Skip to content

PowerPoint’te Zaman Çizelgesi Nasıl Oluşturulur

18 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • İçe Aktar: Zaman çizelgesini başka bir programdan bir grafik formata (JPG, GIF veya PNG) aktarın. Zaman çizelgesi grafiğini PowerPoint’e ekleyin.
 • SmartArt: Seçin Ekle > Akıllı sanat. Bir görünüm seçin. Zaman çizelgesini oluşturmak için metin bölmelerini kullanın. Renkleri veya stilleri değiştirin veya öğeleri yeniden sıralayın.
 • Şablon: Zaman çizelgesi oluşturmak için bir PowerPoint şablonu kullanın. Yeni adımlar veya kilometre taşları oluşturmak için şablon nesnelerini taşıyın ve kopyalayın.

Sununuza bir PowerPoint zaman çizelgesi eklemenin birkaç yolu vardır. Kopyala ve yapıştır, SmartArt, bir şablon veya eklenti kullanabilirsiniz. PowerPoint 2019, 2016, 2013 kullanarak dördünü de nasıl yapacağınızı gösteriyoruz; Microsoft 365 için PowerPoint; Mac için Powerpoint; veya PowerPoint Online.

PowerPoint’e Başka Bir Programdan Zaman Çizelgesi Nasıl Yapıştırılır

PowerPoint sunum dosyanıza bir zaman çizelgesi eklemenin basit bir yolu, onu başka bir programda oluşturmak, kopyalamak ve PowerPoint’e yapıştırmaktır. Zaman çizelgesini Microsoft Project veya Excel gibi bir programdan JPG, GIF veya PNG gibi bir grafik formata aktarın, ardından resim veya küçük resim eklediğiniz gibi zaman çizelgesi grafiğini PowerPoint’e ekleyin. Zaman çizelgesini, Excel verilerini Word’e eklemeye benzer bir şekilde bağlamak da mümkündür; bu, değişiklik yaptığınızda otomatik olarak güncellenir.

SmartArt ile PowerPoint’te Zaman Çizelgesi Nasıl Oluşturulur

PowerPoint ayrıca, zaman çizelgeleri eklemeyi çocuk oyuncağı haline getiren SmartArt adlı yerleşik bir işlev sunar. SmartArt nesneleri, işaretleyip tıklatarak oluşturduğunuz yapılandırılabilir grafiklerdir. Bir zaman çizelgesi için SmartArt grafiği kullanmak için:

 1. Git Ekle.

 2. Seçiniz Akıllı sanat.

 3. Görünen iletişim kutusunda, ihtiyacınıza en uygun SmartArt grafik türüne göz atın. İçindeki öğeler İşlem kategori iyi seçeneklerdir. Örneğin, seçin Temel Zaman Çizelgesi veya Dikey Chevron Listesi zaman çizelgenize başlamak için.

 4. Seçiniz TAMAM MI SmartArt’ı sununuza eklemek için.

 5. SmartArt grafiği, metni düzenleyeceğiniz bir metin bölmesiyle birlikte slaytta görünür. Metin bölmesindeki madde işaretlerini düzenleyerek nesnelere metin ekleyin. Normal bir liste gibi çalışır, basın Sekme ve Vardiya+Sekme girinti ve çıkıntı yapmak için veya Giriş yeni bir madde işareti eklemek için.

  PowerPoint'te SmartArt grafiğine nasıl metin ekleneceğini gösteren bir ekran görüntüsü

 6. Renkleri değiştirerek, farklı bir stil seçerek ve öğeleri yeniden sıralayarak SmartArt’ınızı dekore etmeye devam edin.

PowerPoint Online, PowerPoint’in masaüstü sürümü kadar çok SmartArt grafik biçimi içermez. Bu makalede bahsedilenler mevcuttur.

Bir Şablon ile PowerPoint’te Zaman Çizelgesi Nasıl Yapılır

Bir zaman çizelgesini hızlı bir şekilde bir araya getirmenize olanak tanıyan önceden yapılandırılmış PowerPoint şablonları vardır.

PowerPoint Zaman Çizelgesi Şablonu

Yukarıda resmedilen PPTX dosyası, Microsoft Office Şablon Galerisi’nden edinilebilir. Zaman çizelgesinin yeni aşamalarını veya yeni kilometre taşları ve ek açıklamalar oluşturmak için bu zaman çizelgesi şablonlarındaki mevcut nesneleri taşıyın ve kopyalayın. Bu yöntem biraz daha pratiktir, ancak istediğiniz kesin sonuçları elde etmenizi sağlar. PPTX biçimindeki şablonlar, PowerPoint’in tüm sürümleriyle uyumludur.

Eklenti ile PowerPoint’te Zaman Çizelgesi Nasıl Oluşturulur

Diğer bir yaklaşım, zaman çizelgeleri oluşturmak için özel olarak oluşturulmuş bir PowerPoint Eklentisi kullanmaktır. Ofis Zaman Çizelgesi, proje zaman çizelgeleri (örneğin, Gantt Grafikleri) eklemek istiyorsanız mükemmel bir seçimdir ve ücretsiz bir sürümü mevcuttur.

Office Zaman Çizelgesi PowerPoint Eklentisi

Aşağıdaki adımları izleyerek çalışmaya başlamak için birkaç dakikaya ihtiyacınız olacak:

 1. Office Timeline web sitesinden uygulamanın Ücretsiz Sürümünü indirin.

 2. Kurulumu başlatmak için .exe dosyasına çift tıklayın.

 3. Yükleme tamamlandığında PowerPoint otomatik olarak başlar, hızlı bir giriş sihirbazı gösterir ve bir örnek dosya sağlar.

  Ofis Zaman Çizelgesi Araç Çubuğu

Yüklendikten sonra yeni bir Ofis Zaman Çizelgesi Ücretsiz Powerpoint’e sekme eklendi. Bu sekme, yeni zaman çizelgeleri oluşturmak, eklenecek zaman çizelgesi stilini seçmek ve zaman çizelgesinin dayandığı verileri girmek veya almak için araçlar içerir. Office Zaman Çizelgesi Eklentisi yalnızca PowerPoint’in Windows sürümlerinde kullanılabilir. Bununla birlikte, zaman çizelgelerini PowerPoint biçiminde çıkaran web tabanlı bir araç olan Pincello da var. Yukarıdaki seçeneklerle donanmış olarak, artık PowerPoint’te istediğiniz herhangi bir zaman çizelgesi türü oluşturmaya hazırsınız.