Skip to content

POP Sunucusu Kullanarak Outlook’ta Gmail’e Nasıl Erişilir

22 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • İki aşamalı doğrulamayı devre dışı bırakın ve Gmail hesabı için POP erişimini etkinleştirin.
 • Outlook’ta şuraya gidin: Dosya > Bilgi > Hesap ayarları > E-posta adresi, seçin Yeni, Gmail adresinizi girin ve ardından manuel olarak ayarlamayı seçin.
 • Gelişmiş Kurulum penceresinde, POP seçenekler listesinden Gmail hesabınızın şifresini girin ve ardından şunu seçin: Bağlan.

Bu makale Outlook’ta Gmail’i bir POP hesabı olarak nasıl kuracağınızı açıklar. Talimatlar, Outlook mobil uygulaması dahil Outlook 2019, 2016, 2013, 2010 ve Microsoft 365 için Outlook için geçerlidir.

POP Sunucusu Kullanarak Outlook’a Gmail Ekleme

Gmail’i Outlook’ta bir POP hesabı olarak kurabilirsiniz, ancak Outlook uygulaması bir doğrulama kodu istemeyeceği için önce iki aşamalı doğrulamayı devre dışı bırakmanız gerekir.

 1. Gmail hesabı için POP erişimini etkinleştirdiğinizden emin olun.

 2. Outlook masaüstü uygulamasını açın. Tıklayın Dosya > Hesap ayarları (Bilgi bölümünde) ve şunu seçin: Hesap ayarları açılır menüden.

  Outlook'ta hesap ayarları menüsünün ekran görüntüsü

 3. İçinde Hesap ayarları pencere, şuraya git E-posta adresi sekmesi. Tıklayın Yeni POP erişimi için yeni bir harici e-posta hesabı eklemek için.

  Outlook'ta yeni e-posta hesabı eklemeyle ilgili ekran görüntüsü

 4. Boş alana Gmail adresinizi yazın. Altında Gelişmiş seçenekleryanındaki kutuyu işaretleyin Hesabımı manuel olarak ayarlayayım. Tıklayın Bağlan devam etmek.

  Outlook'ta yeni bir gmail POP hesabı eklemeyle ilgili ekran görüntüsü

 5. Gelişmiş Kurulum penceresinde, POP seçenekler listesinden.

  Outlook'ta e-posta seçeneklerinden POP'u seçme ekran görüntüsü

 6. Bir sonraki ekranda, Gmail hesabınızın şifresini yazın ve ardından Bağlan.

  Outlook'ta POP hesabı şifresini girme ekran görüntüsü

 7. Outlook, kimlik bilgilerinizi kullanarak Gmail hesabınıza bağlanacaktır. Tamamlandığında, başarı mesajı içeren yeni bir pencere görmelisiniz.

  Outlook'ta başarıyla bağlanmış bir POP hesabının ekran görüntüsü

 8. Tıklayın Bitti bitirmek için Outlook e-posta hesapları listenizde yeni Gmail hesabının görüntülendiğini göreceksiniz.

Yeni Gmail POP hesabınızın çalışıp çalışmadığını test etmek için şuraya gidin: Gönder / Al Outlook’ta menüye tıklayın ve Gönder / Al Tüm klasörler. Gönderme / alma senkronizasyon sürecini gösteren bir durum penceresi açılır.

Outlook gönderme / alma ilerlemesinin ekran görüntüsü

Tamamlandığında, Gmail hesabınızdaki e-posta iletileri, o hesabın altındaki Outlook gelen kutusunda görünecektir. Gmail hesabınızda çok sayıda e-posta varsa, senkronizasyon işlemi saatler sürebilir. Gerçekleşen her senkronizasyon oturumu, en eskisinden başlayıp en yeninizle biten bir seferde bir mesaj bloğu yükler.

Outlook Mobile’da Gmail POP erişimi ekleme

Gmail hesabınızı, Android ve iOS için kullanılabilen Outlook mobil uygulamasında POP aracılığıyla da senkronize edebilirsiniz. Outlook uygulamasını yükledikten sonra, Gmail hesabınızı aşağıdaki gibi POP aracılığıyla ekleyin.

 1. Outlook uygulamasını başlattığınızda, akıllı telefonunuzda oturum açtığınız tüm e-posta hesaplarını tanıyacaktır. Bir Android cihazı kullanıyorsanız, Gmail hesabınıza zaten giriş yapmış olma ihtimaliniz yüksektir.

  Android'de Outlook uygulamasını başlatma ekran görüntüsü

 2. Google hesabını seçtiğinizde, Outlook uygulaması ona erişmek için izin isteyecektir.

  Google hesabına erişim isteyen Outlook ekran görüntüsü

 3. E-posta hesaplarınızla başka bir ekran göreceksiniz. Listeden Gmail hesabınızı seçin. Yine, Gmail hesabınıza erişmek için Outlook uygulamasının izinlerini onaylayın.

  Outlook mobil e-posta hesapları ekranının ekran görüntüsü

 4. Bitirdiğinizde, Gmail hesabı e-postalarınızı Outlook mobil uygulaması içindeki Gmail gelen kutusunda göreceksiniz.

  Outlook mobil uygulamasında Gmail e-postalarını görüntüleme ekran görüntüsü

 5. Outlook mobil uygulamanıza daha fazla Gmail hesabı eklemek isterseniz, menü simgesine dokunun ve dişli ayarları simgesini seçin. Ayarlar ekranında, başka bir Gmail hesabı (veya POP erişimini destekleyen başka bir harici e-posta hesabı) eklemek için Hesap Ekle’ye dokunabilirsiniz.

  Yeni e-posta hesapları eklemek için Outlook ayarları menüsünün ekran görüntüsü

 6. Ardından, ilk Gmail hesabını kurduğunuzda yaptığınız aynı işlemi tekrarlayın.

Gmail’e POP üzerinden ve IMAP üzerinden Gmail’e erişim

Outlook’ta Gmail’in IMAP hesabı olarak bulunması yararlıdır ancak kurulumu karmaşıktır. Hantal IMAP yaklaşımına bir alternatif arıyorsanız, Gmail’i bir POP hesabı olarak eklemeyi düşünün, bu daha kolay bir süreçtir. Gmail hesabınızdaki hiçbir şeyi değiştirmeden Outlook’un bu gelen iletileri nasıl organize etmesini istediğinizi yapılandırabilirsiniz. Outlook’ta Gmail’i bir IMAP hesabı olarak kullanmak, özellikle Gmail hesabınızda çok sayıda etiket veya klasör varsa göz korkutucu olabilir. Bunları IMAP ile harici bir e-posta istemcisiyle senkronize etmek, e-postaların istemcinizde rastgele yerlere aktarılmasına neden olabilir. Ayrıca birkaç GB veriyi senkronize halde tutmanız gerekecek.