Skip to content

Photoshop’ta Sıvılaştırma Nasıl Kullanılır

18 de Mayıs de 2021

Adobe Photoshop’un Sıvılaştırma aracını kullanarak, genel kusurları giderebilir ve hatta birkaç basit ayarlamayla sanatsal görüntüler oluşturabilirsiniz. Bu sıradan resimleri Photoshop gurusu olmadan olağanüstü fotoğraflara dönüştürmek için bazı temel seçenekleri kullanabilirsiniz. Photoshop Sıvılaştırma aracının ne olduğunu, neler yapabileceğini ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Bu eğitimdeki talimatlar Adobe Photoshop CC 2019 için geçerlidir.

Photoshop’taki Sıvılaştırma Aracı nedir?

Adobe Photoshop, bir görüntüyü işlemek için yüzlerce seçenek, filtre ve başka araçlara sahiptir. Sıvılaştırma aracı, Photoshop’ta bir fotoğrafın bir alanını İleri Çarpıtma, Burgu, Büzme ve Şişirme gibi ayarları birkaç isimle değiştiren bir filtredir.

Bu ayarlar, Sıvılaştırmak için kullandığınız ayara bağlı olarak bir görüntüyü farklı şekillerde deforme eder. Çoğu ayarlama çok fazla yapılmayacak olsa da, Sıvılaştırma aracı fotoğraflarınızı daha ince bir şekilde iyileştirmek için küçük ayarlamalar yapabilir.

Sıvılaştırmak Ne İşe Yarar ve Neden Önem Veririm?

Sıvılaştırma kullanmak vahşi ve soyut resimler oluşturmak için eğlenceli bir filtre olabilir, ancak fotoğraflarınızdaki daha küçük öğeleri düzeltmek için de harika olabilir. Sıvılaştırmanın bir fotoğrafın bir alanını bozduğunu biliyoruz, ancak bu güçlü ancak kullanımı kolay bir araçtan daha fazlası var. Sıvılaştır filtresinin bu kullanışlı filtrede birkaç aracı vardır.

İleri Çözgü Aracı

Forward Warp Tool, farenizi hareket ettirirken pikselleri ileriye doğru itti. Aletlerin çoğunda olduğu gibi, fırçanın boyutu ne kadar ileri itileceğini etkileyebilir. Bunu veya araçlardan herhangi birini seçerken, sağ tarafta fırça, maske ve diğer seçeneklerde ayarlamalar yapabileceğiniz bir Özellikler paneli göreceksiniz.

Photoshop CC 2019'da İleri Çarpıtma Aracının ekran görüntüsü.

Forward Warp Tool, fotoğraflarınızdaki hemen hemen her şeyi değiştirip ayarlayabileceğiniz için Liquify cephaneliğinde en çok kullanılan araçtır.

Yeniden Yapılandırma Aracı

Yeniden Yapılandırma Aracı, resminize eklediğiniz tüm bozulmaları tersine çevirir. Kullanmak için seçip sürüklemeniz yeterlidir.

Photoshop CC 2019'da Yeniden Yapılandırma Aracının ekran görüntüsü.

Pürüzsüz Araç

Düzgünleştirme Aracı tam da belirtildiği gibi yapar; Eğrileri daha az açılı ve daha doğal hale getirerek görüntünüzdeki yalpalamaları düzeltir. Bu, görüntüyü işlerken ortaya çıkan çarpık kenarlar için kullanışlıdır.

Photoshop CC 2019'da SmoothTool'un ekran görüntüsü.

Bu alet, giysilerdeki kırışıklıkları veya kırışıklıkları gidermek için mükemmeldir. Bu yüzden, o tişörtü fotoğraftan önce ütülemediyseniz, Düzleştirme Aleti için sorun olmaz.

Saat Yönünde Döndürme Aracı

Saat Yönünde Döndürme Aracı, Alt tuşunu basılı tutarsanız fotoğraflarınızı saat yönünde veya saat yönünün tersine bozar. Bu araç, suya veya bulutlara biraz hareket eklemek için kullanılabilir.

Photoshop CC 2019'da SmoothTool'un ekran görüntüsü.

Büzme Aracı

Büzme Aracı, pikselleri fırça alanının merkezine doğru hareket ettirir. Bu, gözler, gamzeler veya diğer yüz özellikleri gibi bazı özellikleri küçültmek için yardımcı olabilir.

Photoshop CC 2019'daki Pucker Tool'un ekran görüntüsü.

Şişirme Aracı

Şişirme Aracı, pikselleri fırça alanının merkezinden uzaklaştırarak Büzme Aracının tersini yapar. Bu, düz bir saç stilini kabartmak, bir şekle ekstra eğriler eklemek ve hatta bulutları daha da dalgalı yapmak için kullanışlı olabilir.

Photoshop CC 2019'daki Şişirme Aracının ekran görüntüsü.

Sola İtme Aracı

Sola İtme Aracı, Alt tuşunu basılı tutarsanız pikselleri sola veya sağa hareket ettirir. Çok sık kullanılan bir araç olmasa da, hafif eğimli bir görüntüyü düzeltmek için küçük ayarlamalar yapmaya yardımcı olabilir. Konunuzu çok iyi hizalamadıysanız, bu araç doğrudan dürtmenize yardımcı olabilir.

Photoshop CC 2019'da Sola İtme Aracının ekran görüntüsü.

Maske Aracını Dondur

Dondurma Maskesi Aracı, değiştirmek istemediğiniz bir alanı seçmek için kullanılır, böylece Sıvılaştır filtresinde diğer iyileştirmeleri yaparken bu alanı etkilenmeden korur. Bu, düzenlemelerinizi kontrollü ve hassas tutmak için kullanışlı bir özelliktir.

