Skip to content

Prime Day, Dürtü Satın Almayı Nasıl Teşvik Ediyor?

15 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Bu yılki Prime Day’deki satışların 6,17 milyar $ olması bekleniyor.
  • Uzmanlar, çoğu tüketicinin ani satın alımlara kurban gittiğini söylüyor.
  • Prime Day’in sınırlı süreli doğası, onu dürtü alıcılar için kedi nanesi yapar.
yüz günler / Getty Images
Uzmanlar, milyonlarca insanın bu haftaki Amazon Prime Günü’nde satın aldıkları ürünlerin teslimatını hevesle beklerken, çok azının satın aldıklarından pişman olacağını söylüyor. Yalnızca ABD’de, bu yılki Prime Day’deki satışların toplam 6,17 milyar $ olması bekleniyor. Alışveriş yapanlar, indirimli televizyonlar gibi muhtemelen makul olanlardan acı kayısı tohumları gibi daha şüpheli olanlara kadar her şeyi kaptılar. Gözlemciler, posta kutularına gelen her şeyin büyük bir pazarlık olmayacağını söylüyor. Bir perakende analisti ve alışveriş karşılaştırma sitesi Finder’ın editörü Cheryl Wagemann, bir e-posta röportajında, “Bir kez kullandığım veya hiç kullanmadığım bir dolaba sahip biri olarak, kendimi yeniden biçimlendirilmiş bir dürtü alıcı olarak görüyorum,” dedi. “Kocamın dolabından oyun konsollarına kadar ödünç alabileceğim tasarımcı flanellerden her şeyi aceleyle satın aldım çünkü bu sistemde bir oyun oynamak istedim.”

Fırsatların Cazibesi

Bluewater Media Medya Başkanı Gina Pomponi, bir e-posta röportajında, Wagemann’ın kredi kartlarını bırakmanın daha iyi olduğu zamanlarda bir şeyler satın almaya ikna edilen birçok insandan biri olduğunu söyledi. Şirketi, Amerikalı yetişkinlerin% 88,6’sının, alışveriş çılgınlığı başına 81,75 $ ‘lık ayarlara dürtüsel olarak alışveriş yaptığını tahmin ediyor. “Prime Day, tüketicilerde algılanan daha yüksek değerden yararlanmak için bir satın alma işlemi yapma aciliyeti yaratan böyle bir olaydır” diye ekledi. “Ani alımlarla, çoğu zaman alıcının pişmanlığı gelir.” “Arıza sürüme göz atarken sepetime bir ürün ekleyeceğim ve birkaç gün sonra tekrar ziyaret edeceğim.” Pomponi, rakamların birçok insanın Prime alımlarından pişmanlık duyduğu teorisini doğruladığını söyledi. Bluewater, müşterilerinin Amazon satışlarını ve iadelerini önceki Prime Day satış etkinliği için çevredeki haftalara göre değerlendirdi, Prime Days sırasında satın alınan ürünler için iadelerde ortalama bir günde yaklaşık% 4’ten% 5,5’e bir artış olduğunu gösteriyor. Pişmanlık uyandırabilecek Prime Day satış öğeleri arasında, “bir ürünün neden bu kadar iğrenç olduğu” sorusunu akla getiren Amazon Echo Dot + The Child standı (38,94 $) yer alıyor. BigOtters Slot Machine Toy (7,59 $) için de beğenme, çünkü gerçekten “bir insanın bunu satın almak istemesi için hiçbir neden yok.” Büyük bir, Neinaynı şekilde Victorinox Boston Tarzı İstiridye Bıçağı (14,53 $) için bir yorumcunun “Kendime güvenmiyorum” dedi.

Akıllı telefon kullanarak satın alınan alışveriş torbaları, el çantaları ve cüzdanlar ile online alışveriş kavramı.

jayk7 / Getty Images
Wagemann, cep telefonunun yaptığı en kötü ani satın alma olduğunu söylüyor. “O zamanlar, kamera özelliklerinin kişisel blog fotoğrafçılığım için neler yapabileceğine şaşırmıştım,” diye ekledi. “Yeni nesil tarafından hızla geride bırakılan bir model için çok fazla ödeme yaptım. Markanın akıllı pazarlamasını dürtüsel olarak satın almak yerine, fotoğraf kalitesinde hangi kamera yönlerinin fark yarattığını araştırmalıydım.”

Bir Dürtü Alıcının Zihni

Bir tüketici psikoloğu ve Widener Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Ross Steinman, Prime Day’in sınırlı süreli doğası, dürtü alıcılar için onu kedi nanesi yaptığını söylüyor. Amazon’un Prime Day web sitesinde stratejik olarak yerleştirilmiş geri sayım saati, anlaşmaları sürerken güvence altına almak için olabildiğince çabuk satın almanın önemini vurguladı. Steinman bir e-posta röportajında ​​”Bu, birçok kişiyi parçalanmış ve düzensiz tüketici karar alma süreçlerine fırlatır ve çoğu zaman onları amaçlanandan çok daha fazlasını satın almaya yönlendirir” dedi. “Psikolojik açıdan bakıldığında,” diye devam etti, “Amazon Prime Day markalı genel pazarlama ortamı, tüketicilerin kendi kendini ödüllendirmeye odaklanmasını artırma potansiyeline sahip ve böylece onları daha az öz kontrol ve daha hoşgörülü tüketici davranışı sergilemeye yönlendiren bir uyarıcıdır. . ” “Ani alımlarla, çoğu zaman alıcının pişmanlığı gelir.” Salgın, harcama yapmak için çok hızlı olan müşteriler için işleri daha da kötüleştirebilir. Bilgisayar başında çok zaman harcamak yardımcı olmuyor. Ayrıca Wagemann, bu karanlık zamanlarda “çevrimiçi bir şey satın almak, karantina ve sosyal mesafe sınırlarında ev ve iş hayatını dengelerken memnuniyetle karşılanan birine mutlulukta küçük bir artış sağlayabilir” dedi. Yanlış bir satın alma düşünenler için Wagemann’ın tavsiyesi? Zaman verin. “Arıza süresine göz atarken sepetime bir ürün ekleyeceğim ve birkaç gün sonra tekrar ziyaret edeceğim” dedi. “Çoğu zaman, onsuz yaşayabileceğimin farkındayım. Ve daha büyük teknoloji satın alımları için, şimdi farklı modelleri karşılaştırıyorum ve tüm kutuları işaretlediğinden emin olmak için teknik özellikler sayfasına uzun ve sert bir görünüm veriyorum.” Bu yılki Prime Day sırasında Wagemann’ın tavsiyesine kulak asmadıysanız, yürekten alın. Amazon, çoğu şey için mükemmel bir iade politikasına sahiptir.