Skip to content

Premiere Pro CS6 Eğitimi – Varsayılan Geçişi Değiştirme

10 de Mayıs de 2021

Premiere Pro CS6 ile düzenlemeye her başladığınızda, programın ayarlanmış bir varsayılan geçişi vardır. Programın fabrika ayarları, video düzenlemede kullanılan en yaygın geçiş olan varsayılan geçiş olarak Çapraz Çözme kullanır. Varsayılan geçişi diğer geçişlerden ayıran şey, zaman çizelgesindeki sağ tıklama kısayoluyla ona erişebilmenizdir. Ek olarak, düzenlediğiniz videonuzda sürekliliği sağlamak için varsayılan geçiş süresini ayarlayabilirsiniz.

Varsayılan Geçişi Ayarlama

Geçerli Varsayılan Geçiş, Efektler sekmesinin menüsünde vurgulanacaktır. Yukarıda gösterildiği gibi, bu, geçişin solundaki sarı bir kutuyla gösterilir. Varsayılan geçişi değiştirmeden önce, video projenizde en çok hangi geçişi kullanacağınızı düşünün.

Varsayılan Geçişi Ayarlama

Adobe Premiere araçlarının ekran görüntüsü

Varsayılan Geçişi ayarlamak için, Efektler sekmesi Proje panelinin. Sonra seçin Seçileni Varsayılan Geçiş Olarak Ayarla. Sarı kutu, şimdi seçtiğiniz geçişin etrafında görünmelidir.

Varsayılan Geçişi Ayarlama

Adobe Premiere araçlarının ekran görüntüsü

Bu işleve ayrıca Proje panelinin sağ üst köşesindeki açılır menüden de erişebilirsiniz.

Varsayılan Geçiş Süresini Değiştirme

Adobe Premiere araçlarının ekran görüntüsü

Varsayılan Geçişin süresini Proje panelindeki açılır menüden de değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için seçin Varsayılan Geçiş Süresini Ayarlayınve Tercihler penceresi görünecektir. Ardından, Tercihler penceresinin üst kısmındaki değerleri istediğiniz süreye değiştirin ve TAMAM MI. Varsayılan süre bir saniyedir veya düzenleme zaman tabanınıza eşdeğer kare miktarı ne olursa olsun.

Bir Sıraya Varsayılan Geçişi Uygulama

Adobe Premiere araçlarının ekran görüntüsü

Sıralamaya Varsayılan Geçişi uygulamanın üç farklı yolu vardır: Sıra panelinden, Ana Menü çubuğundan ve sürükleyip bırakarak. İlk olarak, oynatma kafasını geçişi uygulamak istediğiniz yere hizalayın. Ardından, klipler arasına sağ tıklayın ve Varsayılan Geçişleri Uygula. Bağlantılı ses ve videoyla düzenleme yapıyorsanız, Varsayılan Geçiş her ikisine de uygulanacaktır.

Bir Sıraya Varsayılan Geçişi Uygulama

Adobe Premiere sıralama araçlarının ekran görüntüsü

Varsayılan Geçişi Ana Menü çubuğunu kullanarak uygulamak için Sıra panelinde geçişin bitiş konumunu seçin. Sonra şuraya git Sıra > Video Geçişi veya Sırası Uygulayın > Ses Geçişi Uygula.

Bir Sıraya Varsayılan Geçişi Uygulama

Premiere'de zaman çizelgesi ve geçişin ekran görüntüsü

Varsayılan Geçiş uygulamak için sürükle ve bırak yöntemini de kullanabilirsiniz. Proje panelinin Efektler sekmesindeki geçişi tıklayın ve sırayla istediğiniz konuma sürükleyin. Hangi yöntemi seçeceğiniz, en rahat olduğunuz şeye bağlıdır. Bununla birlikte, dizinizdeki video kliplere sağ tıklamak, sizi daha verimli bir düzenleyici yapacağından Varsayılan Geçişler eklemek için benimsemek için iyi bir alışkanlıktır.