Skip to content

PowerPoint Slayt Düzenlerini Kullanma Kılavuzu

9 de Mayıs de 2021

Microsoft PowerPoint, özellikle iş ve okul ortamlarında belirli türdeki mesajları iletmek için güçlü bir araç olabilir. En iyi şekilde yararlanmak ve mesajınızı en etkili şekilde iletmek için, uygulamanın çeşitli slayt düzenlerinden yararlanabilirsiniz. Burada her bir düzeni ve onu neden kullanmak isteyeceğinizi açıklıyoruz. Ayrıca, mevcut bir slaydın düzenini nasıl değiştireceğinizi veya yenisinin düzenini nasıl seçeceğinizi de gösteriyoruz. Bu makale PowerPoint 2019, PowerPoint 2016, PowerPoint 2013 ve Microsoft 365 için PowerPoint için geçerlidir.

Düzen Seçenekleri Nasıl Görüntülenir

PowerPoint’te yeni bir sunu açtığınızda, Başlık Slaydı düzenine sahip tek bir slayt görürsünüz. Kullanılabilir diğer slayt düzenlerini görüntülemek için, şeritte Ev > Slaytlar > Yerleşim. Düzenlerin her birini inceleyelim, böylece sunumunuz için doğru olanları seçebilirsiniz.

Başlık Slaydı

PowerPoint’te yeni bir sunuya başladığınızda, uygulama bir başlıkla başlayacağınızı varsayar. Başlık Slaydı düzeni diğer bilgileri iletmek için kullanılabilir, ancak sunumunuzun başında bir başlık ve alt başlık için tek bir slayt olacak şekilde tasarlanmıştır.

Başlık slaytının görüntülendiği MS PowerPoint sunusu

Başlık ve İçerik

Başlık ve İçerik slayt düzeni, Başlık Slaydı dışında en basit olanıdır. Tam olarak söylediği şey için tasarlanmıştır: o başlıkla ilgili bir başlık ve içerik. Yalnızca metin değil, diğer içerik türlerini de ekleyebileceğinizi unutmayın:

 • Tablo
 • Grafik
 • SmartArt Grafiği
 • Resim
 • Online Resim
 • Video

Slaytlarınızı doldurmaya başladığınızda, ekranın sağ tarafında bir Tasarım Fikirleri paneli belirir. Beğendiğiniz tasarımlardan herhangi birini seçebilir veya seçerek paneli kapatabilirsiniz. X sağ üst köşede.

Başlık ve İçerik düzenini kullanan MS PowerPoint slaydı

Bölüm başlığı

Bölüm Başlığı düzeni, sonraki birkaç slaytta yer alan bilgileri duyurmak için tasarlanmıştır. Sunum örneğimizde, bölüm başlığı başlığı Acme Sistem Modülleri’dir. Bu başlık, izleyicilere, sonraki birkaç slaytın Acme Sisteminde yer alan çeşitli modülleri tartışacağını işaret ediyor. Genellikle en az iki bölümünüz varsa Bölüm Başlıklarını kullanmalısınız.

Bölüm Başlığı slayt düzeninin görüntülendiği MS PowerPoint sunusu

İki İçerik

İki İçerikli slayt düzeni size iki tür içerik için geniş bir alan sağlar. Elbette, herhangi bir slayda birden fazla içerik türü ekleyebilirsiniz, ancak bu biçim, her tür için önceden tanımlanmış alanlar oluşturarak, içerik kutularını taşımak zorunda kalmadan slaydınızın şık görünmesini sağlar.

İki İçerikli slayt düzeni görüntülenen MS PowerPoint

Karşılaştırma

Karşılaştırma düzeni, İki İçerik düzenine benzer. Bunun istisnası, Karşılaştırma düzeninin iki bölümün her biri için başlıkların yerleştirileceği alanlar sağlamasıdır. Buradaki fikir, ana metin alanında iki şeyi karşılaştıracak ve bu başlıklarda adlandıracak olmanızdır.

Karşılaştırma slayt düzeninin görüntülendiği MS PowerPoint sunusu

Yalnızca Başlık

Yalnızca Başlık düzeni, tam olarak söylediği şeydir; yalnızca bir başlık için yer tutucusu olan, içerik içermeyen bir slayt. İsterseniz içeriğin yerleştirileceği yeni bir içerik kutusu ekleyebilirsiniz. Değilse, başlıktaki konu hakkında henüz bilgi sahibi olmadığınızda veya kalan alanı metin yerine bir resimle doldurmak istediğinizde bu tür düzeni kullanmak isteyebilirsiniz.

Yalnızca Başlık slayt düzeni görüntülenen MS PowerPoint

Boş

Boş slayt düzeni, kendi düzeninizi oluşturmak istediğinizde, özellikle diğer düzenlerden hiçbiri içeriğiniz için uygun görünmediğinde kullanışlıdır.

Boş slayt düzeni görüntülenen MS PowerPoint

Altyazılı İçerik

Başlık İçeren İçerik düzeni, ne hakkında olduklarını bir bakışta açıklamak için bir başlık ve resim yazısı ile birkaç kısa madde işareti noktası görüntülemek üzere tasarlanmıştır. Diğer tüm düzen seçeneklerinde olduğu gibi, içerik kutularına istediğiniz her türlü içeriği koyabilirsiniz, ancak bu tasarım amaçlanan amaç için iyi çalışır.

Başlık slayt düzeni görüntülenen İçeriğe sahip MS PowerPoint

Resim Yazılı Resim

Bu mizanpaj, Slayttaki birincil öğenin içerikten ziyade bir resim olması dışında Başlık İçeren İçerik’e benzer. Başlık ve alt yazı, birincil içeriği açıklamak için hala iyi çalışıyor. Resim simgesini seçerseniz, çevrimiçi bir resmi değil, yalnızca sabit sürücünüzde bulunan bir resmi seçebileceksiniz.

Resimli Resimli MS PowerPoint sunusu slayt düzeni görüntülenir

Düzenler Nasıl Seçilir veya Değiştirilir

Slayt düzenlerinizden bir veya daha fazlasının iletmek istediğiniz bilgiler için doğru olmadığına karar verirseniz, bunları kolayca değiştirebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Sol kısımda değiştirmek istediğiniz slaydı seçin.

  Bir slayt seçili MS PowerPoint sunusu

 2. Şeritte seçin Ev > Slaytlar > Yerleşim.

  Düzen seçeneklerinin görüntülendiği MS PowerPoint sunusu

 3. İstediğiniz düzeni seçin ve içeriğinizi ekleyin.

  Yeni bilgilerin eklendiği slaytı gösteren MS PowerPoint sunusu

Yeni Slayt Eklemeden Önce Düzeni Seçin

Yeni bir slayt eklemeye hazırlanırken de düzeni seçebilirsiniz. Aşağıdaki istisnalar dışında yukarıdaki adımları kullanın:

 • 1. adımda, yeni slaydın görünmesini istediğiniz slaydı seçin.
 • 2. adımda yolu kullanın Ev > Slaytlar > Yeni slayt (aşağı ok).