Skip to content

Platform Oyunu Nedir?

3 de Haziran de 2021

Platformer, tek veya kayan (yatay veya dikey) bir oyun ekranında gösterilen platformlara, zeminlere, çıkıntılara, merdivenlere veya diğer nesnelere koşan ve atlayan bir karakteri kontrol eden oyuncuların etrafında oyun oynamanın yoğun bir şekilde döndüğü bir video oyunudur. Buna benzer olsa da, bu bir otomatik koşu oyunu ile aynı değildir. Genellikle aksiyon oyunlarının bir alt türü olarak sınıflandırılır. İlk platform oyunları 1980’lerin başında geliştirildi ve onu var olan en eski video oyunu türlerinden biri haline getirdi, ancak terim platform oyunu veya platform oyunu oyunları tanımlamak için birkaç yıl sonrasına kadar kullanılmadı.

OktalStudio/Getty Images
Birçok oyun tarihçisi ve taraftarı, Space Panic’in 1980 sürümünün ilk gerçek platform oyunu olduğunu düşünürken, diğerleri Nintendo’nun Donkey Kong’un 1981 sürümünün ilk olduğunu düşünüyor. Hangi oyunun platform türünü başlattığı tartışılırken, Donkey Kong, Space Panic ve Mario Bros gibi erken dönem klasiklerinin çok etkili olduğu ve hepsinin türün şekillenmesinde payı olduğu açık. İlk ve en popüler video oyunu türlerinden biri olmasının yanı sıra, rol yapma oyunlarında bulunabilen seviye atlama ve karakter yetenekleri gibi başka bir türden öğelerle harmanlanan türlerden biridir. Platform oyununun diğer türlerden öğeler içerdiği başka birçok örnek var.

Tek Ekranlı Platformlar

Tek ekranlı platform oyunları, adından da anlaşılacağı gibi, tek bir oyun ekranında oynanır ve genellikle oyuncunun kaçınması gereken engelleri ve tamamlamaya çalıştığı bir hedefi içerir. Tek ekranlı bir platform oyununun en iyi örneği, Mario’nun kendisine atılan varillerden kaçarak ve zıplayarak çelik platformlarda yukarı ve aşağı hareket ettiği Donkey Kong’dur. Tek ekranın hedefi tamamlandığında, oyuncu farklı bir ekrana geçer veya aynı ekranda kalır, ancak her iki durumda da, bir sonraki ekranın amacı ve hedefleri genellikle daha zorlayıcı hale gelir. Diğer iyi bilinen tek ekranlı platform oyunları arasında Burgertime, Elevator Action ve Miner 2049er bulunur.

Yan ve Dikey Kaydırmalı Platformerler

Yan ve dikey kayan platform oyunları, kayan oyun ekranı ve oyuncu oyun ekranının bir kenarına doğru hareket ettikçe hareket eden arka planı ile tanımlanabilir. Bu kayan platform oyunlarının çoğu, birden fazla seviye ile de karakterize edilebilir. Oyuncular, seviye tamamlanana kadar öğeleri toplayarak, düşmanları yenerek ve çeşitli hedefleri tamamlayarak ekran boyunca seyahat edecekler. Tamamlandığında, bir sonraki, genellikle daha zor olan seviyeye geçecekler ve devam edecekler. Bu platform oyunlarının birçoğunda ayrıca bir patron dövüşünde her seviye sonu vardır, bu patronların bir sonraki seviyeye veya ekrana geçmeden önce yenilmesi gerekir. Bu kayan platform oyunlarına birkaç örnek, Super Mario Bros, Castlevania, Sonic the Hedgehog ve Pitfall gibi klasik oyunları içerir!

Düşüş ve Diriliş

Grafikler daha gelişmiş ve video oyunları genel olarak daha karmaşık hale geldikçe, platform türünün popülaritesi 1990’ların sonlarından bu yana önemli ölçüde azaldı. Video oyunu geliştirici web sitesi Gamasutra’ya göre, platform oyunları 2002 itibariyle video oyun pazarının yalnızca yüzde 2’sini oluştururken, zirvede pazarın yüzde 15’inden fazlasını oluşturuyordu. Ancak son yıllarda platform oyunlarının popülaritesi yeniden canlandı. Bu kısmen, Yeni Super Mario Bros Wii gibi yakın zamanda piyasaya sürülen platform oyunlarının ve son yıllarda piyasaya sürülen klasik oyun paketleri ve konsollarının popülaritesinden kaynaklanmaktadır, ancak esas olarak cep telefonlarından kaynaklanmaktadır. Android kullanıcıları için Google Play gibi cep telefonu uygulama mağazaları binlerce farklı türde platform oyunuyla doludur ve bu oyunlar, eski oyunların ve yeni orijinal oyunların yeniden piyasaya sürülmesi yoluyla türe yeni nesil oyuncuları tanıttı. Bazı harika ücretsiz yazılım platformları, klasik yeniden yapımların yanı sıra, PC’nizde ücretsiz olarak indirilip oynanabilen Cave Story, Spleklunky ve Icy Tower gibi orijinal PC başlıklarını içerir. PC için kullanılabilen birçok ücretsiz platform oyununa ek olarak, iPhone’lar, iPad’ler ve diğer tabletler/telefonlar gibi mobil cihazlarda platform türünde bir canlanma olmuştur. Popüler iOS platform oyunları arasında Sonic CD, Rolando 2: Quest for the Golden Orchid ve League of Evil sayılabilir.