Skip to content

PS4 HDMI Bağlantı Noktası Nasıl Onarılır

12 de Mayıs de 2021

HDTV ekranınızda hiçbir şeyin görünmemesi için kendinizi yeni bir PS4 oyununa otururken bulabilirsiniz. Sisteminizin herhangi bir grafiği görüntülemediğini veya HDTV’ye bağlanmada zorluk yaşıyorsanız, HDMI bağlantı noktanızla ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. HDMI bağlantı noktası, PS4’ünüzün HDTV’nize bağlanmasına izin veren ve size mevcut en iyi ses ve grafikleri sağlayan şeydir. Hızlı ve basit bir PS4 HDMI bağlantı noktası düzeltmesi sırayla. Oyununuzu kısa sürede büyük ekrana geri getirmek için bu sorun giderme adımlarını deneyin.

PS4 HDMI Bağlantı Noktası Sorunu Nasıl Tanınır

PS4’ünüzün HDMI bağlantı noktasıyla ilgili sorun yaşayıp yaşamadığınızı anlamanın birkaç yolu vardır:

  • Ekrandaki grafikler bozuk veya pikselli ve sesler uyumsuz.
  • Konsolu açtığınızda “Ölümün Mavi Işığı” olarak bilinen sistem ışığı, kapatılmadan önce uzun bir süre mavi renkte yanıp sönerek dahili donanımla ilgili bir sorun olduğunu gösterir.
  • Sistemin bağlı olduğu HDMI kanalında “Giriş Yok” mesajı görülmesi veya siyah bir ekran görülmesi, bu, video sinyali alınmadığı anlamına gelir.

Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, sisteminizin HDMI bağlantı noktasında bir sorun olma ihtimali yüksektir.

PS4 HDMI Bağlantı Noktası Sorunlarının Nedenleri

Aşağıdakiler dahil PS4’ünüzde HDMI bağlantı noktası sorunları yaşamanızın birkaç nedeni olabilir:

  • HDMI kablosu yanlışlıkla çok fazla güçle çekildi.
  • Limanda kir ve toz birikerek video aktarımında hasar ve hatalara neden oldu.
  • HDMI kablosunun ucu, pinleri bükecek şekilde çok fazla kuvvetle yerleştirildi.
  • PS4 ana kartındaki HDMI yongası arızalı.

PS4’te HDMI Bağlantı Noktası Nasıl Onarılır

Sorun giderme bir süreçtir. Sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için aşağıdaki adımların her birini deneyin. Başlamazsa, sonraki adıma geçin.

  1. PS4 ve HDTV’nizin HDMI bağlantı noktalarını inceleyin: HDMI bağlantı noktasının kendisi yarım sekizgene benzer ve PS4’ün sağ arka tarafındaki güç kablosu bağlantı noktasının yanında bulunur. En yaygın sorunlardan biri, HDMI kablosunun bağlantı noktasına tam olarak oturmamasıdır. Kablonun konsolun arkasıyla aynı hizada olduğundan emin olun. Fişin herhangi bir parçası görünüyorsa, HDTV’niz doğru şekilde bağlanamayabilir. PS4’ünüzle ilgili fiziksel sorunları gidermeyi deneyebilirsiniz, ancak garantinizi geçersiz kılmaktan kaçınmak için en iyisi lisanslı bir onarım işletmesine başvurmanız veya PlayStation ile iletişime geçmenizdir.

  2. HDTV’nizi kontrol edin: Sorun, PS4’ün kendisinden ziyade HDTV’nizde olabilir. Sisteminizi farklı bir HDMI bağlantı noktasına bağlamayı, sisteminizi farklı bir HDTV’ye bağlamayı veya farklı bir HDMI kablosu kullanmayı deneyin. Her şey başarısız olursa, HDTV’nizin donanım yazılımının en son sürüme güncellendiğinden emin olun veya fişini çıkarıp tekrar takmayı deneyin.

  3. Güvenli moda geçin ve sistem yazılımını güncelleyin: Hata durumunda bilgisayarınızı nasıl yeniden başlatabileceğiniz gibi, HDMI bağlantı noktası sorunlarınızı çözmenize yardımcı olması için PS4’ünüzü güvenli modda da yükleyebilirsiniz. İlk adımınız, istemleri takip ederek sistem yazılımını güncellemek olmalıdır, bu da sorunlarınızı hemen çözebilir. Güvenli mod başlatıldıktan sonra, varsayılan sistem ayarlarını geri yükleyebilir, veritabanını yeniden oluşturabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. İnternet sorunları yaşıyorsanız veya HDTV’nizi kullanamıyorsanız, PS4 güncellemesini bir USB sürücüye bile indirebilir ve yazılımı manuel olarak güncelleyebilirsiniz.