Skip to content

Premiere Pro CS6 Eğitimi: Başlıklar Oluşturma

6 de Mayıs de 2021

Premiere Pro CS6 ile düzenlemenin temellerini öğrendikten sonra, videonuza başlık ve metin eklemeyi öğrenmeye hazırsınız. Videonuzun başına bir başlık eklemek, izleyicilerinize ne göreceğinizi bildirmenin harika bir yoludur. Ek olarak, izleyicilerinizin projenin yapımında yer alan herkesi tanımasını sağlamak için videonuzun sonuna jenerik ekleyebilirsiniz. Bu talimatlar Adobe Premiere Pro CS6 için geçerlidir. Creative Suite masaüstü uygulamaları serisi, abonelik tabanlı Creative Cloud paketi lehine 2013 yılında resmi olarak kullanımdan kaldırıldı.

Başlarken

Projenizi Premiere Pro’da açın ve çalışma disklerinizin doğru konuma ayarlandığını doğrulayın. Proje > Proje ayarları > Çizik diskler.

Videonuzun Başına Başlık Ekleme

Videonuzun başına bir başlık eklemek

Projenize bir başlık eklemek için şu adrese gidin: Başlık > Yeni Başlık ana menü çubuğunda. Aralarından seçim yapabileceğiniz üç seçenek vardır: Varsayılan Hala, Varsayılan Rulo, ve Varsayılan Tarama. Seç Varsayılan Halave yeni tanıtım başlığınız için ayarlarınızı seçmeniz istenecek.

Başlığınız için Ayarları Seçme

Başlık ayarlarını seçin

Başlığınızın videonuzun sekans ayarlarıyla aynı ayarlara sahip olduğundan emin olun. Videonuz geniş ekran ise, genişlik ve yüksekliği bu format için standart en boy oranı olan 1920 piksele 1080 piksel olarak ayarlayın. Ardından, zaman tabanını düzenleme ve piksel en boy oranı unvanınız için. Düzenleme zaman tabanı, sekansınızın saniyedeki kare sayısıdır ve piksel en boy oranı, kaynak medyanız tarafından belirlenir. Bu ayarlardan emin değilseniz, bunları seçerek gözden geçirin. Sıra panel ve gidiyor Sıra > Sıra Ayarları ana menü çubuğunda.

Bir Diziye Başlık Ekleme

Bir diziye başlık ekleme

Sıralı medyanızı seçip sağa doğru hareket ettirerek yeni başlığınız için dizinizin başlangıcına boşluk ekleyin. Oynatma kafasını dizinin başlangıcına sıraya koyun. Şimdi başlık penceresinde siyah bir çerçeve görmelisiniz. Başlık panelindeki ana görüntüleyicinin altındaki seçeneklerden seçim yaparak başlığınız için metin stilini seçin. Emin olun Metin Yazma aracı araç panelinde seçilidir; onu ok aracının hemen altında bulacaksınız.

Başlığın Ayarlanması

Başlığı ayarlayın

Başlığın görünmesi gereken siyah çerçeveyi seçin. Bunu kutuya yazın. Metni ekledikten sonra, ok aracıyla tıklayıp sürükleyerek çerçevedeki başlığı hizalayın. Başlığınızda hassas ayarlamalar yapmak için sayfanın üst kısmındaki metin araçlarını kullanın. Başlık panel veya içindeki araçlar Başlık Özellikleri panel. Başlığınızın çerçevenin ortasında olduğundan emin olmak için, Merkez işlevi Paneli hizaladokunun ve yatay veya dikey eksende ortalamayı seçin.

Proje Paneline Başlıklar Ekleme

Başlığı yerine sürükleyin

Başlık ayarlarınızdan memnun olduğunuzda Başlık panelinden çıkın. Yeni başlığınız, diğer kaynak medyanızın yanındaki Proje panelinde görünür. Başlığı dizinize eklemek için, Proje panelinden seçin ve dizide istediğiniz konuma sürükleyin. Premiere Pro CS6’daki başlıklar için varsayılan süre beş saniyedir; Proje panelinde başlığa sağ tıklayarak bu değeri ayarlayın.

Dönen Krediler Ekleme

Dönen krediler oluşturma

Videonuzun sonuna jenerik ekleme işlemi, başlık eklemeye çok benzer. Git Başlık > Yeni Başlık > Varsayılan Rulo ana menü çubuğunda. Ardından, kredileriniz için uygun ayarları seçin – projenizin sıra ayarlarıyla eşleşmeleri gerekir.

Metin Kutuları Ekleme

Metin kutuları ekleme

Projenize dahil olan kişileri listelerken birkaç metin kutusu eklemeniz yararlıdır. Kredilerinizin görünümünü ayarlamak için ok aracını ve metin kontrollerini kullanın. Başlık Panelinin en üstünde, dikey bir okun yanında yatay çizgiler bulunan bir düğme görünür – burası, başlıklarınızın çerçeve içindeki hareketini ayarlayabileceğiniz yerdir. Temel devreden krediler için şunu seçin: Rulo, Başlatma Ekranı, ve Ekranı Kapat Döndürme / Gezinme Seçenekleri penceresinde.

Dönen Kredileri Yerine Taşıma

Kredileri yerine sürüklemek

Kredilerinizin görünümünden ve hareketinden memnun olduğunuzda başlık penceresini kapatın. Kredileri Proje Panelinden Sekans Paneline sürükleyerek dizinizin sonuna ekleyin.