Skip to content

PowerPoint’te Gri Tonlama ve Renkli Resim Efekti

16 de Mayıs de 2021

Gri tonlamalı bir fotoğrafın bir kısmına renk eklediğinizde, görüntünün o kısmına dikkat çekersiniz çünkü o size fırlar. Tam renkli bir görüntüyle başlayıp resmin bir kısmındaki rengi kaldırarak bu efekti elde edin. Bu numarayı bir sonraki PowerPoint sunumunuz için kullanmak isteyebilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar PowerPoint 2019, 2016, 2013, 2010 için geçerlidir; ve Microsoft 365 için PowerPoint.

PowerPoint Renk Efekti

PowerPoint ile ilgili güzel bir özellik, Photoshop gibi özel bir fotoğraf düzenleme yazılımı olmadan görüntünün bir kısmında birkaç dakika içinde renk değişiklikleri yapabilmenizdir. Bu öğretici, bir slayt üzerinde renkli ve gri tonlamanın birleşimi olan bir resim oluşturma adımlarında size yol gösterir. Basit olması için, zaten yatay düzende olan bir resim seçin. Bu, tüm slaydın slayt arka plan rengi gösterilmeden kaplanmasını sağlar, ancak bu teknik daha küçük fotoğraflarda da çalışır. Anahattı olarak net ve iyi tanımlanmış çizgileri olan bir nesneye odaklanan bir resim seçin. Bu eğitim, resmin odak noktası olarak büyük bir gülün bulunduğu örnek bir görüntü kullanır.

Renkli Görüntüyü PowerPoint’e Aktarın

 1. Bir PowerPoint dosyası açın ve boş bir slayt seçin.

 2. Git Ekle.

 3. İçinde Görüntüler grup seçin Resimler.

 4. Bilgisayarınızda resmi kaydettiğiniz konuma gidin, resmi seçin ve seçin Açık PowerPoint slaydına yerleştirmek için.

  Resim Ekle iletişim kutusunu görüntüleyen PowerPoint.

 5. Slaydın tamamını kaplamak için gerekirse resmi yeniden boyutlandırın.

Renkli Resmin Arka Planını Kaldır

 1. Seçmek için renkli resme tıklayın.

 2. Git Resim Araçları Biçim.

  Resim biçimlendirme araçları seçeneklerini görüntüleyen PowerPoint.

 3. İçinde Ayarla grup seçin Arkaplanı kaldırın. Resmin odak noktası kalır, slayttaki resmin geri kalanı macenta rengine döner.

  PowerPoint'te arka plan kaldırma seçenekleri.

 4. Sonuçlardan memnunsanız, seçin Değişiklikleri Koru. Arka planın tamamı kaldırılmadıysa veya görüntünün bir kısmı kaldırıldıysa, arka planda ince ayar yapın.

Arka Plan Kaldırma İşleminde İnce Ayar Yapın

Arka plan (resmin macenta bölümü) kaldırıldıktan sonra, resmin bazı kısımlarının umduğunuz gibi kaldırılmadığını veya çok fazla kısmının çıkarıldığını fark edebilirsiniz. Bu kolayca düzeltilebilir. Arka planda ince ayar yapmak için şuraya gidin: Arka Planı Kaldırma ve:

 • Seçiniz Saklanacak Alanları İşaretle ve resmin odak noktasının bir parçası olarak tutmak istediğiniz arka plan alanları boyunca sürükleyin.
 • Seçiniz Kaldırılacak Alanları İşaretle resmin odak noktasının parçası olmadıklarından, kaldırmak istediğiniz arka plan alanları boyunca sürükleyin.

Yaptığınız değişiklikleri beğenmediyseniz, seçin Tüm Değişiklikleri Sil ve baştan başlayın. Veya basın Ctrl+Z Yaptığınız son değişikliği geri almak için. Sonuçtan memnun olduğunuzda, seçin Değişiklikleri Koru.

Görüntüyü Yeniden İçe Aktar ve Gri Tonlamaya Dönüştür

Bir sonraki adım, orijinal renkli resmin bir kopyasını artık yalnızca odak noktasını gösteren resmin üstüne yığmaktır (bu örnekte odak noktası büyük güldür).

 1. Git Ekle.

 2. Seçiniz Resim ve aynı fotoğrafa gidin. Onu seçin ve seçin Açık.

Bu ikinci görüntünün ilk görüntüyle tam olarak aynı boyutta ve şekilde olduğundan emin olun, böylece ilk resmin üzerine doğru şekilde istiflenebilir.

Resmi Gri Tonlamaya Dönüştür

 1. Seçmek için slayttaki yeni içe aktarılan resme tıklayın.

 2. Git Resim Araçları Biçim.

 3. İçinde Ayarla grup seçin Renk.

  Renk ayarla seçeneklerini görüntüleyen PowerPoint.

 4. İçinde Yeniden renklendir bölüm seçin Gri tonlamalı. Yeniden Renklendirme bölümünün ilk satırındaki ikinci seçenektir.

  Renk doygunluğu seçeneklerini görüntüleyen PowerPoint.

 5. Araç ipucu Gri tonlamalı Emin değilseniz düğmenin üzerine geldiğinizde görünür. Resim gri tonlamaya dönüştürülür.

Renkli Resmin Arkasına Gri Tonlamalı Resim Gönder

Şimdi görüntünün gri tonlamalı versiyonunu ilk görüntünün renk odak noktasının arkasında olacak şekilde arkaya göndereceksiniz.

 1. Gri tonlamalı resme tıklayarak seçin

 2. Git Resim Araçları Biçim.

 3. Seçiniz Geri Gönder. Veya gri tonlamalı resme sağ tıklayın ve Geri gönder > Geri gönder.

  En Alta Gönder seçeneklerini görüntüleyen PowerPoint.

 4. Fotoğraf hizalaması aynıysa, renk odak noktası, gri tonlamalı görüntüdeki gri tonlamalı karşılığının üstüne mükemmel bir şekilde yerleştirilir.

Bitmiş Resim

Bu nihai sonuç, hem gri tonlamalı hem de renk kombinasyonlu tek bir resim gibi görünüyor. Bu görüntünün odak noktasının ne olduğuna şüphe yok.

Arka planda gri tonlamalı bir gülün başını gösteren PowerPoint slaydı.