Skip to content

Podcast Meta Verilerinize ID3 Etiketleri Nasıl Eklenir

2 de Nisan de 2021

Web siteleri gibi, podcast’ler de ID3 etiketleri biçiminde meta verilere sahiptir. Podcast’inizin daha fazla görünmesini sağlamak ve potansiyel dinleyicilere bölümleriniz hakkında bilgi vermek için ID3 etiketlerini dahil etmek ve optimize etmek çok önemlidir. Podcast’lerinizin ihtiyaç duyduğu ID3 etiketlerine ve iTunes, podcast barındırma hizmetinizi veya ID3 düzenleyici yazılımınızı kullanarak podcast’inize ID3 etiketlerini nasıl ekleyeceğinize bir göz atın. Meta veriler, bir şey hakkında veri anlamına gelir. Podcast meta verilerinizi, dünyaya podcast’inizden bahsetmek için kullandığınız bilgiler olarak düşünün.

Jasper Cole / Getty Images

ID3 Etiketleri Tam Olarak Nedir?

ID3 etiketleri, MP3 ses biçimleriyle kullanılan meta veri taşıyıcılarıdır. Bir ID3 etiketi, meta verileri ID3 biçiminde bir dosyaya ekler. Podcast’ler MP3 biçiminde olduğundan, ID3 etiketleri başlık, sanatçı veya yazar, web sitesi URL’si ve açık dil kullanılıyorsa gibi bilgileri depolar. ID3 etiketleri ayrıca podcast ve bölüm kapak resmi hakkındaki verileri de içerir. Podcast’inizi iTunes veya Spotify gibi dağıtım kanallarına gönderdiğinizde, ID3 etiket verileri potansiyel izleyicilerinize gösterilir. Podcast’inizin ID3 etiketleri sizin belirlediğiniz ve unuttuğunuz bir şey değildir. Şovunuz geliştikçe kategorisi değişebilir, dil daha belirgin hale gelebilir ve yeni kapak resmi ekleyebilirsiniz. Meta verilerinizi güncel tutmak, doğru kitleyi bulmanıza yardımcı olur.

ID3 Etiketleri Hangi Meta Verileri Tutar?

Podcast’inizi Apple Podcasts, Spotify, Stitcher, TuneIn veya diğer platformlara gönderdiğinizde, bu bilgileri ID3 etiketlerinize ekleyin:

Başlık

Podcast’inizin bir başlığı vardır, ancak her bölümün de bir başlığı vardır. Başlığınızın akılda kalıcı ve açıklayıcı olduğundan, ancak çok uzun olmadığından emin olun. Başka bir podcast’in başlığını kopyalamak istemediğiniz için benzersizlik çok önemlidir.

Yazar

Bu ürün ayrıca çağrılabilir sanatçı veya ev sahibi. Adınız, şirketinizin adı veya bir marka olabilir.

Açıklama

Bir podcast bölümü için açıklama eklediğinizde, onu basit ve açıklayıcı tutun. Anahtar kelimelerle aşırı yüklemeyin ve şovunuzun başlığını veya sunucunun adını eklemeniz gerekmez.

Kategoriler

Çoğu platform, üç kategoriye kadar, örneğin Haberler, Kendi Kendine Yardım ve Gerçek Suç seçmenize izin verir. Podcast’iniz gelişip odağını değiştirirse kategorilerini değiştirin.

Yapıt veya Resimler

Tek bir bölüm için herhangi bir şov sanat eserini veya sanat eserini ekleyin.

Bölüm numarası

Bazı podcast sunucuları bölümlerinizi otomatik olarak numaralandırırken, diğerlerinde manuel olarak numara eklemeniz gerekir. Numara olmazsa podcast bölümünüz kaybolabilir.

Açık

Genellikle podcast bölümünüzün açık bir dil kullanıp kullanmadığını belirtebileceğiniz bir yer vardır. Bir podcast’te küfür için herhangi bir kısıtlama yoktur, ancak insanları uyarmalısınız. Bir bölüm sırasında yalnızca bir küçük küfür sözüne izin verseniz bile, güvenli bir şekilde oynayın ve açık olarak işaretleyin.

Podcast’inize ID3 Etiketleri Nasıl Eklenir

Podcast’inize ID3 etiketleri eklemenin birkaç yolu vardır. İTunes’u, podcast barındırma hizmetinizin yerleşik ID3 etiket araçlarını veya üçüncü taraf bir ID3 düzenleyiciyi kullanarak ID3 etiketlerini hızlı ve kolay bir şekilde ekleyin.

