Skip to content

PowerPoint Ses ve Fotoğraf Sorunları Nasıl Onarılır

6 de Mayıs de 2021

PowerPoint ses ve fotoğraf sorunları sıklıkla sunucuları rahatsız eder. Bu sorunlar, evde veya ofiste bir PowerPoint sunusu oluşturduğunuzda ve bunu başka bir bilgisayara götürdüğünüzde ses veya görüntü olmuyor. Daha da kötüsü, PowerPoint sunumun ortasında çöküyor. Bu senaryoları önlemenin birkaç yolu vardır. Bu makaledeki talimatlar Microsoft 365 için PowerPoint, PowerPoint 2019, PowerPoint 2016, PowerPoint 2013, PowerPoint 2010 ve Mac için PowerPoint için geçerlidir.

Bir sunu veren iş adamı

Daniel Koebe / Getty Images

PowerPoint Ses ve Fotoğraf Sorunlarının Nedenleri

PowerPoint’te resimler görünmüyorsa veya ses çalmıyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla sunum için gerekli bileşenlerin aynı yerde olmamasıdır. Medya dosyaları ve kullandığınız cihazla ilgili uyumluluk sorunları da olabilir. Resim ve ses eklerken PowerPoint çökerse, bunun nedeni dosyaların çok büyük olması olabilir.

PowerPoint Ses ve Fotoğraf Sorunları Nasıl Onarılır

PowerPoint’teki görüntü ve ses dosyalarıyla ilgili sorunları düzeltmek ve önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır:

 1. Her şeyi tek bir klasöre koyun. Tüm sunum bileşenleriniz için yeni bir klasör oluşturmak iyi bir fikirdir. Bu öğelerin tek bir yerde bulunması, herhangi bir görüntü veya ses kaybı olmadan sunumu bir bilgisayardan diğerine aktarmayı kolaylaştırır.

 2. PowerPoint dosya boyutunu küçültün. Bir slayta fotoğraf eklemeden önce, resimlerdeki fazlalık öğeleri kırparak fotoğrafları optimize edin. Dosyalar hala çok büyükse fotoğrafları PowerPoint’te sıkıştırın. Dosya boyutlarını yönetilebilir durumda tutmak için, fotoğrafları doğrudan bir dijital kameradan eklemeyin veya başka kaynaklardan görüntüleri yapıştırmayın.

 3. Malewarebytes’i devre dışı bırakın. PowerPoint’in Windows, Mac ve mobil cihazlar için platformlar arası bir antivirüs programı olan Malewarebytes ile çakıştığı bilinmektedir. Bu programı kullanıyorsanız, devre dışı bırakın ve ardından başka bir kötü amaçlı yazılım temizleme aracı yükleyin.

 4. Grafik kartı sürücüsünü güncelleyin. Windows PC’lerdeki bazı eski Intel grafik kartlarında PowerPoint ile çakışan bir aksaklık vardır, bu nedenle en son sürücülerin yüklendiğinden emin olun.

 5. Optimize Media’yı çalıştırın Uyumluluk aracı. Herhangi biriyle paylaşmadan veya slayt gösterisini başka bir bilgisayarda çalıştırmadan önce sunumun uyumluluk için optimize edildiğinden emin olun. Adım adım talimatlar için aşağıdaki bölüme bakın.

Optimize Medyası Nasıl Çalıştırılır Uyumluluk Aracı

Optimize Media’yı Çalıştırma Bir sunuma başlamadan önce her zaman uyumluluk aracı önerilir:

 1. Sunuyu açın ve şuraya gidin: Dosya > Bilgi.

 2. Slayt gösterisine eklediğiniz ses veya video, uyumluluk sorunları olabilecek bir formattaysa, Medya Uyumluluğunu Optimize Edin seçeneği belirir.

  Uyumluluğu Optimize Et düğmesinin vurgulandığı PowerPoint ayarları

 3. Seçiniz Medya Uyumluluğunu Optimize Edin ve PowerPoint optimizasyon gerektiren herhangi bir medyayı geliştirirken bekleyin.

 4. Seçiniz Kapat işlem tamamlandığında.