Skip to content

PowerPoint Master Slayt

20 de Mayıs de 2021

Ana Slayt, sunum boyunca görünen yazı tiplerini, resimleri ve arka planı içerir. Ana Slayt’ı sunumunuzun tasarım teması olarak düşünün. Üç farklı Ana Slayt vardır; Asıl Notlar, Asıl Dinleyici Notu ve en yaygın olanı, Asıl Slayt. Bu makaledeki bilgiler PowerPoint 2019, 2016, 2013, 2010 için geçerlidir; Microsoft 365 için PowerPoint ve Mac için PowerPoint.

Ana Slaytlarla Profesyonel Sunumlar Tasarlayın

Bir PowerPoint sunusu için varsayılan tasarım şablonu düz, beyaz bir slayttır. Bu boş slayt ve üzerinde kullanılan metin yer tutucular için yazı tipi seçenekleri Asıl Slayt’ta yer almaktadır. Bir sunumdaki tüm slaytlar, Asıl Slayt’taki yazı tipleri, renkler ve grafikler kullanılarak oluşturulur. Oluşturduğunuz her yeni slayt bu yönleri ele alır. Sunularınızı daha ilginç hale getirmek için birçok renkli, önceden ayarlanmış tasarım şablonu PowerPoint’e dahil edilmiştir. Slaytlarınız, notlarınız ve dinleyici notlarınızda genel değişiklikler yapmak için, her bir slayt yerine Ana Slaydı düzenleyin.

Asıl Slayt Görünümü Hakkında

PowerPoint sunumunuzdaki slaytları ve slayt düzenlerini hızlı bir şekilde düzenlemek istediğinizde, Asıl Slayt görünümünü kullanın. Git Görünüm ve Seç Asıl Slayt. Asıl slaytta yapılan bir düzenleme, sunumdaki her slaydı etkiler.

Asıl Slaydı düzenlemek için Asıl Slayt görünümünü kullanmanın bazı yolları şunlardır:

  • Metin biçimlendirmesini değiştirin. Her seferinde bir slayt yerine her slayttaki metnin rengini değiştirin.

  • Yer tutucu metnini yeniden düzenleyin. Slaytlardaki yer tutucu metnin konumunu değiştirin.

  • Slayt arka planını değiştirin. Arka plan grafiklerini değiştirin, logo veya filigran ekleyin.

Yalnızca bir tema yazı tipini veya rengini özelleştirmek istiyorsanız, Ana Slayt kullanmaya gerek yoktur. Git Tasarım (değiştir | kaynağı değiştir) ve bir görünüm seçin Varyantlar listeler. Diğer PowerPoint sunumlarında Asıl Slayt’ta oluşturduğunuz tasarımı kullanmak istediğinizde, PowerPoint dosyasını şablon olarak kaydedin. Bu şablonla her yeni sunuya başladığınızda, tutarlı, tek tip slayt gösterileri oluşturacak ve parlak bir görüntü yansıtacaksınız.