İTunes ile ID3 Etiketleri Ekleyin

iTunes, podcast bölümlerinize ID3 etiketleri eklemenin en basit ve en kolay yollarından birini sunar. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. İTunes’u bir Mac veya PC’de açın.

 2. İtibaren Dosya menü, seç Kütüphaneye ekle.

 3. Kitaplığınıza eklemek istediğiniz dosyayı seçin ve ardından Açık.

 4. Yeni eklediğiniz dosyayı sağ tıklayın ve seçin Bilgi almak. Diğer iTunes sürümlerinde, üç nokta (Daha fazla) ve ardından Şarkı Bilgisi.

 5. Şuraya git Seçenekler sekmesi.

 6. Medya türünü şu şekilde değiştirin: Dijital ses dosyası.

 7. Git Detaylar ve başlık, yazar ve podcast adı gibi istenen bilgileri girin.

 8. Seçiniz Yapıt > Resim Ekle ve kapak resminizi yükleyin.

 9. Seçiniz Açıklama ve bir bölüm açıklaması girin.

 10. Şuraya git Sıralama sekmesine gidin ve dosya başlığını, podcast adını ve yazarını girin.

 11. Seçiniz TAMAM MI ID3 etiket bilgilerini kaydetmek için.

 12. Podcast dosyanız ve ID3 etiketleri artık podcast barındırma hizmetinize yüklenmeye hazır.

ID3 Etiketleri Eklemek için Podcast Barındırma Hizmetinizi Kullanın

Libsyn gibi birçok podcast barındırma hizmeti, bir podcast’e ID3 etiketleri eklemeyi kolaylaştırır. Bu adımlar Libsyn’dendir, ancak diğer podcast barındırma hizmetleri benzer bir arayüze sahip olacaktır.

 1. MP3 dosyanızı podcast barındırma hizmetinize yükleyin.

 2. Bir bölüm başlığı, numarası, açıklaması ve diğer bilgileri ekleyin.

 3. Seçin ID3 Etiketlerini Güncelle onay kutusu. Bölümünüz hakkında eklediğiniz tüm ayrıntılar otomatik olarak medya dosyasının ID3 etiketinin parçası oldu.

Bir ID3 Etiket Düzenleyici kullanın

Bir podcast üretirseniz ve MP3 dosyanızı bir podcast sunucusuna yüklemeden önce ID3 etiketlerini eklemek isterseniz, hem ücretsiz hem de ücretli olarak kullanılabilen bazı mükemmel ID3 etiket düzenleyicileri vardır.

 • MP3tag, MP3 dosyalarına ID3 etiketleri ekleyen ve düzenleyen Windows için ücretsiz bir indirmedir. Meta verileri yüklemek için MP3 etiketini kullanmak kolay ve sezgiseldir. Çeşitli ses formatlarını kapsayan birden çok dosya için toplu düzenlemeyi destekler. Ayrıca bilgi aramak için çevrimiçi veritabanlarını kullanır, böylece mevcut müzik koleksiyonunuzu sanat eserlerini veya doğru başlıkları bulmak için etiketlemek için kullanabilirsiniz.
 • EasyTAG, başka bir ücretsiz ID3 editörüdür. Ses dosyalarındaki ID3 etiketlerini düzenlemek ve görüntülemek için basit bir uygulamadır. EasyTAG, birden çok biçimi destekler ve Windows ve Linux işletim sistemleriyle uyumludur. MP3 koleksiyonlarını otomatik etiketlemek ve düzenlemek ve MP3 meta verilerini düzenlemek için kullanılabilir.
 • ID3 Editor, Windows ve Mac sistemlerinde çalışır ve ücretli bir lisans gerektirir, ancak 30 günlük ücretsiz deneme sunar. Bu düzenleyici, podcast ID3 etiketlerini düzenlemeyi kolaylaştıran kaygan bir arayüze sahiptir. Ayrıca eski etiketleri temizler ve telif hakkı, URL ve bilgilerle kodlanmış ekler.
 • Prestopod, daha hızlı yayınlama için ID3 etiketleri ekleyen ve depolayan bir tarayıcı uygulamasıdır. MP3 dosyalarına ID3 etiketleri eklemek veya mevcut etiketleri güncellemek basit ve kolaydır. Ücretsiz bir plan, ayda iki bölüm yayınlamanıza izin verirken, standart abonelik ayda 15 ABD dolarıdır ve her ay 20 bölüme kadar izin verir.