Skip to content

PS4 Denetleyicisi Nasıl Eşitlenir

19 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Denetleyiciyi PS4’e takın. PS4’ü açın ve PS düğmesi. Bir oyuncu seçin veya oluşturun.
 • Daha fazlasını eklemek için Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth… Basın PS ve Paylaş Yeni denetleyicideki düğmeleri ve bunu PS4’ün listesinden seçin.
 • Eşleşmeyi kaldırmak için denetleyiciyi kapatın. Git Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth… Denetleyiciyi seçin ve seçin Silme.

Bu makale, DualShock 4 olarak bilinen bir PlayStation 4 kontrol cihazının Bluetooth aracılığıyla kablosuz olarak konsolla nasıl eşleştirileceğini açıklar. Yalnızca PS4 için özel olarak yapılmış denetleyicileri eşitleyebilirsiniz; bir PS3 veya PS2 kontrol cihazını bir PS4 konsoluyla senkronize edemezsiniz. Bununla birlikte, PS3 ile bir PS4 denetleyicisi kullanabilirsiniz.

PS4 Denetleyicisini PS4’e Eşitleme

Bir denetleyiciyi sistemle özellikle ilk kez eşitlemek için bir USB kablosuna ihtiyacınız olacak; herhangi bir USB 2.0 Micro-B kablosu DualShock 4’ü konsola bağlayabilir ve sistemde yalnızca iki USB bağlantı noktası olmasına rağmen, oyuncu hesabı başına dört denetleyiciyi eşitleyebilirsiniz.

 1. PS4’ünüzü açmadan önce, USB kablonuzun küçük ucunu oyun kumandasının üstündeki bağlantı noktasına takın; diğer ucunu konsolun ön tarafındaki USB bağlantı noktalarından birine takın.

 2. Konsolun güç düğmesine basarak PS4’ünüzü açın. Bağlı kontrol cihazınızı otomatik olarak algılamalı ve onu mevcut ilk oynatıcı yuvasına atamalıdır.

 3. Oyun kumandasının ortasındaki PS düğmesine bastığınızda, bir oyuncu hesabı seçebileceğiniz veya oluşturabileceğiniz giriş ekranını göreceksiniz.

  Cankurtaran / Robert Earl Wells III
  Şu andan itibaren, denetleyicideki PS düğmesine basmak, bir şarj olduğu sürece konsolu otomatik olarak açacaktır.

Ek PS4 Denetleyicilerini Kablosuz Olarak Senkronize Etme

Sisteminizle senkronize edilmiş en az bir kontrol cihazınız olduğunda, daha fazlasını kablosuz olarak ekleyebilirsiniz:

 1. Senkronize denetleyicinizle, Ayarlar PS4 ana menüsünün üzerindeki simge satırında, evrak çantasına benzeyen bir simge ile gösterilen seçenek.

 2. Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth Cihazları. Şu anda konsolunuzla senkronize edilmiş cihazların bir listesini görmelisiniz.

 3. PS4 kontrol cihazında, senkronize etmek istiyorsanız, PS düğmesi ve Paylaş 5 saniye boyunca aynı anda düğmesine basın.

 4. Bluetooth cihazı listesinde yeni oyun kumandası göründüğünde, onu diğer kumanda ile seçin. Yeni kontrol cihazı daha sonra PS4’ünüz ile senkronize edilecektir.

PS4 Denetleyicisinin Eşleştirmesini Kaldırma

 1. Eşleştirmesini kaldırmak istediğiniz oyun kumandasının kapalı olduğundan emin olun.

 2. Başka bir PS4 denetleyicisi kullanarak konsolunuzu açın. PS4 ana menüsünden şuraya gidin: Ayar > Cihazlar > Bluetooth Cihazları.

 3. Kontrolörlerin bir listesini görmelisiniz. Eşleştirmesini kaldırmak istediğinizi seçin ve seçin sil.

PS4 Kumandanızı Şarj Etme

Oyun kumandasının dahili pili, PS4’e bağlıyken şarj olacaktır. PS4’ünüz dinlenme modundayken kumanda bağlı kalırsa, şarj olmaya devam edecek ve üstteki ışık sarıya dönecektir. Kontrol cihazınızın gücü azaldığında da ışık sarı renkte yanıp sönecektir ve size fişi takmanızı söyleyen bir ekran mesajı görmelisiniz. Şarj edildiğinde, kontrol cihazının üst kısmındaki ışık çubuğu hangisine bağlı olarak farklı renklerde yanar. denetleyicinin atandığı oynatıcı; 1. oyuncu mavi, 2. oyuncu kırmızı, 3. oyuncu yeşil ve 4. oyuncu pembe.

Sorun Giderme: PS4 Kablosuz Bağlantı Sorunları

PS düğmesine bastığınızda oyun kumandanız açılmıyorsa, şarjı olduğundan emin olmak için PS4’e takın. Işık çubuğu yanmazsa, USB kablonuzla ilgili bir sorun olabilir veya oyun kumandasının dahili pili hasar görmüş olabilir. Elinizde fazladan bir kablonuz varsa, ilk olasılığı ortadan kaldırmak için onu kullanmayı deneyin. Oyun kumandası şarj edilmiş olmasına rağmen konsola kablosuz olarak bağlanamıyorsa, sorun konsolunuzdan veya oyun kumandanızın Bluetooth bağlantısından kaynaklanmaktadır. Diğer PS4 denetleyicileriniz kablosuz olarak çalışıyorsa, hatalı denetleyici suçludur. Yine de, konsola USB aracılığıyla bağlanan kumanda ile oynamaya devam edebilirsiniz. Konsolunuzla bir PS4 kontrol cihazını eşleyemiyorsanız sıfırlamayı deneyin.