Skip to content

PPTM Dosyası Nedir?

1 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir PPTM dosyası, bir Microsoft PowerPoint Açık XML Makro Etkin Sunum dosyasıdır.
  • PowerPoint Online veya GroupDocs ile birini görüntüleyin veya PowerPoint veya WPS Office ile düzenleyin.
  • FileZigZag ile PDF’ye dönüştürün veya PPTX, MP4 vb.’ye kaydetmek için PowerPoint’i kullanın.

Bu makale, PPTM dosyalarının ne olduğunu, birini görüntülemenin veya düzenlemenin tüm farklı yollarını ve slayt gösterisinin PDF veya PPTX gibi farklı bir formata veya MP4 veya WMV gibi bir video formatına nasıl dönüştürüleceğini açıklar.

PPTM Dosyası Nedir?

PPTM dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Microsoft PowerPoint Açık XML Makro-Etkin Sunum dosyasıdır. Metin içeren slaytlar adı verilen sayfalardan, resimler ve videolar gibi medya dosyalarından, grafiklerden ve bir sunumla ilgili diğer şeylerden oluşurlar. PowerPoint’in PPTX formatı gibi, PPTM dosyaları da verileri tek bir dosyada sıkıştırmak ve düzenlemek için ZIP ve XML kullanır. İkisi arasındaki fark, PPTM dosyalarının makroları çalıştırabilmesi, PPTX dosyalarının ise makroları çalıştırabilmesidir. içermek onlar, olamaz.

PPSM, PPTM’ye benzer makro etkin bir dosyadır ancak varsayılan olarak salt okunurdur ve açıldığında slayt gösterisini hemen başlatır. PPTM dosyaları, dosyaya çift tıkladıktan hemen sonra içeriği düzenlemenizi sağlar.

PPTM Dosyası Nasıl Açılır

PPTX dosyaları kötü amaçlı olma potansiyeline sahip komut dosyaları çalıştırabilir, bu nedenle e-posta yoluyla almış olabileceğiniz veya aşina olmadığınız web sitelerinden indirmiş olabileceğiniz bu gibi yürütülebilir dosya biçimlerini açarken çok dikkatli olmanız önemlidir. Kaçınılması gereken dosya uzantılarının listesi ve nedenini görmek için Yürütülebilir Dosya Uzantıları Listemize bakın. Dosyanın içeriğini herhangi bir düzenleme veya dönüştürme aracı olmadan ve bir kullanıcı hesabı oluşturmaya gerek kalmadan görüntülemenin süper hızlı bir yoluna ihtiyacınız varsa, GroupDocs’u kullanın. Ancak tam düzenleme gücü için Microsoft PowerPoint 2007 veya daha yenisini kullanın. Daha eski bir sürüme sahipseniz, ücretsiz Microsoft Uyumluluk Paketi yüklü olduğu sürece PPTM dosyasını açmaya devam edebilirsiniz. PowerPoint Online, Microsoft’un PPTM dosyalarını açmayı ve aynı biçime geri kaydetmeyi tam olarak destekleyen kendi ücretsiz çevrimiçi PowerPoint sürümüdür. Orada açtığınız dosyalar OneDrive’da depolanır. Ücretsiz WPS Office de bu formatla çalışır ve çeşitli PowerPoint formatlarını açmanıza, düzenlemenize ve kaydetmenize izin verir. Aynı şirketin, dosyayı görüntüleyebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz WPS Cloud’da çevrimiçi bir sürümü vardır. PPTM dosyalarını PowerPoint olmadan açmanın (ama düzenlemenin) başka bir yolu da Microsoft’un ücretsiz PowerPoint Viewer programını kullanmaktır. Aşağıdaki ücretsiz yazılım PPTM dosyalarını da açabilir ve düzenleyebilir, ancak dosyayı farklı bir biçimde kaydetmenizi sağlar (.PPTM’ye geri dönmez): OpenOffice Impress, LibreOffice Impress ve SoftMaker FreeOffice Sunumları. PPTM dosyasından sadece görüntü, ses ve video içeriğini istiyorsanız ancak kurulu bir PPTM okuyucunuz veya düzenleyiciniz yoksa, dosyayı 7-Zip ile bir arşiv olarak açabilirsiniz. İçine bak ppt > medya Bu tür dosyalar için klasör.

PPTM Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir PPTM dosyasını dönüştürmenin en kolay yolu, yukarıdan PPTM görüntüleyicilerinden/düzenleyicilerinden birini kullanmaktır. Dosya programda açıldığında, onu PPTX, PPT, JPG, PNG, PDF ve diğerleri gibi başka bir formatta kaydedebilirsiniz. PPTM’yi bir MP4 veya WMV videoya dönüştürmek için PowerPoint’in Dosya > İhracat > Video Oluştur Menü. WPS Office’in masaüstü uygulaması, slaytlardan görüntü dosyaları oluşturmanın bir yoludur. Ayrıca FileZigZag gibi ücretsiz bir dosya dönüştürücü de kullanabilirsiniz. internet üzerinden PPTM dönüştürücü), slayt gösterisini PDF, ODP, POT, SXI, HTML ve EPS dahil olmak üzere çeşitli biçimlere dönüştürmek için.

Hala Açamıyor musunuz?

Bu dosya uzantısı, MapPoint Harita dosyaları ve PolyTracker Modül dosyaları için kullanılan PTM uzantısına çok benzer. Dosyanız yukarıda bahsedilen sunum yazılımıyla çalışmıyorsa, dosya uzantısını tekrar kontrol edin, çünkü yalnızca Winamp gibi bir programla (bir PTM dosyasıysa) çalışabilir.