Skip to content

POST Kodu Nedir?

2 de Haziran de 2021

POST kodu, Power On Self Test sırasında oluşturulan 2 basamaklı onaltılık bir koddur. BIOS, anakartın her bir bileşenini test etmeden önce, bu kod, belirli bir genişletme yuvasına takılı bir POST test kartına gönderilebilir. Testin belirli bir parçası başarısız olursa, hangi donanımın ilk testini geçemediğini belirlemeye yardımcı olması için oluşturulan son POST kodu POST test kartı kullanılarak görüntülenebilir. Bir POST kodu isimle gidebilir Güç Açık Kendi Kendini Test Kodu veya test noktası hata kodu.

Jahoe / Wikimedia Commons
POST kodu, sistem hata kodu, STOP kodu, Aygıt Yöneticisi hata kodu veya HTTP durum kodu ile aynı şey değildir. Kod numaralarını bu diğer hatalardan bir veya daha fazlasıyla paylaşabilseler de, bunlar tamamen farklı şeylerdir.

Bilgisayarınız için bir BIOS Posta Kodu Listesi Bulma

POST kodları, BIOS satıcısına bağlı olarak farklılık gösterecektir (yani, çoğu anakart kendi listelerini kullanır), bu nedenle, bilgisayarınıza özel kodlara, üreticinizin resmi web sitesinde yayınlanması gereken kodlara başvurmak en iyisidir. Bilgisayarınızda, anakartınızda veya BIOS satıcınızın web sitesinde POST kodlarının listesini bulmakta sorun yaşıyorsanız, teknik destekten yardım alabilir, bilgisayarınızdaki mevcut BIOS sürümünü kontrol edebilir veya BIOS gibi bir sitede kodları bulabilirsiniz. Merkez.

POST Kodlarının Ne Anlama Geldiğini Anlamak

POST kodları karşılık gelir direkt olarak POST tarafından gerçekleştirilen testlere. Bir POST test kartı, önyükleme işlemi sırasında belirli bir kodda durduğunda, özel BIOS’unuz tarafından oluşturulan olası POST kodları listesine göre referans alınabilir ve bilgisayarınızın başlatılmasıyla ilgili sorunun kaynağının tam olarak belirlenmesine yardımcı olur. Bu genel “nasıl yapılır”ın ötesinde, POST test kartınızın söylediklerini tam olarak nasıl yorumlayacağınız konusunda yardım için bilgisayarınızın BIOS POST kodları listesine eşlik eden belgelere bakmanız gerekir. Bazı kodlar, belirli bir test tamamlandıktan sonra POST test kartına teslim edilir; Sonraki Referans verdiğiniz listedeki kod, sorun gidermeye başlamanız gereken yerdir. Bununla birlikte, diğer anakartlar, yalnızca bir hata oluştuğunda takılı bir POST test kartına bir POST kodu gönderir; bu, donanımın çalıştığı anlamına gelir. bu kodu eşittir muhtemelen sorunun olduğu yerdir. Bu nedenle, gördüğünüzü nasıl yorumlayacağınızla ilgili ayrıntılar için bilgisayarınız, anakartınız veya BIOS oluşturucunuzla tekrar kontrol edin. Örneğin, Acer’ın anakart satıcınız olduğunu varsayalım. Bilgisayarınız başlamıyor ve bu nedenle bir POST test kartı taktınız ve gösterilen kodun 48 olduğunu buldunuz. Bu Acer BIOS Posta Kodları listesine hızlıca göz atarsak, 48’in “Bellek test edildi” anlamına geldiğini görürüz. POST kodu son testin başarısız olduğunu gösteriyorsa, sorunun başka bir şeyde olmadığını hemen anlarız; CMOS pili, video kartı, seri bağlantı noktaları, CPU vb. ile değil, sistem belleği ile. Bu noktada, sorun gidermenizi başvurulan her şeye daraltabilirsiniz. Bu durumda, RAM olduğu için, biri hariç tümünü çıkarabilir ve bilgisayarınızın yeniden açılıp açılmadığına bakabilirsiniz.

Diğer POST Düzeyinde Hata Türleri

Bir POST test kartında görüntülenen POST kodları, özellikle takılı bir monitörünüz yoksa, ekranla ilgili bir sorun varsa veya sorunun nedeni, anakartla veya anakartla ilgili bir videoysa özellikle yararlıdır. Video kartı. Bununla birlikte, POST sırasında görebileceğiniz ve hatta duyabileceğiniz, yardımcı olabilecek başka türde hatalar da vardır: Bip kodları duyulabilir POST kodlarına benzer bir amaca hizmet eden hata kodları, ancak bu hatalar, çalışan bir dahili hoparlörden başka bir şey gerektirmez; çalışan bir ekran veya bir POST test kartı yüklemek ve kullanmak için bilgisayarınızı açmanız gerekmez. eğer ekran dır-dir çalışırken, ekranda bir POST hata mesajı görebilirsiniz. Bu, bilgisayarınızı kullanmanın herhangi bir aşamasında görmeyi beklediğiniz gibi normal bir hata mesajıdır. Bu tür POST hata kodu da bir POST test kartı gerektirmez.