Skip to content

PowerPoint Sunumdaki Müzik veya Ses Neden Oynamıyor?

22 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • PowerPoint 2019, 2016, 2013, 2010: Ses üzerinde bir kayıt olan bir slayt üzerindeki simge. Git Geri çalma > Başlat ve seçin Otomatik olarak.
 • PowerPoint 2007: Tüm ses dosyalarını sunum klasörüne yerleştirin. MC3’leri WAV formatına dönüştürün. WAV dosyalarını sunum klasörüne ekleyin.
 • Slaydı açın ve seçin Ekle > Ses > Dosyadan Ses ve WAV dosyasını seçin. Seçiniz Ses Araçları ve ayarla Maks.Ses Dosya Boyutu (KB) 50000’e kadar.

Bu makalede, PowerPoint’te müzik ve sesin nasıl düzeltileceği açıklanmaktadır. Talimatlar PowerPoint 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 ve Office 365 için PowerPoint için geçerlidir. Office 365 için PowerPoint Online’da ses desteklenmez.

PowerPoint 2019, 2016, 2013 ve 2010’daki Ses Sorunları

Microsoft PowerPoint 2010’da varsayılan olarak ses dosyalarını otomatik olarak gömmeye başladığında PowerPoint 2007’de yaygın olan ses sorunlarını düzeltmek kolay hale geldi. Bilgisayarınızda gerçek ses sorunları olması dışında, olası diğer tek neden, sesi otomatik olarak çalacak şekilde ayarlamamaktır. Çalmak için ses ayarına sahip olabilirsiniz Tıklama Sırasında, bu, sunumunuz sırasında ses simgesine gerçekten tıklayana kadar ses klibinin oynatılmayacağı anlamına gelir. Otomatik olarak oynamasını istiyorsanız, oynatılmasını belirterek doğru şekilde ayarladığınızdan emin olun. Otomatik olarak.

PowerPoint 2007’de Ses ve Müzik Sorunları

Müzik bilgisayarınızda gayet iyi çalıyor, ancak PowerPoint 2007 sunumunuzu bir meslektaşınıza e-posta ile gönderdiğinizde ses duymuyorlar. Neden? Dosya boyutu çok büyük olabilir, WAV dosyası yerine MP3 kullanılmış veya ses otomatik yerine tıklandığında oynatılacak şekilde ayarlanmış olabilir. Peki, bu ses sorunlarını nasıl düzeltirsiniz? Müzik veya sesler, yalnızca bir WAV dosya biçimi kullanıyorsanız, PowerPoint 2007 sunumlarına eklenebilir. MP3 dosyaları bir PowerPoint sunumuna yerleştirilmez. Kolay cevap, sunumlarınızda yalnızca WAV dosyalarını kullanmaktır. Dezavantajı, WAV dosyalarının çok büyük olması ve sunumu e-postayla gönderilemeyecek kadar zahmetli hale getirmesidir. Bu sorunun kolay bir çözümü var. Bu dört aşamalı basit bir süreçtir.

Birinci Adım: PowerPoint 2007’de Ses veya Müzik Sorunlarını Düzeltmeye Başlayın

 1. Sununuz için bir klasör oluşturun.

 2. Sununuzun ve sununuzda çalmak istediğiniz tüm ses veya müzik dosyalarının bu klasöre taşındığından veya kopyalandığından emin olun. Müzik dosyasını sunuya eklemeden önce tüm ses veya müzik dosyaları bu klasörde bulunmalıdır, aksi takdirde işlem çalışmayabilir.

 3. Sununuza zaten ses veya müzik dosyaları eklediyseniz, ses veya müzik dosyası içeren her slayta gidin ve simgeyi slaytlardan silin. Onları daha sonra yeniden yerleştireceksiniz.

İkinci Adım: MP3’ü WAV’a dönüştürün

Sununuza ekleyeceğiniz MP3 müzik veya ses dosyasının aslında bir WAV dosyası olduğunu düşünerek PowerPoint 2007’yi kandırmanız gerekir. Bu numarayı gerçekleştirmek için, bunu sizin için yapacak ücretsiz bir program indirin.

 1. Ücretsiz CDex programını indirin ve yükleyin.

 2. CDex programını başlatın ve ardından Dönüştürmek > MP2 veya MP3 dosyalarına RIFF-WAV başlıklarını ekleyin.

 3. Tıkla sonundaki düğmesi Dizin Müzik dosyanızı içeren klasöre göz atmak için metin kutusu. Bu, Birinci Adımda oluşturduğunuz klasördür.

 4. Seçiniz TAMAM MI.

 5. CDex programında gösterilen dosyalar listesinden MP3 müzik dosyanızı seçin.

 6. Seçiniz Dönüştürmek.

 7. Bu, müzik dosyanızı dönüştürür ve kaydeder. müzik dosyan.WAV ve bunu PowerPoint’e bunun bir MP3 dosyası yerine bir WAV dosyası olduğunu belirtmek için yeni bir başlık (perde arkası programlama bilgisi) ile kodlar. Dosya hala bir MP3’tür (ancak WAV dosyası olarak gizlenmiştir) ve dosya boyutu bir MP3 dosyasından daha küçüktür.

 8. CDex programını kapatın.

Üçüncü Adım: WAV Dosyasını Sunumunuza Ekleyin

 1. Yeni müzik veya ses WAV dosyanızın PowerPoint sunumunuzla aynı klasörde bulunduğunu kontrol edin.

 2. Sununuzu PowerPoint 2007’de açın.

 3. Ses dosyasını eklemek istediğiniz slaydı gösterin.

 4. Şeritte seçin Ekle.

 5. Seçin Ses açılır ok.

 6. Seç Dosyadan Ses ve İkinci Adım’dan yeni oluşturduğunuz WAV dosyanızı bulun.

Dördüncü Adım: Ses Dosyası Boyutunu Belirtin

 1. Slaydınızda görünen yeni ses simgesini seçin. Şerit, size ses seçeneklerini göstermek için değişir. Ancak bazen bu olmaz. Bu durumda, Ses Araçları şeridin hemen üzerindeki bağlantı.

 2. İçinde Ses Seçenekleri grup, imleci Maks.Ses Dosya Boyutu (KB) Metin kutusu.

 3. Giriş 50000 metin kutusunda. Bu, sunumunuza 50.000 Kb’ye kadar ses dosyası boyutunun yerleştirilmesine olanak tanır.

Şimdi Ne Olacak? Müzik Çalacak mı?

PowerPoint 2007’yi, dönüştürülmüş MP3 dosyanızın WAV dosya biçiminde olduğunu düşünerek kandırdınız.

 • Müzik, müzik dosyasına bağlanmak yerine sunuya yerleştirilir. Ses dosyasını gömmek, her zaman onunla birlikte hareket etmesini sağlar.
 • Müzik artık bir WAV dosyası olarak gizlenmiştir, ancak dosya boyutu çok daha küçüktür.
 • Müzik dosyası, Dördüncü Adımda dosya boyutu sınırını artırdığınız için sunuya gömülüdür.