Skip to content

PS4 Sabit Sürücü Nasıl Değiştirilir

2 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • Verileri flash sürücüye veya harici sürücüye yedekleyin > en son PS4 güncellemesini bir USB’ye indirin. Oluşturmak PS4 yeni sürücüdeki klasör.
 • içinde PS4 klasör, oluştur GÜNCELLEME Klasör. Sürüklemek PS4UPDATE.PUP içine GÜNCELLEME Klasör. Ardından, PS4’ü açmak için arka paneli kaydırın.
 • Eski sürücüyü sökün > kasayı çıkarın > yeni sürücüyü takın, metal pimler içe bakacak şekilde > kasayı kapatın > her şeyi tekrar bir araya getirin.

Bu makale, oyun verilerinizi kaybetmeden PS4 sabit sürücüsünün nasıl değiştirileceğini açıklar.

Neye ihtiyacınız olacak

 • Yeni PS4 sabit sürücünüz
 • Bir Phillips tornavida
 • Oyun verilerinizi yedeklemek için harici bir sabit disk
 • En az 1 GB boş depolama alanına sahip bir USB sürücü

PS4 için bir Sabit Sürücü Bulun

Standart PlayStation 4 sabit diski, en iyi ihtimalle yaklaşık bir düzine modern oyun için yeterli alan olan yalnızca 500 GB tutar. Sabit sürücüyü yükseltmek, daha fazla içerik depolamanıza ve sisteminizin önümüzdeki yıllarda en yüksek performansta çalışmasını sağlamanıza olanak tanır. Konsolunuza kaydedilen oyunları kaybetmeden PS4 sabit sürücü yükseltmesini nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenin. Sony, özellikle PS4 için sabit diskler üretmediğinden, ilk adımınız uyumlu bir sabit disk bulmaktır. PS4, bir sabit disk sürücüsüyle birlikte gelir, ancak isterseniz katı hal sürücüsü takabilirsiniz. SSD’ler tipik olarak çok daha hızlı çalışır, ancak bazen daha az dayanıklıdırlar ve ayrıca daha pahalıdırlar. En iyi seçeneğiniz, PS4 için optimize edilmiş sabit diskler üreten Seagate gibi bir şirketten bir sabit disk satın almaktır. Bununla birlikte, kalınlığı 9,5 mm’den fazla olmayan herhangi bir 2,5″ dizüstü bilgisayar sabit diski yeterli olacaktır; ancak PS4 sabit diskinizi değiştirmek için çaba gösteriyorsanız, en az 1 veya 2 TB’a yükseltmeniz de mümkün. Konsolunuzun sabit diskini değiştirme sürücü garantiyi geçersiz kılmaz.

Verilerinizi Yedekleyin

PlayStation Store’dan satın aldığınız oyunların çoğu ücretsiz olarak yeni sabit sürücünüze yeniden indirilebilir, bu nedenle yedekleme işlemini daha hızlı hale getirmek için dosyalarınızın geri kalanını yedeklemeden önce bunları silmelisiniz. 2014 PT demosu gibi bazı içerikler PS4 ağından kaldırıldı, bu nedenle geri alamayacağınız hiçbir şeyi silmediğinizden emin olun. PlayStation Plus aboneleri, daha sonra almak üzere kayıtlı verilerini buluta da yükleyebilir. Ne kadar veriye sahip olduğunuza bağlı olarak, yedekleme dosyasını bir flash sürücüye sığdırabilirsiniz. Aksi takdirde, harici sabit sürücünüzü PS4’ün USB bağlantı noktalarından birine takın ve ardından aşağıdakileri yapın:

 1. PS4 ana menüsünden, Ayarlar seçenek.

 2. Şu yöne rotayı ayarla sistem > Yedekleme ve geri yükleme > PS4’ü yedekleyin. Ekrandaki talimatları uyguladıktan sonra konsolunuz yeniden başlayacak ve yedekleme başlayacaktır.

 3. İşlem tamamlandığında PlayStation’ınız yeniden başlatılacak ve verilerinizin bir kopyası harici sürücüye kaydedilmelidir.

En Son PS4 Yazılım Güncellemesini İndirin

PlayStation web sitesine gidin ve PS4 için en son yazılım güncellemesini indirin. En yeni PS4 OS güncellemesini bulun, “Güncellemeyi İndir”i tıklayın ve dosyaları taşınabilir bir USB sürücüye kaydedin. Bu adım, yeni sabit sürücünüzün düzgün çalışması için gereklidir.

 1. Sürücüyü açın ve adında bir klasör oluşturun. PS4.

 2. PS4 klasörünün içinde, adında başka bir klasör oluşturun. GÜNCELLEME.

 3. adlı PS4 OS güncelleme dosyasını sürükleyin. PS4UPDATE.PUP, içine GÜNCELLEME Klasör. Flash sürücüyü güvenli bir şekilde çıkardığınızdan ve şimdilik bir kenara koyduğunuzdan emin olun.

