştürme, ardından burada listelenen araçlardan birini seçin (Serbest Dönüştürme dışında). Araçlar farklı şeyler yapar, bu yüzden ne tür etkiler yaratabileceğinizi görmek için onlarla oynayın. Yeniden boyutlandırmanın sonuçlarını beğenmezseniz, Ctrl+Z (veya CMD+Z) eylemi geri almak için. Alternatif olarak, tuşuna basın Ctrl+Alt+Z (veya CMD+Alt+Z) birkaç geri alma adımı yapmak için.

Belirli Bir Boyuta Dönüştürün

Katmanları serbest elle dönüştürmek istemiyorsanız, ancak aklınızda bazı belirli boyutlar varsa, boyutunu tam olarak buna ayarlayabilirsiniz.

 1. Seçin Hareket aracı.

  Photoshop'ta Taşıma Aracı

 2. Seçiniz Dönüştürme Kontrollerini Göster.

  Photoshop

 3. Seçilen katmanın etrafındaki sınırları seçin ve üst menü çubuğuna tekrar bakın. Yanındaki yüzdeleri ayarlayın W ve H katmanı belirli bir değere ölçeklemek için.

  Photoshop'taki ölçekleme araçları

 4. Aynı en boy oranını korumak istemiyorsanız, zincir bağlantı kısıtlamayı kaldırmak için simge.

  Photoshop'taki oran kilidi düğmesi

 5. Sonuçlardan memnun olduğunuzda, Giriş veya seçin onay işareti menü çubuğunun sağ tarafında. Basın Esc veya tıklayın İptal etmek Değişikliklerinizi geri almak için onay işaretinin yanındaki düğmesini (içinden bir çizgi geçen daire).

  Photoshop'taki onayla düğmesi