Skip to content

Photoshop’ta Retro Güneş Işınları Yapın

18 de Mayıs de 2021

Bu eğitimde, eski bir görünüm ve biraz arka plan ilgisi gerektiren projeler için mükemmel olan bir retro güneş ışınları grafiği oluşturacağız. Oluşturması oldukça kolay bir grafik, bu da benim kalem aracını kullanmamı, renk eklememi, katmanları çoğaltmamı, şekilleri düzenlememi ve bir degrade eklememi sağlayacak. Photoshop CS6 kullanacağız, ancak aşina olduğunuz daha eski bir sürümü takip edebilirsiniz. Başlamak için Photoshop’u başlatacağız. Aynısını yapabilir ve ardından takip etmek için adımların her birine devam edebilirsiniz.

Yeni Bir Belge Oluşturun

Cankurtaran
Yeni bir belge oluşturmak için şunu seçin: Dosya> Yeni. Adı yazın, Güneş ışınları ve ayrıca 6 x 6 inç genişlik ve yükseklik. Kalan varsayılan ayarları olduğu gibi koruyun ve seçin TAMAM MI.

Kılavuz Ekle

Kılavuz ekle ekran görüntüsü

Cankurtaran
Seç Görünüm> Cetveller. Ardından üst cetvelden bir kılavuzu sürükleyin ve tuvalin üst kenarından 2 1/4 inç aşağıya yerleştirin. Yan cetvelden başka bir kılavuzu sürükleyin ve tuvalin sol kenarından 2 1/4 inç içeriye yerleştirin.

Üçgen yap

Üçgen yapın - ekran görüntüsü

Cankurtaran
Araçlar panelinde Çokgen aracını seçebilir, üstteki Seçenekler çubuğunda kenar sayısı için 3 belirtebilir, ardından tuvali tıklayıp sürükleyebilirsiniz. Ancak bu, üçgeni fazla tekdüze yapar ve genişliğinden daha uzun olmasını isteriz. Böylece üçgenimizi başka bir şekilde yapacağız. Seç Görünüm> Yakınlaştır. Sonra seçin Dolma kalem aracı Araçlar panelinde, iki kılavuzumuzun kesiştiği noktayı seçin, kılavuzun tuvalden uzandığı yeri seçin, bunun biraz altını seçin ve kılavuzların kesiştiği yeri tekrar seçin. Bu size tek bir güneş ışını gibi görünen bir üçgen verecektir.

Renk Ekle

Renkli ekran görüntüsü ekle

Cankurtaran
Seçenekler çubuğunda, ekranın köşesindeki küçük oku seçin. Doldur sonra pastel sarı-turuncu renk örneğinde. Bu, üçgeni otomatik olarak o renkle dolduracaktır. Sonra seçin Görünüm> Yakınlaştır dışarı.

Yinelenen katman

Yinelenen Katman ekran görüntüsü

Cankurtaran
Katmanlar panelini açmak için şunu seçin: Pencere> Katmanlar. Ardından sağ tıklayın Şekil 1 katman, adının sağına getirin ve seçin Yinelenen katman. Kopyalanan katmanın varsayılan adını korumanıza veya yeniden adlandırmanıza izin veren bir pencere açılacaktır. Yazın, Şekil 2 yeniden adlandırmak ve seçmek için TAMAM MI.

Şekli Çevir

Şekli Çevir ekran görüntüsü

Cankurtaran
İle Şekil 2 vurgulanan Katmanlar panel, seç Düzen> Yolu Dönüştür> Yatay Çevir.

Şekli Taşı

Şekli Taşı ekran görüntüsü

Cankurtaran
Seçin Hareket aracı Araçlar panel, ardından çevrilmiş şekli seçin ve diğerini aynaya benzer bir şekilde yansıtıyor gibi görünene kadar sola doğru sürükleyin.

Şekli Döndür

Şekli Döndür ekran görüntüsü

Cankurtaran
Daha önce olduğu gibi, bir katmanı çoğaltın. Bunu adlandırın, Şekil 3 ve seçin TAMAM MI. Sonra, seçin Düzen> Yolu Dönüştür> Döndür. Şekli döndürmek için sınırlayıcı kutunun dışını seçin ve sürükleyin, ardından şekli konumlandırmak için sınırlayıcı kutunun içinde seçin ve sürükleyin. Yerinize geldiğinizde geri dönüş tuşuna basın.

