Skip to content

Photoshop’ta RAW Görüntüler

17 de Mayıs de 2021

Fotoğrafçılığınız konusunda ciddiyseniz, er ya da geç RAW görüntülerle çalışmaya başlamak isteyeceksiniz. Daha önce RAW formatının avantaj ve dezavantajlarına baktık, şimdi Photoshop’ta RAW görüntülerle nasıl çalışılacağına bakacağız.

RAW nedir?

RAW biçiminin adıyla hemen hemen eşleşen bir anlamı vardır: RAW biçimli bir görüntü, işlenmemiş, başka bir deyişle, işlenmemiş bir şeydir. Bilgisayarınız tarafından da okunamaz. Bilgisayarınızın bilgileri işleyebilmesi için, görüntülerinizi NEF, CR2 veya ARW gibi bir RAW biçiminden okunabilir bir biçime (TIFF veya JPEG gibi) dönüştürmeniz gerekir.

Özel bir Görüntüleme Programı Kullanın

Tüm dijital kameralar, temel dönüştürme araçları sunan kendi yazılımlarıyla birlikte gelir. Bununla birlikte, en iyi sonuçlar için, gerçekten özel bir görüntüleme programı kullanmanız gerekir. Bunların en popülerlerinden biri, birçok profesyonel fotoğrafçının kullandığı Adobe Photoshop’tur. Tam sürüm son derece pahalıdır, ancak Adobe, Adobe Photoshop Elements adlı meraklılar için daha ucuz bir sürüm oluşturur. Hangi sürümü seçtiğinize bağlı olarak, bunun için 60 ila 120 dolar arasında ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Başka (ücretsiz) fotoğraf düzenleme programları da var, ancak burada Photoshop’a odaklanacağız. Elements’in yeni sürümleri, RAW görüntüleri dönüştüren dahili bir programla birlikte gelir – Mac kullanıcıları için “Bridge” ve Windows kullanıcıları için “Organizer”. Yine de dönüştürme programı, basit bir dönüştürme aracından çok daha fazlasını sunar. Resimlerinizde birçok değişiklik yapabilirsiniz, ancak bazen hangi araçları kullanacağınızı ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı bilmek zordur.

Dişli ile fotoğrafçı

PeopleImages / Getty Images

Photoshop Elements’te RAW Görüntüleri Dönüştürmek İçin En İyi İpuçları

  • Programın en iyi özelliklerinden biri, görüntüleri “toplu” işleme yeteneğidir. Bu, aynı değişiklikleri birden çok görüntüye uygulayabileceğiniz ve hepsini birlikte kaydedebileceğiniz anlamına gelir. Alternatif olarak, tek görüntüler üzerinde çalışabilirsiniz. Bir kez Adobe Camera Raw ekranıseçeneğini göreceksiniz Hepsini seç sol tarafta.
  • Camera Raw penceresinde tüm görüntülerinizi açmanıza gerek yoktur. Bridge veya Organizer’ın kendisinde, dönüştürmek istediğiniz görüntüleri seçebilir ve onlara farklı yıldız derecelendirmeleri verebilirsiniz. Bunu açılır menüde bulacaksın Seçiniz Menü.
  • Özellikle düşük fiyatlı DSLR’lerden gelen dijital dosyalar genellikle biraz yumuşaktır. Keskinliğinizi Camera Raw’da ayarlayabilirsiniz ve en iyisi, yarıçapı yaklaşık 0,6’ya düşürürken bunu yaklaşık +50’ye çıkarmaktır. Bu, görüntüyü belirgin bir gren oluşturmadan ince bir şekilde keskinleştirir.
  • Camera Raw’da beyaz dengesini düzeltebilirsiniz. Bu, özellikle kameranızda yanlışlıkla yanlış beyaz dengesini ayarladıysanız kullanışlı bir ayardır. Dakika ayarlarına izin vermek için renk sıcaklığınızı kayan bir çubukla da değiştirebilirsiniz. Yine, bu özellikle çok güçlü yapay ışıklandırmanın olduğu bir ortamda çekim yapıyorsanız çok kullanışlıdır.
  • Fotoğrafçılığa başlarken – ve sadece Oto düğmesi – pozlama ayarlarınız bazen biraz hatalı olabilir. Neyse ki Camera Raw penceresinde ayrıca pozunuzu + ve – derece olarak ayarlamanıza izin veren bir poz düzeltme kaydırıcısı vardır.
  • The Kurtarma ve Işık Doldur kaydırma çubukları harika araçlardır. Kurtarma kaydırma çubuğu, biraz fazla maruz kalan alanlardan ayrıntıları geri getirmeye yardımcı olurken, Dolgu Işığı az maruz kalan alanları aydınlatır. Tüm görüntüye küçük değişiklikler uyguladıkları için bunları dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Aşırı pozlanmış vurgularda, Kurtarma kaydırıcısının artık orada olmayan ayrıntıları geri getiremeyeceğini unutmayın.
  • Geleneksel bir karanlık odada olduğu gibi, Photoshop’ta parlaklığı ve kontrastı ayarlayabilirsiniz. Camera Raw penceresi görüntüleri baskıda göründüklerinden daha parlak gösterme eğilimindedir, bu nedenle burada yalnızca biraz parlaklık uygulayın; daha sonra gerekirse Photoshop’ta daha fazla ayarlama yapın.
  • Diğer bir mükemmel özellik ise Camera Raw’un daha ucuz geniş açılı lensler tarafından üretilen görüntülerin kenarlarında yaygın bir sorun olan lens vinyetini düzeltme becerisidir. Bu kaydırma çubuğunun kullanılması vinyet oluşturmayı önemli ölçüde azaltacaktır. Ancak, bu araçla kullanmanızı tavsiye edeceğimiz maksimum ayar + 30’dur.
  • Histogram, aşırı pozlanmış ve az pozlanmış alanların ana görüntüsünde kırpılmaları gösterme özelliğine sahiptir. Histogramı olabildiğince dengeli hale getirdiğinizden emin olmak için bunu görüntüde değişiklik yapmadan önce ve sonra kullanabilirsiniz.
  • Araçların en üst sırasında bulunan beyaz dengesi düşürme aracı, renk dengesinde hassas değişikliklere izin verir. Fotoğrafınızdaki beyaz bir alana tıklayın ve RGB seviyelerini buna göre ayarlayacaktır.

Açıkçası, Camera Raw’un yapabileceği milyonlarca şey var, ancak bunlar bir fotoğrafçı olarak resimlerinizde en fazla iyileştirmeyi yapacak olanlardır. Fotoğraf düzenleme yazılımının püf noktası, görüntünüzün bir fotoğraf olarak hala inandırıcı olması için her zaman ince teknikler uygulamaktır. Bu ipuçlarını izleyin ve umarım yanlış gitmezsiniz!