Skip to content

PowerPoint’te Slaytları Görüntülemenin Farklı Yolları

6 de Mayıs de 2021

Çoğu kişi PowerPoint sunuları üzerinde çalışırken tüm zamanlarını Normal görünümde geçirir. Bununla birlikte, slayt gösterinizi bir araya getirip sunarken yararlı olan başka görünümler de vardır. Normal görünüme (Slayt görünümü olarak da bilinir) ek olarak, Anahat görünümünü, Slayt Sıralayıcı görünümünü ve Not Sayfası görünümünü bulacaksınız. Bu makaledeki bilgiler PowerPoint 2019, 2016, 2013 için geçerlidir; Microsoft 365 için PowerPoint ve Mac için PowerPoint.

Normal Görünümde Tasarım Slaytları

Normal görünüm veya sıklıkla adlandırıldığı şekliyle Slayt görünümü, PowerPoint’i başlattığınızda gördüğünüz görünümdür. Zamanınızın çoğunu PowerPoint’te geçireceğiniz görünümdür. Bir slaydın büyük bir sürümü üzerinde çalışmak, sunumunuzu tasarlarken yardımcı olur.

Normal görünüm, her slaydın küçük resimlerini, metninizi ve resimlerinizi girdiğiniz slaydı ve sunum yapan kişinin notlarını saklayacağınız bir alanı görüntüler. Herhangi bir zamanda Normal görünüme dönmek için Görünüm > Normal. Dört slayt görünümü, Görünüm sekmesinde bulunur. Görünümleri karşılaştırmak için aralarında geçiş yapın.

Anahat Görünümünde Sunum Organize Etme

Anahat görünümünde, sunumunuz anahat biçiminde görüntülenir. Anahat, her slayttaki başlıkları ve ana metni içerir. Mevcut olduklarına dair küçük bir gösterim olsa da grafikler gösterilmemiştir. Biçimlendirilmiş metin veya düz metin olarak çalışabilir ve yazdırabilirsiniz.

PowerPoint'te Anahat Görünümünü gösteren ekran görüntüsü

Anahat görünümü, noktalarınızı yeniden düzenlemenizi ve slaytları farklı konumlara taşımanızı kolaylaştırır. Anahat görünümü, düzenleme amaçları için kullanışlıdır. Ayrıca, özet bir broşür olarak kullanmak için bir Word belgesi olarak dışa aktarılabilir. Küçük resimler yerine sunumunuzun ana hatlarını görüntülemek için, Görünüm > Anahat Görünümü.

Slayt Sıralayıcı Görünümünde Sunumu Yeniden Düzenleme

Slayt Sıralayıcı görünümü, sunumdaki tüm slaytların minyatür bir versiyonunu yatay sıralar halinde gösterir. Slaytların bu minyatür versiyonlarına küçük resimler denir.

PowerPoint'te Slayt Sıralayıcısı görünümünü gösteren ekran görüntüsü

Slaytlarınızı yeni konumlara sürükleyerek silmek veya yeniden düzenlemek için Slayt Sıralayıcısı görünümünü kullanın. Slayt Sıralayıcısı görünümünde aynı anda birkaç slayda geçişler ve sesler gibi efektler ekleyin. Ve slaytlarınızı düzenlemek için bölümler ekleyin. İş arkadaşlarınızla bir sunum üzerinde işbirliği yapıyorsanız, her bir ortak çalışana bir bölüm atayın. Slayt Sıralayıcısı görünümünü bulmak için şunu seçin: Görünüm > Slayt Sıralayıcısı.

Sunum İstemlerini Not Sayfası Görünümünde Tut

Bir sunum oluşturduğunuzda, slayt gösterisini izleyicilerinize sunarken daha sonra başvuracağınız konuşmacı notlarını ekleyin. Bu notlar monitörünüzden sizin tarafınızdan görülebilir, ancak izleyiciler tarafından görülemezler.

PowerPoint'te Not Sayfası görünümünü gösteren ekran görüntüsü

Notlar Sayfası görünümü, altında konuşmacı notları için bir alan bulunan slaydın küçük bir sürümünü gösterir. Her slayt kendi not sayfasında görüntülenir. Bir sunum yaparken referans olarak kullanmak veya izleyicilere dağıtmak için bu sayfaları yazdırın. Sunum sırasında notlar ekranda gösterilmez. Not Sayfası görünümünü bulmak için şunu seçin: Görünüm > Notlar Sayfası.