Skip to content

Photoshop’u Kaç Bilgisayara Yükleyebilirim?

20 de Mayıs de 2021

Photoshop’un son kullanıcı lisans sözleşmesi (EULA), uygulanmadığı sürece uygulamanın en fazla iki bilgisayarda (örneğin, bir ev bilgisayarı ve bir iş bilgisayarı veya bir masaüstü ve bir dizüstü bilgisayar) etkinleştirilmesine her zaman izin vermiştir. aynı anda her iki bilgisayarda da kullanılmaktadır. Adobe teslimat modelini güncellediğinden, sistem biraz değişti, ancak iki bilgisayar limiti aynı kaldı.


Creative Suite Ürün Aktivasyonu

Adobe, mevcut teslimat modeli olan Creative Cloud’u başlatmadan önce Windows için Photoshop Creative Suite’i (CS) ve Mac ve Windows için Photoshop CS2’yi tanıttı. O sırada şirket, uygulama çalışmadan önce yazılımda bulunan lisans anahtarını girmenizi gerektirerek iki bilgisayar politikasını sıkı bir şekilde uygulanabilir kılan ürün aktivasyonunu da başlattı. Photoshop’u yine de istediğiniz kadar bilgisayara yükleyebilirsiniz, ancak yalnızca iki kopya etkinleştirilebilir. İki bilgisayarın her ikisinin de internet bağlantısı varken aktivasyonları bir bilgisayardan diğerine aktarmak kolaydı. Bağlantılar olmadan aktivasyonu telefon üzerinden aktarabilirsiniz. Bu süreç, Adobe’nin diğer CS ürünlerine de uygulandı: Illustrator, InDesign, GoLive ve Acrobat Professional. Lisanslama, Adobe yazılımının tüm “kutulu” (yani kutularda CD olarak satılan) sürümleri için geçerliydi.

Creative Cloud Süreci

Adobe, Creative Cloud olarak bilinen çevrimiçi, abonelik tabanlı bir modele geçtiğinde sistem değişti. Şimdi, tek kullanıcılı bir abonelik satın aldığınızda, yazılımı sınırsız bilgisayara kurmanıza izin verilir, ancak yazılımı yalnızca ikisinde etkinleştirmenize ve aynı anda bir bilgisayarda kullanmanıza izin verilir. Adobe, Creative Cloud yardım dosyalarında bu konuda oldukça nettir. Bu model iki büyük avantaj sunar:

Tek bir işletim sistemiyle sınırlı değilsiniz. Dolayısıyla, Photoshop’u Macintosh ve Windows tabanlı bir bilgisayara yükleyebilir ve etkinleştirebilirsiniz; artık uygulamanın ayrı Windows ve Macintosh sürümlerini satın almanız gerekmiyor.

Tüm güncellemeler ücretsizdir. Creative Cloud aboneliğiniz size yazılımı istediğiniz zaman güncelleme yetkisi verir ve sürüm numarasında değişiklik gibi büyük bir güncelleme mevcut olduğunda güncellemeyi satın almanız ve mevcut sürümü uzun süre kaldırmanız gerekmez ve yenisini yeniden yüklemek. Adobe artık herhangi bir CD tabanlı yazılım sunmamaktadır ve bu sürümler için artık destek sunulmamaktadır. Yazılımın kullanılmış kopyalarını özel olarak satın alabilirsiniz, ancak satın alırsanız, satın alma işlemine son derece dikkatli davranmanız gerekir. Satıcı yazılımı devre dışı bırakmadıysa, etkinleştiremezsiniz. Bazı çevrimiçi kaynaklar korsan sürümler sunar, ancak bununla birlikte sağladıkları etkinleştirme kodu muhtemelen çalışmayabilir.