Skip to content

PowerPoint’te Slayt Düzenleri

14 de Mayıs de 2021

PowerPoint’in yerleşik slayt düzenleri, mesajınızı net ve etkili bir şekilde ileten slayt gösterileri oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz çok yönlülüğü ve yaratıcılığı sağlar. İşte iş akışınızda slayt düzenlerini kullanmanıza ve hedef kitlenize ulaşan bilgileri yapılandırmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu. Bu talimatlar PowerPoint 2019, 2016, 2013, 2010 için geçerlidir; Microsoft 365 için PowerPoint, PowerPoint Online, Mac için PowerPoint, iPhone için PowerPoint ve Android için PowerPoint.

Açılış PowerPoint Slaydını Anlayın

PowerPoint’i ilk açtığınızda, ekranınız yukarıdaki resme benzer ve şu alanları içerir:

 • Slayt Bölmesi: Bir sunumun her sayfasına slayt adı verilir. Yeni sunular, Normal görünümde bir Başlık slaydı ile açılır. Slayt Bölmesi, sunumunuzun bir parçası olan metni, resimleri ve diğer ekran gösterisi öğelerini ekleyeceğiniz yerdir.
 • Slaytlar Sekmesi: Bu alan Slaytlar görünümü ve Anahat görünümü arasında geçiş yapar. Slayt görünümü, sunumunuzdaki tüm slaytların küçük bir resmini gösterir. Anahat görünümü, slaytlarınızdaki metnin hiyerarşisini gösterir.
 • Menüler: Kullanıcı arabiriminin (UI) bu bölümü Şerit olarak bilinir. Şerit, PowerPoint’in tüm özelliklerine ve komutlarına erişmenizi sağlar.

PowerPoint’te yeni bir sunu açtığınızda, ilk slayt Başlık slaydıdır ve metin yer tutucular içerir. Bu slayt düzenini özelleştirmek için, yer tutucu metni seçin ve yeni bir başlık ve alt başlık girin.

Yeni Bir PowerPoint Slaydı Ekle

PowerPoint'te yeni bir slaytın nasıl ekleneceğini gösteren bir ekran görüntüsü

Sununuza yeni bir slayt eklemek için şunu seçin: Ev > Yeni slayt. Bu, Başlık ve İçerik slayt düzenini ekler. Bu, varsayılan slayt düzenidir ve başlık, madde işareti metni, görüntüler ve çizimler için yer tutucular içerir. Farklı türde bir slayta ihtiyacınız varsa, Yeni Slayt aşağı ok. Bu, dokuz farklı slayt düzeni içeren bir menü açar. Sununuza eklemek için bu slayt düzenlerinden birini seçin. Seçtiğinizde Ev > Yeni slaytmevcut slayt düzeni kullanılarak yeni bir slayt eklenir. Örneğin, ekrandaki geçerli slayt Resim Yazılı Resim slayt düzenini kullanıyorsa, yeni slayt da bu türden olacaktır.

Başlık ve İçerik Slaydı ile Çalışın

PowerPoint'te Başlık ve İçerik slayt düzenini gösteren ekran görüntüsü

Başlık ve İçerik slayt düzeni, bir başlık, madde işareti listesi, görüntüler ve çizimler için yer tutucular içerir. Bu slayda madde işareti metni eklemek için madde işareti yer tutucusunu seçin ve yeni metninizi girin. Her bastığınızda Giriş, sonraki metin satırı için yeni bir madde işareti görünür. Başlık ve İçerik slayt düzenine metinden başka içerik eklemek için altı içerik türü kümesinden bir simge seçin. Bu slayt düzenine eklenebilecek farklı içerik türleri arasında bir tablo, grafik, SmartArt grafiği, resimler, çevrimiçi resimler ve video bulunur.

PowerPoint Slayt Düzenlerini Değiştirin

PowerPoint'te bir slaydın düzeninin nasıl değiştirileceğini gösteren ekran görüntüsü

Bir slayt oluşturduysanız ve düzeni beğenmediyseniz, bunu PowerPoint’teki dokuz farklı slayt düzeni seçeneğinden biriyle değiştirin. Değiştirmek istediğiniz slaydı Slayt Bölmesinde görüntüleyin ve Ev > Yerleşim (PowerPoint 2019’da seçin Slayt Düzeni) mevcut slayt düzenlerinin listesini görmek için. Mevcut slayt düzeni vurgulanır. Farklı bir slayt düzeni seçin ve geçerli slayt bu yeni slayt düzenini alır. Yerleşik slayt düzenlerinin her birinin açıklaması aşağıda verilmiştir:

 • Başlık Slaydı: Konunuzu tanıtmak için sunumunuzun başında bir başlık slaydı kullanın.
 • Başlık ve İçerik: Varsayılan slayt düzeni ve en sık kullanılan slayt düzeni.
 • Bölüm başlığı: Aynı sunumun farklı bölümlerini ayırır.
 • İki İçerik: İki sütun metin ve grafik içeriği göstermek için bu slayt düzenini kullanın.
 • Karşılaştırma: İki İçerikli slayt düzenine benzer, ancak bu slayt türü ayrıca her içerik türünün üzerinde bir başlık metin kutusu içerir. Aynı içerik türünün iki türünü karşılaştırmak için bu tür slayt düzenini kullanın (örneğin, iki farklı grafik).
 • Yalnızca Başlık: Sayfaya başlık ve alt başlık yerine yalnızca bir başlık yerleştirmek istiyorsanız bu slayt düzenini kullanın. Gerektiğinde diğer içeriklerin (küçük resim, WordArt, resimler veya grafikler gibi) eklenebilmesi için başlığın altındaki alan boştur.
 • Boş: Bir resim veya başka bir grafik nesnesi daha fazla bilgiye ihtiyaç duymadığında genellikle boş bir slayt düzeni kullanılır.
 • Altyazılı İçerik: Metin ve içerik için iki sütun içerir. Sol sütun, metin için yer tutucular içerir. Sağdaki sütun, resimler ve çizimler için yer tutucular içerir.
 • Başlıklı Resim: Bu slayt düzeni, Başlıklı İçerik slayt düzenine benzer. Sol taraf, metin için bir yer tutucu içerir ve sağ taraf, bilgisayarınızda veya bulut hesabınızda depolanan bir resim için yer tutucu içerir.

PowerPoint Slaytları Sekmesiyle Çalışma

PowerPoint'te Anahat Görünümü'ne nasıl geçileceğini gösteren ekran görüntüsü

Slaytlar Sekmesi, PowerPoint ekranının sol tarafında yer alır. Varsayılan ayar Normal’dir ve sunumunuzdaki slaytların küçük resim görünümlerini gösterir. Sununuzun bir taslağını görmeyi tercih ediyorsanız, şunu seçin: Görünüm > Anahat Görünümü. Her yeni slayt eklediğinizde, ekranın sol tarafındaki Slaytlar Sekmesinde bu slaydın minyatür bir sürümü görünür. Bu slaydı düzenlemek için Slaytlar Bölmesine yerleştirmek için bir küçük resim seçin.

Bir PowerPoint Slaydını Özelleştirme

PowerPoint’te ilk görünen slaydın düzeniyle sınırlı değilsiniz. Herhangi bir slaytta istediğiniz zaman metin kutuları ve diğer nesneleri ekleyebilir, taşıyabilir ve kaldırabilirsiniz. Özel ihtiyaçlarınıza uygun bir slayt düzeni yoksa, boş bir slayt ekleyin ve iletmek istediğiniz bilgilere uyacak metin kutuları veya başka nesneler ekleyin.