Photoshop CC 2019'daki Freeze Mask Tool'un ekran görüntüsü.

Çözülme Maskesi Aracı

Çözülme Maskesi Aracı, fotoğrafınıza yerleştirdiğiniz maskeyi kaldırır. Dondurma ve Çözme kombinasyonunu kullanarak düzenlemelerinizi tam olarak kontrol edebilirsiniz.

Photoshop CC 2019'daki Çözülme Maskesi Aracının ekran görüntüsü.

Yüz Aracı

Yüz Aracı, özellikle yüzlerdeki unsurları değiştirmek için kullanılır. Bu aracı ilk seçtiğinizde Photoshop bir yüzü algılamaya çalışır. Bir yüz görmezse, program sizi bilgilendirecektir.

Photoshop CC 2019'daki Yüz Aracının ekran görüntüsü.

İşte sanal plastik cerrah olma yolunuz. Birkaç dişinizi düzeltmeniz, o çift çeneyi kaldırmanız veya kendinize somurtkan bir gülümseme mi vermeniz gerekiyor? Bu, herhangi bir yüzün kusursuz görünmesini sağlayan bir araçtır.

El aleti

El Aracı, Photoshop’un geri kalanındaki El Aracı ile tamamen aynıdır. Görüntünüzü hareket ettirmek veya değiştirmek için kullanılır.

Photoshop CC 2019'daki El Aracının ekran görüntüsü.

Yakınlaştırma Aracı

Yakınlaştırma Aracı, görüntünüzü yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için kullanılır. Bu, önce yakınlaştırmanızı, ardından bitmiş sonuçları görmek için uzaklaştırmanızı gerektiren küçük ayarlamalar yapmak için kullanılır. Uzaklaştırmak için Alt tuşunu basılı tutun.

Photoshop CC 2019'daki Yakınlaştırma Aracının ekran görüntüsü.

Photoshop’ta Nasıl Sıvılaştırılır

Artık Sıvılaştır filtresindeki her bir aracın ne yaptığını bildiğinize göre, oraya nasıl gidileceğini ve nasıl kullanılacağını öğrenmenin zamanı geldi. Bu özelliğe ulaşmak çok kolaydır.

 1. Photoshop’ta düzenlemek istediğiniz bir görüntüyü açın.

 2. Seçiniz Filtrele > Sıvılaştırmaveya basın Üst Karakter + Ctrl + X.

  Photoshop'ta Sıvılaştır filtresini etkinleştirme.

 3. Sıvılaştırma aracı olarak yeni bir pencere açılır. Buradan, yukarıda açıklanan araçlardan herhangi birini seçebilirsiniz.

  Photoshop için Sıvılaştır filtresindeki Yüz Aracı.

Sıvılaştırma Aracı Özellikleri

Sıvılaştır arayüzüne girdikten sonra, sağ taraf her bir aracın tüm özelliklerini içerir. Fırça Yoğunluğunu değiştirmekten Maske alanı ayarlarınızı değiştirmeye kadar, tam olarak doğru görünüm için ayarlayabileceğiniz tonlarca ayar vardır. Aşağıda mevcut ayarlar açıklanmaktadır. Fırça Aracı Seçenekleri için, fırçanın Boyutunu, Yoğunluğunu, Basıncı ve Oranı değiştirebilirsiniz. İşte her ayarın yaptığı şey.

 • Boyut: Ana Photoshop sayfasında olduğu gibi fırça boyutunu değiştirir. Fırça ne kadar büyükse, değişiklikler o kadar ince olur.
 • Yoğunluk: Kullandıkça kenarların nasıl yumuşatılacağını kontrol eder.
 • Basınç: Basınç ne kadar sert (yüksek) olursa, değişiklikler o kadar şiddetli olur. Tipik olarak, küçük değişiklikler için daha hafif bir basınç kullanın.
 • Puanla: Siz fırçayı sabit tutarken veya hareket ettirirken fırça değişikliklerinin hızını ayarlar.
 • Stylus Basıncı: Yalnızca kaleminiz varsa kullanılabilir. Eğer bir tane varsa ve kutuyu işaretlerseniz, Fırça aracı bunun yerine kalem için geçerli olacaktır.
 • Pin Kenarları: Bir görüntüyü herhangi bir araçla bozarken kenardan çok fazla çekmenizi engeller. Bu, şeffaf gri ve beyaz kareli desen olarak görünen arka plan bozulma miktarını azaltmak için kullanışlıdır.

Sıvılaştırma aracını kullanırken, aracı nasıl ve ne zaman kullanacağınızı daha fazla kontrol etmenize olanak tanıyan birkaç ek seçeneğiniz de vardır.

 • Yüze Uygun Sıvılaştırma: Yüzdeki her özellik için ayrı ayarlara sahiptir ve daha küçük bir alanda daha küçük değişiklikler yapmanıza olanak tanır. Gözler, burun, ağız ve yüz şekli için ayarlar vardır. Bunların her biri, diğerleri arasında genişlik, yükseklik, eğim ayarlarına sahiptir.
 • Mesh Seçeneklerini Yükle: Sıvılaştırma bozulmalarınızı kaydetmeniz ve bunları başka bir resme uygulamanız için bir yol sağlar.
 • Maske Seçenekleri: Fotoğrafınızın bazı kısımlarını maskelemek için ayarlar verir.
 • Seçenekleri gör: Mesh’i gösterme ve ayarlamaları yaparken ağı görebilmeniz için kılavuzu etkinleştirme gibi ek görüntüleme ayarları verir.
 • Fırça Yeniden Yapılandırma Seçenekleri: Görüntünüzdeki değişikliklerin ne kadarını geri almak istediğinizi ayarlamanıza olanak tanır.