PS4’ü açın

Başlamadan önce PS4’ünüzü kapatın ve fişini çekin ve sabit, düz bir yüzeye yerleştirin. Daha yeni bir PS4’ünüz varsa, köşelerden birinde çıkarılabilir bir panel için konsolun arkasına bakın. Sabit sürücünün boyutunu belirten bir çıkartma görebilirsiniz. Bu adım, PS4’ünüzün modeline bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir. Aşağıdaki resimler yeni PlayStation 4 Slim’e aittir. PlayStation web sitesinde, daha eski bir sisteminiz varsa başvurabileceğiniz her PS4 modelinin şemaları vardır.

PS4 Slim'in arka yüzü

PS4 sabit sürücüsü bir kapakla korunmaktadır.

Konsolun arkası size bakacak şekilde, parmaklarınızla hafifçe sağa kaydırarak paneli çıkarın.

PS4 sabit sürücüsünü koruyan kapak


Daha eski PS4 modelleri için, PS4’ünüzün üzerinde iki panel görmelisiniz; biri parlak, diğeri konsolun geri kalanıyla aynı renkte. PS4 size dönükken, kenarlarına bastırarak ve hafifçe sola kaydırarak parlak paneli çıkarın. Altında, sabit sürücüyü görmelisiniz. PlayStation 4 Pro kutudan çıktığı anda 1 TB veri tutabilse de, PS4 dahili sabit diskini daha güçlü bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz. PS4 Pro’nuz varsa, konsolu sırt üstü çevirin ve Ethernet bağlantı noktasının yanındaki plastik tırnağı arayın. Sabit sürücüyü ortaya çıkarmak için parmaklarınızla çıkarın.

PS4 Sabit Sürücüsünü değiştirin

Sabit sürücü, PlayStation denetleyicisinde bulunan sembolleri taşıyan tek bir vidayla konsola sabitlenir. Vidayı yıldız tornavidanızla çıkarın, ancak kaybetmeyin.

Konsolda sabitlenmiş PS4 Slim sabit sürücü

PS4 sabit sürücüsü, PS4 denetleyicisinde bulunan sembolleri taşıyan bir vidayla sabitlenir.

Artık sabit sürücüyü çekerek çıkarabilmelisiniz. Gerçek sabit sürücü kasası, söküp bir kenara koymanız gereken iki veya dört vidayla bir arada tutulur. Eski sabit sürücüyü çıkarın ve hasar görmelerini önlemek için yenisini her iki sürücünün de altına dokunmadan takın. Metal pimlerin içeri baktığından emin olun ve vidaları tekrar sabitleyerek kasayı kapatın.

Her Şeyi Bir Araya Getirin

Muhafazalı sabit sürücüyü tekrar konsola yerleştirin ve süslü vidayı sabitleyin; dış kapağı yerine geri kaydırın. Sisteminizi tekrar prize takın ve TV’nize yeniden bağlayın. PS4’ünüzü yeniden başlatmak için konsolun güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun.

Yeni PS4 Sabit Sürücünüzün Kurulumu

PlayStation’ınızı açtığınızda Güvenli Modda başlamalıdır. gibi bir mesajla karşılaşacaksınız.PS4 başlatılamıyor‘ görmek istediğin şey bu.

PS4 Yazılım Güncellemesini yükleyin

 1. USB kablosu aracılığıyla konsola bir PS4 denetleyicisi bağlayın ve PS düğmesine basın.

 2. Şimdi, konsolun diğer USB bağlantı noktasına PlayStation Yazılım Güncellemesini içeren bir cihaz takmanız istenecek.

 3. Daha önceki USB sürücünüzü takın ve ardından TAMAM MI ve Evet sonraki ekranda.

 4. Güncellemenin yüklenmesi tamamlandıktan sonra sistem yeniden başlatılacaktır.

Artık, tarih ve dil tercihlerini ayarlamak gibi PS4’ünüzü ilk satın aldığınızda atmanız gereken adımları izleyeceksiniz.

Oyun Verilerinizi Geri Yükleyin

 1. Yedekleme verilerinizi içeren harici sabit sürücüyü bağlayın.

 2. Ana menüden şuraya gidin: Ayarlar > sistem > Yedekleme ve geri yükleme.

 3. Seç PS4’ü geri yükle, yedekleme dosyasını seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.

 4. Verileriniz başarıyla geri yüklendiğinde, sistem son bir kez yeniden başlatılır.

 5. PS4 ana menüsü geri geldiğinde, sabit disk değiştirme değişikliğinden öncekiyle aynı görünmelidir. Kullanıcı profiliniz, kaydetme verileriniz ve kupalarınız bozulmadan kalacaktır.

Eski Oyunlarınızı Yeniden İndirin

Daha önce de belirtildiği gibi, daha önce satın aldığınız oyunları PlayStation Store’da mevcut oldukları sürece indirebilirsiniz.