Skip to content

Photoshop’un Eski Bir Sürümü için PSD Dosyası Nasıl Kaydedilir

5 de Haziran de 2021

Adobe’nin Photoshop’u yıllar içinde geliştirme biçimindeki birçok yapısal değişiklik göz önüne alındığında, PSD dosyaları arasındaki geriye dönük uyumluluk sorunu, diğer uygulamaların çoğundan daha karmaşıktır. Aşağıda özetlenen prosedürler, Windows ve macOS için Creative Cloud için Adobe Photoshop’un şu anda desteklenen tüm sürümleri için geçerlidir.

Eski Bir Sürüm için Photoshop Dosyası Nasıl Kaydedilir

adlı Photoshop tercihlerinde varsayılan seçeneği ayarlayın. PSD ve PSB Dosya Uyumluluğunu En Üst Düzeye Çıkarın (menü altında Düzenle > Tercihler > Dosya yönetimi). Bu ayar kalıcıdır, bu nedenle yalnızca bir kez ayarlamanız gerekir. Dosya Uyumluluğu alanının altındaki bu alanın olarak ayarlandığından emin olun. Her zaman veya Sor. Ancak bu seçeneğin açılması daha büyük dosya boyutlarına neden olur. Bu özelliğe yalnızca ara sıra ihtiyaç duyuyorsanız, Sor. Bu şekilde Photoshop, bir dosyayı her kaydettiğinizde uyumluluğu en üst düzeye çıkarmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu uyumluluk seçeneği çağrıldığında, katmanlar görüntünün düzleştirilmiş bir bileşimi ile birlikte kaydedilir.

Bir dosyayı eski bir sürüm için kaydetmenin en kolay yolu, onu jpg, gif veya png görüntüsü olarak kaydederek düzleştirmektir. Yeni sürümle eklenen efektler, ortaya çıkan dosyaya dahil edilir.

Daha Eski Yazılımlarla Daha Yeni PSD Dosyalarını Açın

Daha eski bir Photoshop sürümünde daha yeni bir Photoshop PSD dosyası açtığınızda, dosya bu özellikleri içermeyen bir sürümde açıldığında Photoshop’un yeni özellikleri taşınmaz. Dosya eski sürümde düzenlenir ve kaydedilirse, desteklenmeyen özellikler atılır.

Windows XP'de Adobe Photoshop CS2

Örneğin, Photoshop 6 çıktığından beri Creative Cloud’a bazı yeni karıştırma modları eklendi. Dosyanızda bunlardan herhangi birini kullanır ve daha sonra eski sürümde düzenlerseniz, görüntü farklı görünebilir. Akıllı nesneler, belirli efekt katmanları, katman kümeleri veya grupları ve katman kompozisyonları gibi diğer yeni özellikler taşınmaz. Dosyanın bir kopyasını oluşturun ve daha eski bir sürümde açmadan önce mümkün olduğunca basitleştirin. Aynısı, Photoshop dosyalarını PSD dosyalarını okuyan Adobe olmayan diğer yazılımlarda açarken de geçerlidir. Bazı programlar bir PSD olarak kaydet seçenek. Her program, bir PSD dosyasının belirli bir sürümünü kaydeder. PSD’nin farklı kaydet seçeneğinin hangi Photoshop sürümü için optimize edildiğini özellikle bilmiyorsanız, bu belgeleri Photoshop’un eski sürümlerinde açarken uyumluluk sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.