Skip to content

Plazma TV Rehberi

31 de Mayıs de 2021

LCD ve OLED TV’ler gibi plazma TV’ler, bir tür düz panel televizyondur. Bu televizyonlar dıştan benzer görünseler de içten farklılıklar var. Plazma TV’lerin nasıl çalıştığını ve bu TV’lerin saklanmaya değer olup olmadığını öğrenin. 2014 yılında Panasonic, Samsung ve LG, plazma TV üretiminin sona erdiğini duyurdu ve bu tür TV’yi fiilen durdurdu. Bu makale tarihsel referans için korunmuştur.

Plazma TV Nasıl Çalışır?

Plazma TV teknolojisi, floresan ampulde kullanılana benzer. Gösterge paneli, her biri dar bir aralıkla ayrılmış iki cam panel içeren hücrelerden oluşur. Neon-ksenon gazı, üretim işlemi sırasında plazma formunda enjekte edilir ve kapatılır. Gaz, plazma seti kullanımdayken belirli aralıklarla elektriksel olarak yüklenir. Yüklenen gaz kırmızı, yeşil ve mavi fosforlara çarparak bir TV görüntüsü oluşturur. Plazma TV teknolojisi, kendinden önceki geleneksel katot ışın tüplü (CRT) TV’den farklıdır. Bir CRT, tüpün boynundaki tek bir noktadan yayılan bir elektron ışınının tüpün yüzünü hızla taradığı büyük bir vakum tüpüdür. Tüpün yüzeyindeki kırmızı, yeşil veya mavi fosforlar daha sonra bir görüntü oluşturmak için aydınlatılır. Her piksel için yüklü plazma içeren kapalı bir hücre kullanan plazma TV’lerde, taramalı elektron ışını ihtiyacı ortadan kalkar. Böylece büyük bir vakum tüpüne gerek kalmaz. Bu nedenle CRT TV’ler daha çok kutu şeklindedir ve plazma TV’ler ince ve düzdür.

Wikimedia Commons / Kamu Malı
Bir plazma TV’deki her kırmızı, yeşil ve mavi fosfor grubuna piksel (resim öğesi) adı verilir.

Plazma TV’ler Ne Kadar Sürer?

İlk plazma TV’lerin yaklaşık 30.000 saatlik bir yarı ömrü vardır, bu da 30.000 saatlik izlemeden sonra görüntünün parlaklığının yaklaşık yüzde 50’sini kaybettiği anlamına gelir. Bununla birlikte, yıllar içinde yapılan teknolojik gelişmeler nedeniyle, çoğu plazma seti 60.000 saatlik bir ömre sahiptir ve bazı setler 100.000 saate kadar çıkabilmektedir. Bir plazma TV 30.000 saatlik bir derecelendirmeye sahipse ve günde sekiz saat çalışıyorsa, yarı ömrü yaklaşık dokuz yıl olacaktır. Günde dört saat ise, yarılanma ömrü yaklaşık 18 yıl olacaktır. 60.000 saatlik bir yarı ömür için bu rakamları ikiye katlayın. Bir plazma TV 100.000 saatlik bir derecelendirmeye sahipse ve günde altı saat çalışıyorsa, yarı ömrü yaklaşık 40 yıl olacaktır. Günün 24 saati bile, 100.000 saatlik yarı ömür yaklaşık 10 yıldır. Karşılaştırma için, bir CRT TV, yaklaşık 20.000 saat sonra parlaklığının yaklaşık yüzde 30’unu kaybeder. Bu süreç kademeli olduğundan, çoğu izleyici bu etkinin farkında değildir. Yine de, telafi etmek için parlaklık ve kontrast kontrollerini periyodik olarak ayarlamaları gerekebilir. Herhangi bir TV teknolojisinde olduğu gibi, ekran ömrü de ısı ve nem gibi çevresel değişkenlerden etkilenebilir.

Plazma TV’ler Sızıntı Yapar mı?

Plazma TV’deki gaz sızdırmaz ve daha fazla gaz pompalanamaz. Her piksel öğesi, bir fosfor, şarj plakaları ve plazma gazı içeren tamamen kapalı bir yapıdır (hücre olarak adlandırılır). Bir hücre arızalanırsa, gazı yeniden doldurarak tamir edilemez. Çok sayıda hücre kararırsa, tüm panelin değiştirilmesi gerekir.

Plazma TV Yüksek İrtifalarda Çalışabilir mi?

Çoğu plazma TV, deniz seviyesi koşullarında veya yakınında optimum çalışma için kalibre edilmiştir. Plazma TV’deki piksel elemanları, nadir gazlar içeren cam muhafazalar olduğundan, daha ince hava muhafaza içindeki gazlar üzerinde daha fazla strese neden olur. Rakım arttıkça plazma TV’ler dış hava basıncındaki farkı telafi etmek için daha çok çalışır. Sonuç olarak, set daha fazla ısı üretir ve soğutma fanları (varsa) daha çok çalışır. Bu, bir vızıltı sesine neden olabilir. Ek olarak, plazma TV’nin yarı ömrü bir miktar azalır. Çoğu tüketici için bu bir sorun değildir. Yine de, deniz seviyesinden 4.000 fitin üzerinde bir bölgede yaşıyorsanız, dikkate alınması gereken noktalar vardır. Bazı plazma TV’ler, 5.000 fit veya daha yüksek irtifalarda iyi çalışacak kadar sağlamdır. Bazı plazma TV’lerin 8000 fit yüksekliğe kadar dayanabilen yüksek rakımlı versiyonları vardır.

Plazma TV’ler Isı Üretir mi?

