Skip to content

PowerPoint’te Resimlerden Nasıl Alıntı Yapılır

8 de Mayıs de 2021

En iyi PowerPoint sunumları genellikle başka biri tarafından çekilmiş veya oluşturulmuş resimleri ve grafik görüntüleri kullanır, bu nedenle PPT destenizdeki kaynaklarından uygun şekilde alıntı yapmanız önemlidir. Yaygın olarak kullanılan APA stiliyle PowerPoint belgelerinizdeki resimlerden nasıl alıntı yapacağınızı öğrenmek için aşağıdaki talimatları izleyin. Bu makaledeki talimatlar PowerPoint 2019, 2016, 2013, Mac için PowerPoint, PowerPoint 365 ve PowerPoint Online için geçerlidir.

MacOS için PowerPoint’te Resimlerden Nasıl Alıntı Yapılır

Başlamak için, atıfta bulunulması gereken resmi veya resimleri içeren slayta gidin. Fotoğraflardan veya diğer orijinal görüntülerden uygun şekilde alıntı yapmamak yalnızca profesyonelce değil, aynı zamanda bazı durumlarda telif hakkı ve ticari marka yasalarının ihlali anlamına da gelebilir.

 1. Seçiniz Ekle, PowerPoint arayüzünün üst kısmında bulunur.

 2. Seçiniz Metin kutusu.

  Metin Kutusu komutu

 3. Fare imleciniz şimdi harfi içerecek şekilde değiştirilmelidir Bir kara kutunun içinde. Alıntı metninizi içeren bir metin kutusu çizmek için doğrudan söz konusu görüntünün altına tıklayın ve sürükleyin. Alıntı ayrıntılarınızı girdikten sonra kolayca yeniden boyutlandırılabileceğinden, bu noktada metin kutunuzun belirli boyutlarıyla fazla ilgilenmeyin.

  PowerPoint'te bir metin kutusu

 4. Yeni metin kutunuza çift tıklayın, böylece içinde yanıp sönen bir imleç görüntülenerek yazmaya başlayabileceğinizi belirtir.

 5. Başlamak için girin Şekil 1.

  MacOS için PowerPoint'teki metin kutusu.

  Bu örnek ise biz yazdık Şekil 1. çünkü belgedeki ilk alıntı. Sonraki resimlerden alıntı yapmak için, sayıyı her seferinde bir artırmanız yeterlidir.

 6. Az önce yazdığınız metni vurgulayın ve ardından EvPowerPoint penceresinin sol üst köşesinde bulunur.

  PowerPoint şeridindeki Giriş başlığı

 7. Seçiniz İtalik, Içinde bulunan Yazı tipi PowerPoint şeridinin bölümünde, metniniz artık italik olarak biçimlendirilir.

  PowerPoint'teki İtalik düğmesi

 8. Ardından, görüntünüz için geçerli bir açıklama yazın. APA standartlarını karşılamak için açıklamanız bir cümle şeklinde yazılmalıdır.

  Görüntü için bir açıklama giriliyor.

 9. Açıklamanızdan sonra aşağıdaki metni girin: ” ndan uyarlanmıştır. Çoğu durumda görüntünün başlığını kaynağından alabilmeniz gerekir. Değilse, görüntünün konusu ve çalışma türü ile değiştirilebilir. AP Stili hakkında daha fazla ayrıntı için APA Stilinin resmi web sitesine bakın.

  Resmin bir başlığını girme.

 10. Başlığın arkasına “yazın, görüntünün oluşturulduğu yıl, adresinden alındı. ”

  MacOS için PowerPoint'te APA tarzı resim alıntı.

  Görüntünüz internetten alınmadıysa veya doğrudan bir web adresine bağlanamıyorsanız, URL değerini doğru bir kaynakla (yani Getty Images) değiştirin.

 11. Söz konusu görseli kullanma izniniz varsa, alıntılarınızın sonuna lisans veya telif hakkı bilgilerini de eklemek isteyebilirsiniz.

Windows için PowerPoint’te Resimlerden Nasıl Alıntı Yapılır

Ayrıca, herhangi bir büyük web tarayıcısında çalışan PowerPoint’in web tabanlı sürümünde slaytlarınıza alıntılar da ekleyebilirsiniz. Talimatlar Windows sürümüyle aynıdır.

 1. Kredilendirilmesi gereken resimlerin veya görüntülerin bulunduğu slayta gidin.

  Windows'ta bir PowerPoint sunumu.

 2. Seçiniz Ekle, PowerPoint arayüzünün üst kısmında bulunur.

  PowerPoint'te Ekle başlığı

 3. Seçiniz Metin kutusu, PowerPoint araç çubuğu şeridinde bulunur.

  PhotoShop'ta Metin Kutusu komutu

 4. Fare imlecinizin görünümü şimdi değiştirilmelidir. Alıntı metninizi içerecek bir metin kutusu çizmek için doğrudan söz konusu görüntünün altına seçin ve sürükleyin. Metin kutunuz, alıntı ayrıntılarınızı girdikten sonra yeniden boyutlandırılabilir.

  Windows için PowerPoint'teki metin kutusu.

 5. Yeni metin kutunuzu çift tıklayın, böylece içinde yanıp sönen bir imleç görüntülenerek yazmaya başlayabileceğinizi belirtir.

 6. Başlamak için girin Şekil 1.

  PowerPoint'te metin kutusuna Şekil 1'e giriliyor.

  Sonraki resimlerden alıntı yapmak için, sayıyı her seferinde bir artırmanız yeterlidir.

 7. Yeni girdiğiniz metni vurgulayın.

  PowerPoint'te metin vurgulanır.

 8. İçinde Biçim, içinde Yazı tipi bölüm seçin İtalik.

  PowerPoint'teki İtalik düğmesi

 9. Ardından, görüntünüz için geçerli bir açıklama yazın. APA standartlarını karşılamak için açıklamanız bir cümle şeklinde yazılmalıdır.

  Fotoğraf için bir açıklama girme.

 10. Açıklamanızdan sonra aşağıdaki metni girin: ” ndan uyarlanmıştır. Çoğu durumda görüntünün başlığını kaynağından alabilmeniz gerekir. Değilse, görüntünün konusu ve çalışma türü ile değiştirilebilir.

  Resmin başlığına giriliyor.

 11. Başlığın ardından “yazın”, görüntünün oluşturulduğu yıl, adresinden alındı. ”

  Windows için PowerPoint'te APA stili alıntı.

  Görüntünüz internetten elde edilmediyse veya doğrudan bir web adresine bağlanamıyorsanız, URL değerini doğru bir kaynakla (ör. Getty Images) değiştirin.

 12. Söz konusu görseli kullanma izniniz varsa, alıntılarınızın sonuna lisans veya telif hakkı bilgilerini de eklemek isteyebilirsiniz.