Skip to content

POST Sırasında Durdurma, Donma ve Yeniden Başlatma Sorunlarını Giderme

20 de Mayıs de 2021

Bazen bilgisayarınız gerçekten açılabilir ancak Power On Self Test (POST) sırasında bir hata mesajı önyükleme işlemini durdurur. Diğer zamanlarda PC’niz POST sırasında hiçbir hata olmadan donabilir. Belki de tek gördüğünüz bilgisayar üreticinizin logosudur. Monitörünüzde görüntülenebilecek bir dizi BIOS hata mesajı ve POST sırasında bilgisayarın donmasının birkaç nedeni vardır, bu nedenle aşağıda oluşturduğumuz gibi mantıksal bir işlemden geçmeniz önemlidir.

grebeshkovmaxim / Getty Images
Bilgisayarınız POST yoluyla önyükleniyorsa veya POST’a hiç ulaşmıyorsa, daha uygulanabilir sorun giderme bilgileri için Açılmayan Bir Bilgisayarı Nasıl Düzeltebilirim kılavuzumuza bakın.

Zorluk: Ortalama

Zaman gerekli: POST sırasında bilgisayarın önyüklemeyi neden durdurduğuna bağlı olarak dakikalardan saatlere kadar herhangi bir yerde

POST Sırasında Durdurma, Donma ve Yeniden Başlatma Sorunlarını Giderme

 1. Monitörde gördüğünüz BIOS hata mesajının nedenini giderin. POST sırasındaki bu hatalar genellikle çok spesifiktir, bu nedenle bir tane alacak kadar şanslıysanız, en iyi eyleminiz gördüğünüz belirli hatayı gidermektir. POST sırasında belirli bir hatayı çözerek sorunu çözmezseniz, her zaman buraya geri dönebilir ve aşağıdaki sorun giderme işlemine devam edebilirsiniz.

 2. Tüm USB depolama aygıtlarının bağlantısını kesin ve herhangi bir optik sürücüdeki tüm diskleri çıkarın. Bilgisayarınız, gerçekte önyüklenebilir verileri olmayan bir konumdan önyüklemeye çalışıyorsa, bilgisayarınız POST sırasında bir yerde donabilir. Bu işe yararsa, önyükleme sırasını değiştirdiğinizden emin olun ve tercih ettiğiniz önyükleme aygıtının, muhtemelen dahili sabit sürücünün USB veya diğer kaynaklardan önce listelendiğinden emin olun.

 3. CMOS’u temizleyin. Ana kartınızdaki BIOS belleğini temizlemek, BIOS ayarlarını fabrika varsayılan seviyelerine sıfırlayacaktır. Yanlış yapılandırılmış bir BIOS, POST sırasında bilgisayarın kilitlenmesinin yaygın bir nedenidir. CMOS’u temizlemek sorununuzu çözüyorsa, BIOS’ta gelecekteki ayar değişikliklerini birer birer yapın, böylece sorun geri gelirse, hangi değişikliğin soruna neden olduğunu bilirsiniz.

 4. Güç kaynağınızı test edin. Bilgisayarınızın başlangıçta açılması, güç kaynağının çalıştığı anlamına gelmez. Güç kaynağı, bir bilgisayardaki diğer tüm donanımlardan daha fazla başlatma sorunlarının nedenidir. POST sırasındaki sorunlarınızın nedeni bu olabilir. Testleriniz güç kaynağında bir sorun olduğunu gösteriyorsa hemen güç kaynağınızı değiştirin. Bilgisayarınız güç aldığı için sorunun güç kaynağıyla ilgili olamayacağını düşünerek PSU’nuzun bir testini atlamayın. Güç kaynakları kısmen çalışabilir ve çoğu zaman çalışır ve tamamen işlevsel olmayanların değiştirilmesi gerekir.

 5. Bilgisayarınızın içindeki her şeyi yeniden yerleştirin. Bu, kabloları, kartları ve diğer bağlantıları yeniden kuracaktır. Aşağıdakileri yeniden yerleştirmeyi deneyin ve ardından bilgisayarınızın POST’tan sonra açılıp açılmadığına bakın:

  • Tüm dahili veri ve güç kablolarını yeniden yerleştirin
  • Bellek modüllerini yeniden yerleştirin
  • Tüm genişletme kartlarını yeniden yerleştirin

  Klavyenizi ve farenizi de çıkarıp yeniden takın. Bilgisayarınızın POST sırasında donmasına neden olma ihtimali çok azdır, ancak ayrıntılı olmak gerekirse, diğer donanımları yeniden yerleştirirken onları yeniden bağlamalıyız.

