Skip to content

Podcast’ler için Anchor Uygulaması Nedir?

27 de Mayıs de 2021

Zaman zaman Anchor FM olarak anılan Anchor, halka ücretsiz podcast kaydı, düzenleme, barındırma, dağıtım ve para kazanma araçları sunan popüler bir podcast platformudur. Resmi Anchor uygulamalarını veya web sitesini kullanarak herkes, araçlarından yararlanmak veya sıfırdan yeni bir ses projesi oluşturmak için mevcut bir podcast’i içe aktarabilir. Anchor uygulamaları, başkaları tarafından oluşturulan podcast’leri indirmek ve dinlemek için de kullanılabilir.

Anchor’ın Özellikleri ve Hizmetleri

İşte Anchor’un temel özellikleri ve hizmetleri.

 • Podcast barındırma. Anchor, veri kullanımı veya dosya boyutlarında herhangi bir sınırlama olmaksızın sınırsız sayıda podcast bölümü için ücretsiz barındırma sunar.
 • Podcast kaydı ve düzenleme. Anchor uygulamaları ve web sitesi, podcast bölümlerini doğrudan kaydetmek ve düzenlemek için kullanılabilir.
 • Podcast dağıtımı. Kullanıcılar, podcast’lerini aynı anda birden fazla podcast ve ses platformunda yayınlamak için Anchor’u kullanabilir.
 • Podcast’ten para kazanma. Anchor, ücretli bir abonelik özelliği sunmanın yanı sıra sponsorları podcast’lerle bağlayabilir.
 • Podcast dinleme. Anchor, podcast’leri dinlemek ve abone olmak için kullanılabilir.

Çapa Nedir?

Anchor, sınırsız podcast ve podcast bölümlerine ev sahipliği yapmak için kullanılabilen ücretsiz bir podcast barındırma hizmetidir. Bant genişliği veya web trafiği söz konusu olduğunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Podcast’inizi Anchor’da barındırmak, onu normal web sitesi barındırma hizmetinizde barındırmaya iyi bir alternatif olabilir, çünkü dinleyiciler tarafından yapılan podcast bölümü indirmeleri site barındırma trafiği sınırlarınızı etkilemeyecektir. Anchor’un barındırma seçeneği de tamamen ücretsizdir. Anchor’da bir podcast barındırmak tamamen ücretsizdir ve endişelenecek katmanlar veya veri planları yoktur.

Anchor Hangi Podcast Platformlarını Destekler?

Anchor, podcast’leri Stitcher, Google Podcasts, Apple Podcasts ve Spotify gibi büyüyen bir popüler podcast uygulamaları ve hizmetleri listesine dağıtmak için kullanılabilir. İşte Anchor’un desteklediği podcast platformlarının listesi.

 • Apple Podcast’leri
 • Kırıcı
 • Castbox
 • Google Podcasts
 • Bulutlu
 • Cep Dökümleri
 • RadioPublic
 • Spotify
 • Dikiş

Bir podcast’i diğer platformlara dağıtmak için Anchor kullanmanın avantajlarından biri, yukarıdaki tüm hizmetlerdeki listelerinin Anchor hesabınız içinde tek bir yerde güncellenebilmesidir. Diğer podcasting platformlarında hesap oluşturmaya gerek yoktur. Bir podcast’i diğer platformlarda dağıtmanın yanı sıra, Anchor ayrıca hangi hizmetin en popüler olduğu ve bölümlerin kaç kez dinlendiği hakkında veri sağlar. Bu, diğer birkaç podcast hizmetinin sağladığı bir özelliktir. Bir podcast’in diğer platformlarda dağıtılması zorunlu değildir ve bu seçenek bir podcast’in ayarlarından devre dışı bırakılabilir. Anchor, içeriğiniz üzerinde herhangi bir hak kazanmaz.

Anchor Podcast’ler Farklı mı?

Anchor’da oluşturulan veya burada barındırılan podcast’ler, diğer uygulamalarla yapılan ve başka yerde dağıtılanlardan farklı değildir. Aslında, Anchor’da bulunan podcast’lerin çoğu Stitcher, Apple Podcast’ler ve Spotify gibi diğer platformlarda mevcuttur.

