Skip to content

PHP Dosyası Nedir?

24 de Nisan de 2021

.PHP dosya uzantısına sahip bir dosya, Köprü Metni Ön İşlemci kodunu içeren bir PHP Kaynak Kodu dosyasıdır. Genellikle bir web sunucusunda çalışan bir PHP motorundan HTML üreten web sayfası dosyaları olarak kullanılırlar. PHP motorunun koddan oluşturduğu HTML içeriği, web tarayıcısında görülen şeydir. Web sunucusu PHP kodunun yürütüldüğü yer olduğundan, bir PHP sayfasına erişmek size koda erişim sağlamaz, bunun yerine sunucunun oluşturduğu HTML içeriğini sağlar.

Bazı PHP Kaynak Kodu dosyaları .PHTML, PHP3, PHP4, PHP5, PHP7 veya PHPS gibi farklı bir dosya uzantısı kullanabilir.

PHP Dosyaları Nasıl Açılır

Windows’ta Not Defteri, bir PHP dosya açıcı örneğidir, ancak sözdizimi vurgulama PHP’de kodlama yaparken o kadar yararlıdır ki, genellikle daha özel bir PHP editörü tercih edilir. Bazı metin düzenleyicileri sözdizimi vurgulama içerir; Visual Studio Code gibi bazı seçenekler için en iyi metin düzenleyicileri listemize bakın. PHP dosyalarını düzenlemenin diğer bazı yolları: Atom, Sublime Text, Coda, Codeanywhere, Programmer’s Notepad, Vim ve CodeLobster IDE. Ancak, bu programlar size izin verirken düzenle veya değiştir PHP dosyaları, aslında bir PHP sunucusu çalıştırmanıza izin vermezler. Bunun için Apache Web Sunucusu gibi bir şeye ihtiyacınız var. Yardıma ihtiyacınız olursa PHP.net’teki Kurulum ve Yapılandırma kılavuzuna bakın. Bazı .PHP dosyaları, aslında yanlışlıkla .PHP dosya uzantısıyla adlandırılmış medya dosyaları veya resimler olabilir. Bu durumlarda, dosya uzantısını doğru şekilde yeniden adlandırın ve ardından MP4 dosyasıyla çalışıyorsanız video oynatıcı gibi bu dosya türünü görüntüleyen programda doğru şekilde açılmalıdır.

PHP Dosyası Nasıl Dönüştürülür

PHP’den PDF’ler oluşturmak için FPDF veya dompdf’ye bakın. PHP dizilerini JSON biçiminde (JavaScript Nesne Gösterimi) Javascript koduna nasıl dönüştüreceğinizi öğrenmek için PHP.net’teki json kodlamayla ilgili belgelere bakın. Bu sadece PHP 5.2 ve sonrasında mevcuttur. PHP dosyalarını MP4 veya JPG gibi metin tabanlı olmayan biçimlere dönüştüremezsiniz. .PHP dosya uzantısına sahip bir dosyanız varsa, bunlardan birine benzer bir biçimde indirilmiş olması gerekir, dosya uzantısını .PHP’den .MP4’e (veya olması gereken biçime) yeniden adlandırmanız yeterlidir. Bir dosyayı bu şekilde yeniden adlandırmak gerçek bir dosya dönüşümü gerçekleştirmez, bunun yerine sadece doğru programın dosyayı açmasına izin verir. Gerçek dönüştürmeler normalde ya bir dosya dönüştürme aracı içinde ya da bir programın Farklı kaydet veya İhracat Menü.

PHP’nin HTML ile Çalışmasını Sağlama

Bir HTML dosyasına gömülü PHP kodu, yaygın HTML etiketi yerine şu etiketlerin arasına alındığında HTML değil PHP olarak anlaşılır:

Bir HTML dosyası içinden bir PHP dosyasına bağlanmak için, aşağıdaki kodu HTML dosyasına girin; burada footer.php kendi dosyanızın adıdır: Bazen bir web sayfasının PHP kullandığını URL’sine bakarak görebilirsiniz, örneğin varsayılan PHP dosyası çağrıldığında index.php. Bu örnekte şöyle görünebilir: http://www.examplesite.com/index.php.

PHP hakkında daha fazla bilgi

PHP hemen hemen her işletim sistemine taşındı ve kullanımı tamamen ücretsizdir. Resmi PHP web sitesi PHP.net’tir. PHP ile neler yapabileceğiniz veya nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yardıma ihtiyacınız varsa, çevrimiçi bir PHP kılavuzu olarak hizmet veren tam bir Dokümantasyon bölümü var. Bir başka iyi kaynak da W3Schools’tur. PHP’nin ilk sürümü 1995’te yayınlandı ve Kişisel Ana Sayfa Araçları (PHP Araçları) olarak adlandırıldı. Yıllar boyunca değişiklikler yapıldı ve birkaç ayda bir yeni sürümler piyasaya sürüldü. Sunucu tarafı komut dosyası, PHP için en yaygın kullanımdır. Yukarıda açıklandığı gibi, bu, tarayıcının sunucunun ürettiği her şeyi görüntüleyebilmesi için tarayıcının PHP yazılımını çalıştıran bir sunucuya eriştiği bir PHP ayrıştırıcısı, web sunucusu ve web tarayıcısı ile çalışır. Bir diğeri, ne tarayıcının ne de sunucunun kullanılmadığı komut satırı komut dosyasıdır. Bu tür PHP uygulamaları otomatikleştirilmiş görevler için kullanışlıdır. PHPS dosyaları sözdizimi ile vurgulanan dosyalardır. Bazı PHP sunucuları, bu dosya uzantısını kullanan dosyaların sözdizimini otomatik olarak vurgulayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu, httpd.conf satırı kullanılarak etkinleştirilmelidir.