Space Apart Şekilleri

Space Apart Shapes ekran görüntüsü

Cankurtaran
Daha önce olduğu gibi, bir katmanı çoğaltın ve şekli döndürün, ardından tuvali üçgenlerle doldurmak ve aralarında boşluk bırakmak için yeterli şekle sahip olana kadar bunu tekrar tekrar yapın. Boşluğun mükemmel olması gerekmediğinden, her birini yerine koyun. Tüm üçgenlerin olması gereken yerde olduğundan emin olmak için tuvali seçin. Yakınlaştır aracı, iki kılavuzun kesiştiği yer. Üçgen yerinde değilse, ile seçin ve sürükleyin. Hareket şekli yeniden konumlandırmak için araç. Uzaklaştırmak için şunu seçin: Görünüm> Ekrana Sığdır. Katmanlar panelini seçerek kapatın. Pencere> Katmanlar.

Şekilleri Dönüştür

Güneş ışınlarının bir kısmı tuvalden dışarı çıkmadığı için onları esnetin. Bunu yapmak için çok kısa bir üçgen seçin, şunu seçin: Düzen> Serbest Dönüştürme Yolu, sınırlayıcı kutunun tuvalin kenarına en yakın kenarını tıklayıp kenarı geçene kadar sürükleyin, ardından tuşuna basın. giriş veya dönüş. Bunu, genişletilmesi gereken her üçgen için yapın.

Yeni Bir Katman Oluşturun

Yeni Katman ekran görüntüsü oluşturun

Cankurtaran
Artık kılavuzlarınıza ihtiyacınız olmadığından, Görünüm> Kılavuzları Temizle. Katmanlar panelinde arka plan katmanının hemen üzerinde yer alan yeni bir katman oluşturmanız gerekir, çünkü Katmanlar panelinde diğerinin üstünde olan katman tuvalin önünde yer alır ve bir sonraki adım böyle bir düzenleme gerektirecektir. Öyleyse seçin Arka fon katman sonra Yeni Bir Katman Oluşturun düğmesini tıklayın, ardından yeni katmanın adını çift tıklayın ve yeni adı yazın, renk.

Kare yap

Square ekran görüntüsü oluşturun

LIfewire
Tasarımın değeri çok fazla olduğundan, beyazı pastel sarı-turuncuya benzer bir renkle kaplayın. Bunu, tüm tuvali kaplayan geniş bir kare çizerek yapın, Dikdörtgen aracı Araçlar panelini seçin, ardından sol üst köşede tuvalin hemen dışını seçin ve sağ altta tuvalin hemen dışına sürükleyin. İçinde Seçenekler bar, dolgu için açık sarı-turuncu bir renk seçin, çünkü değer olarak pastel sarı-turuncuya yakın.

Gradyan Oluşturun

Gradyan ekran görüntüsü oluşturun

Cankurtaran
Diğer her şeyin üstüne oturan bir gradyan oluşturmak için, en üstteki katmanı seçmeniz gerekir. Katmanlar panelde, ardından Yeni Katman Oluştur buton. Ayrıca, katmanın adını çift tıklayın ve ardından yazın, Gradyan. Şimdi, gradyan yapmak için, Dikdörtgen tuvalin kenarlarından akan bir kare oluşturmak için araç ve Koyu renk doldur Gradyan doldurun. Ardından, degradenin stilini şu şekilde değiştirin: Radyal ve döndür -135 derece. Seçin Opaklık Durdurma en solda ve opaklığı şu şekilde değiştirin: 0, bu da onu şeffaf hale getirecek. Sonra şunu seçin: Opaklık Durdurma en sağda ve opaklığı şu şekilde değiştirin: 45, yarı saydam yapmak için. Seç Dosya> Kaydet ve bitirdiniz. Artık güneş ışınları gerektiren herhangi bir projede kullanıma hazır bir grafiğiniz var.