Plazma TV’ler şarjlı gaz kullandığından, bir süre çalıştırıldıktan sonra set dokunulamayacak kadar sıcak olacaktır. Plazma TV’lerin çoğu duvara veya standa monte edildiğinden, ısı üretimi genellikle bol hava sirkülasyonu ile ilgili bir sorun değildir. Bununla birlikte, plazma TV’ler standart bir CRT veya LCD setten daha fazla enerji kullanır. Plazma TV’yi, ürettiği ısıyı dağıtmak için yeterli alana sahip olmayacağı dar bir alana yerleştirmekten kaçının.

Plazma TV’de Alt Alan Sürücüsü Nedir?

TV’ler, pürüzsüz görüntüler görüntülemek için yenileme hızları ve hareket işleme kullanır. LCD ve plazma TV’ler tipik olarak 60hz yenileme hızına sahiptir, ancak bu her zaman yeterli değildir. Hareket tepkisini artırmak için plazma TV’ler, alt alan sürücüsü adı verilen ek teknolojiyi kullanır.

Plazma TV Alt Alan Sürücü Örneği

Amazon.com
Birçok TV alıcısı, alt alan sürücü hızının LCD TV’lerde kullanılan ekran yenileme hızlarıyla karşılaştırılabilir olduğunu düşünüyor. Ancak, plazma TV’lerde alt alan sürücü hızı farklı şekilde çalışır.

Tüm Plazma TV’ler HDTV midir?

Bir TV’nin HDTV veya HDTV’ye hazır olarak sınıflandırılması için en az 1024 x 768 piksel görüntülemesi gerekir. Bazı plazma TV’ler HD gereksinimlerini karşılarken, ticari kullanım için yapılmış büyük ekran birimleri dışında hiçbir plazma TV 4K çözünürlük göstermez. Bazı erken model plazma TV’ler yalnızca 852 x 480 görüntüler. Bu setlere EDTV’ler (Genişletilmiş veya Gelişmiş Tanımlı TV’ler) veya ED-plazmalar denir. ED çözünürlükleri DVD’ler ve standart dijital kablo için iyidir, ancak HD kaynaklar için uygun değildir. HDTV sinyallerini doğru şekilde görüntüleyen plazma TV’ler, en az 1280 x 720 (720p) veya daha yüksek piksel çözünürlüğüne sahiptir. Bazı üreticiler 1024 x 768 plazma TV’lerini EDTV veya ED-plazma olarak etiketlerken, diğerleri bunları plazma HDTV olarak etiketledi. Spesifikasyonlara bakmanın önemli olduğu yer burasıdır. Gerçek bir HD özellikli plazma TV arıyorsanız 720p veya 1080p piksel çözünürlüğünü kontrol edin.

Plazma TV’ler ve Ölçeklendirme

Plazma TV’lerin sınırlı sayıda pikseli olduğundan, daha yüksek çözünürlüklü giriş sinyalleri, belirli plazma ekranın piksel alanı sayısına uyacak şekilde ölçeklendirilmelidir. 1080p’lik bir HDTV giriş formatı, HDTV görüntüsünün bire bir piksel gösterimi için 1920 x 1080 piksellik bir ekrana ihtiyaç duyar. Bir plazma TV yalnızca 1024 x 768 piksel alanına sahipse, orijinal HDTV sinyali bu piksel sayısına uyacak şekilde ölçeklenmelidir. Dolayısıyla, plazma TV’niz 1024 x 768 piksel ekranlı bir HDTV olarak tanıtılsa bile, HDTV sinyal girişleri küçültülecektir. 852 x 480 çözünürlüğe sahip bir EDTV’niz varsa, tüm HDTV sinyallerinin küçültülmesi gerekecektir. Ekranda görüntülenen görüntünün çözünürlüğü her zaman orijinal giriş sinyalinin çözünürlüğüne karşılık gelmez.

Plazma TV Eski Bir VCR ile Çalışır mı?

Tüm tüketici plazma TV’leri, standart AV, bileşen video veya HDMI çıkışları olan mevcut herhangi bir video cihazıyla çalışır. VHS düşük çözünürlüklü olduğundan ve renk tutarlılığı zayıf olduğundan, büyük bir plazma ekranda 27 inçlik daha küçük bir TV’de olduğu kadar iyi görünmez. Plazma TV’nizden en iyi şekilde yararlanmak için Blu-ray Disk oynatıcı veya yükseltme DVD oynatıcı kullanın.

Plazma TV Kullanmak İçin Başka Neye İhtiyacınız Var?

Plazma TV’nizi tam potansiyeliyle kullanmak için neye ek olarak bütçe ayırmanız gerektiğine dair bazı ipuçları:

  • Bir dalgalanma koruyucusu.
  • Bir ses sistemi. Bazı plazma TV’lerde dahili bir ses sistemi olsa da, bunu bir ses çubuğuna veya ev sineması alıcısına bağlamak en iyisidir.
  • Plazma TV’nizi diğer bileşenlerinize bağlamak için bağlantı kabloları.
  • Blu-ray oynatıcılar, video oyun konsolları, uydu veya kablo kutuları, medya aktarıcılar ve diğerleri gibi kaynak bileşenleri.

Plazma TV’nizi Saklamalı mısınız?

Plazma TV’niz hala sizin için iyi çalışıyorsa, onu atmak için hiçbir neden yoktur. Ancak, daha yeni bir televizyon türüne geçerek izleme deneyiminizi iyileştirebilirsiniz. Plazma TV’lerin üretimi durdurulduğundan, TV üreticileri 4K ekranlar, HDR, Geniş Renk Gamı ve Kuantum Noktaları (bazen QLED olarak da adlandırılır) gibi daha yeni teknolojileri OLED ve LCD TV’lere tanıttı. Yeni bir TV satın almadan önce, sizin için en uygun olanı görmek için mevcut tüm türleri ve boyutları karşılaştırın.