Bununla birlikte, iOS ve Android Anchor uygulamalarında podcast’leri dinlemek bazı ek işlevler sunar. Örneğin, bir bölüm dinlenirken ses çıkışı ve oynatma hızı uygulama içinden manuel olarak değiştirilebilir ve çeşitli paylaşım seçenekleri mevcuttur.

İOS Anchor uygulamasındaki podcast dinleme özellikleri.

Her bir podcast bölüm sayfası, bir dizinin yaratıcısı ile etkileşim kurmanıza da olanak tanır. Dokunulduğunda alkış düğmesi, içerik oluşturucuların bölümden keyif aldığınızı bilmelerini sağlarken İleti simgesi, kişisel bir mesaj kaydetmenize ve bu mesajı doğrudan uygulama içinden göndermenize olanak tanır. Anchor’daki birçok podcast, yalnızca Anchor uygulaması aracılığıyla sesli mesajları kabul eder. Bazı Anchor podcast’ler, bölümlerinde dinleyici sesli mesajlarını çalar, bu da yaratıcılar ve izleyicileri arasında daha büyük bir topluluk duygusu yaratır.

Anchor’un Ücretsiz Podcast Transkripsiyon Hizmeti Hakkında Her Şey

Pek çok şirket sesi yazıya dökmek için ücret alırken, Anchor aslında bu hizmeti ücretsiz olarak sunuyor. Varsayılan olarak, Anchor platformuna yüklenen tüm podcast’ler otomatik olarak İngilizce’ye kopyalanır, Ayrıca, podcast’lerin video sürümleri bölümün sesi ve oluşturulan komut dosyası kullanılarak oluşturulur. Anchor’un bölüm transkripsiyonları bilgisayarda oluşturulur, bu nedenle hatalar içerebilecekleri için paylaşmadan önce yeniden okumaya değer olabilir. Bu videolar indirilebilir, e-posta veya OneDrive gibi bir bulut platformu aracılığıyla paylaşılabilir veya Instagram, Vero, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya ağlarında paylaşılabilir. Podcast bölüm videoları ayrıca Twitch, YouTube ve Mixer gibi video platformlarına da yüklenebilir.

Podcast Yayıncıları Anchor ile Nasıl Para Kazanıyor

Anchor, aylık bağış modeli ve sponsorlu reklamcılığı ile podcast’ten para kazanma için iki seçenek sunar. Bağış özelliği, bir podcast dinleyicisinin içerik oluşturucuya tekrarlayan aylık bir bağış için kaydolmasına izin vererek Patreon’un yaptığı gibi çalışır. Reklam hizmeti, podcast yayıncılarını sponsorlarla doğrudan bağlar. Bir sponsor tarafından seçildikten sonra, podcaster kısa bir tanıtım mesajı kaydetmeli ve Anchor web sitesini veya uygulamanın düzenleme özelliklerini kullanarak bunu podcast bölümlerine eklemelidir. Bazen bir komut dosyası kelimesi kelimesine okunmalıdır, diğer zamanlarda ise bir podcaster’a bir ürünü veya hizmeti nasıl tanıttığı konusunda daha fazla özgürlük verilebilir. Bir podcaster’a bağlı sponsorların sayısı ve ödemek istedikleri ücret, şu anda yapılan podcast bölümlerinin sayısına, kaç aboneye sahip olduğuna ve izleyicinin ne kadar meşgul olduğuna bağlı olacaktır. Anchor kullanıcıları kazançlarını istedikleri zaman çekebilirler. Anchor, her para çekme talebi için 0,25 ABD doları tutarında sabit bir ücret alır ve tüm sponsorlu promosyon ödemelerinden% 30 kesinti yapar.

Anchor ve Spotify Nasıl Bağlanır?

Şubat 2019’da Anchor FM, Spotify tarafından satın alındı. İki hizmet yüzeyde ayrı kalırken, resmi duyuruda Spotify’ın Anchor üzerinde daha fazla podcasting aracının geliştirilmesine fon sağlayacağı ve bunun da bu özellikleri Spotify’da kullanıcılara sunabileceği ima edildi. Spotify ve Anchor hesapları tamamen ayrıdır ve iki hizmetin birinin diğerine sahip olmasının ötesinde yüzey düzeyinde bir ilişkisi yoktur.