 6. CPU’yu yalnızca gevşemiş veya düzgün takılmamış olabileceğini düşünüyorsanız yeniden yerleştirin. Bu görevi ayırdık çünkü bir CPU’nun gevşeme şansı zayıf ve birini yeniden yerleştirmek, dikkatli olmazsanız aslında bir sorun yaratabilir. Bir CPU’nun ve anakart üzerindeki yuvasının / yuvasının ne kadar hassas olduğunu anladığınız sürece endişelenmenize gerek yok.

 7. Yeni bir bilgisayar kurulumundan sonra veya yeni bir donanımın kurulumundan sonra bu sorunu gideriyorsanız her donanım yapılandırmasını üç kez kontrol edin. Her atlama telini ve DIP anahtarını kontrol edin, kullandığınız CPU, bellek ve ekran kartının ana kartınızla uyumlu olduğunu doğrulayın. Gerekirse bilgisayarınızı sıfırdan yeniden oluşturun. Anakartınızın belirli donanımları desteklediğini varsaymayın. Satın aldığınız donanımın düzgün çalışıp çalışmadığını doğrulamak için anakartınızın kılavuzuna bakın. Kendi bilgisayarınızı oluşturmadıysanız veya donanım değişiklikleri yapmadıysanız, bu adımı tamamen atlayabilirsiniz.

 8. Bilgisayarınızın içindeki elektriksel kısa devre nedenlerini kontrol edin. Bilgisayarınız POST sırasında donarsa, özellikle de BIOS hata mesajı olmadan donarsa, sorunun nedeni bu olabilir.

 9. Bilgisayarınızı yalnızca temel donanımla başlatın. Buradaki amaç, bilgisayarınızın açılma yeteneğini korurken olabildiğince fazla donanımı kaldırmaktır. Bilgisayarınız yalnızca gerekli donanım takılıyken normal şekilde başlarsa, Adım 10’a ilerleyin. Hala monitörünüzde hiçbir şey göstermiyorsa 11. Adıma geçin. PC’nizi gerekli minimum donanımla başlatmak çok kolaydır, özel bir şey gerektirmez araçlar ve size değerli bilgiler sağlayabilir. Yukarıdaki tüm adımlardan sonra bilgisayarınız POST sırasında hala donuyorsa, bu atlanacak bir adım değildir.

 10. Daha önce çıkardığınız her bir donanım parçasını teker teker yeniden kurun ve her kurulumdan sonra bilgisayarınızı test edin. Bilgisayarınız yalnızca gerekli donanım takılı olarak açıldığından, bu parçaların düzgün çalışması gerekir. Bu, çıkardığınız donanım bileşenlerinden birinin bilgisayarınızın düzgün açılmamasına neden olduğu anlamına gelir. Her cihazı bilgisayarınıza geri yükleyerek ve her seferinde test ederek, sonunda soruna neden olan donanımı bulacaksınız. Çalışmayan donanımı tanımladıktan sonra değiştirin.

 11. Bir Power On Self Test kartı kullanarak bilgisayarınızın donanımını test edin. POST sırasında temel donanımdan başka hiçbir şey kurulmamışsa hala donuyorsa, bir POST kartı kalan donanımın bilgisayarınızın önyüklemeyi durdurmasına neden olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Zaten bir POST kartına sahip değilseniz veya satın almak istemiyorsanız, sonraki adıma geçin.

 12. POST sırasında bilgisayarınızın durmasına hangi parçanın neden olduğunu belirlemek için bilgisayarınızdaki her bir temel donanım parçasını aynı veya eşdeğer bir yedek donanımla (çalıştığını bildiğiniz) her seferinde bir bileşenle değiştirin. Her donanım değişiminden sonra hangi bileşenin hatalı olduğunu belirlemek için test edin. Ortalama bir bilgisayar sahibinin evde veya işte çalışan bir dizi yedek bilgisayar parçası yoktur. İkisini de yapmazsanız, tavsiyemiz 11. Adımı tekrar ziyaret etmenizdir. Bir POST kartı çok ucuzdur ve genel olarak ve bize göre yedek bilgisayar parçalarını stoklamaktan daha akıllı bir yaklaşımdır.

 13. Son olarak, her şey başarısız olursa, muhtemelen bir bilgisayar onarım servisinden veya bilgisayar üreticinizin teknik desteğinden profesyonel yardım almanız gerekecektir. Bir POST kartınız veya takas edebileceğiniz yedek parçalarınız yoksa, temel bilgisayar donanımınızın hangi parçasının çalışmadığını bilemezsiniz. Bu durumlarda, bu araçlara ve kaynaklara sahip olan bireylerin veya şirketlerin yardımına güvenmeniz gerekir.

İpuçları ve Daha Fazla Bilgi

POST sırasında donan veya hata gösteren bir bilgisayarı düzeltmenize yardımcı olan (veya başka birine yardımcı olabilecek) bir sorun giderme adımını kaçırdık mı? Bize bildirin, bilgileri buraya eklemekten memnuniyet duyarız.