Skip to content

PS4 Wi-Fi’niz Yavaş Olduğunda Nasıl Onarılır

8 de Mayıs de 2021

PlayStation 4 Wi-Fi bağlantı hızınız yavaşsa, video oyunu oynarken gecikmeden yavaş indirme hızlarına kadar her türlü soruna neden olabilir. Sinir bozucu, ancak PS4’ünüzü daha hızlı hale getirebilir ve bu sorunları birkaç sorun giderme ipucu ile çözebilirsiniz.

Pinciniphoto / Getty Images

PS4’te Yavaş Wi-Fi’nin Nedenleri

PS4’ünüzün Wi-Fi üzerinden bağlandığında yavaş internetle karşılaşmasının birkaç olası nedeni vardır. Bu nedenler şunları içerebilir:

  • Tuğla duvarlar veya diğer yapısal sorunlar gibi girişimler, konsolun interneti algılamasını (ve bağlanmasını) zorlaştırır.
  • Aynı anda birden fazla cihaz akışıyla aşırı yüklenmiş bir bağlantı.

PS4’te internetinizin neden yavaş olduğunu tam olarak bilmek zor olsa da, bu sorunu gidermenin ve düzeltmenin çeşitli yolları vardır.

PS4’te Yavaş Wi-Fi Nasıl Onarılır

İster orijinal bir PS4’te, ister İnce sürümde veya bir PS4 Pro’da oynuyor olun, yavaş Wi-Fi sorunları ortaya çıkabilir. Bu düzeltmeler konsolun herhangi bir sürümünde çalışır, ancak bazıları diğerlerinden daha etkili olabilir. Orijinal PS4’ün kablosuz kartı nedeniyle bağlantı sorunları olduğu biliniyor. Konsolun bu sürümüne sahipseniz, sistem yaşlandıkça sorunlarla daha sık karşılaşabilirsiniz.

  1. Bir Ethernet kablosu kullanın. Yavaş bir Wi-Fi bağlantısıyla başa çıkmak için en kolay çözüm budur. Tek gereken, PS4’ü yönlendiriciye bir Ethernet kablosuyla bağlamak. Herhangi bir parazit konusunda endişelenmenize gerek yok ve PS4’ünüz için en iyi bağlantı, yükleme ve indirme hızlarını elde edersiniz. Bir Ethernet kablosu kullanmak, PS4’ün Wi-Fi üzerinden bağlanmayacağı anlamına gelir. Cihaz doğrudan yönlendiriciye bağlı olduğu için internete daha iyi bağlanacaksınız.

  2. Modemi / yönlendiriciyi yeniden başlatın. Basit bir yeniden başlatma, genellikle bir bağlantı sorununu çözebilir. PS4 konsolunu birkaç dakikalığına çıkarın ve yeniden başlatın.

  3. Yönlendiriciyi konsola yaklaştırın. Mesafe, özellikle iç duvarlardan veya diğer engellerden kaynaklanan parazit varsa, PS4’ün Wi-Fi bağlantısını kararsız hale getirebilir. PS4’ünüz yönlendiricinize ne kadar yakınsa, kararlı bir Wi-Fi bağlantısı sağlamak o kadar kolay olur. Evinizde tuğla iç duvarlarınız varsa, yönlendiriciye yaklaşmak özellikle önemlidir çünkü bir sinyalin geçmesi zor olabilir. En azından konsolu ve yönlendiriciyi aynı odada tutun.

  4. Uzaktan Oynatmayı devre dışı bırakın. Bazı izole durumlarda, PS4 Uzaktan Oynatma özelliğini devre dışı bırakmak bağlantı sorunlarını çözebilir. Bunun nedeni, Uzaktan Oynatma’nın diğer cihazlara bağlanmak için bir mini ağ oluşturmasıdır. Devre dışı bırakarak, oynadığınız oyuna konsantre olmak için PS4’ü serbest bırakırsınız. Git Ayarlar > Uzaktan Oynatma Bağlantı Ayarları, sonra temizle Uzaktan Oynatmayı Etkinleştir onay kutusu.

  5. 5 GHz ağ kullanın. Bir ağa bağlı daha fazla cihazı idare edebilecek daha güçlü bir sinyal verir. Hem PS4 Slim hem de PS4 Pro, 5 GHz’yi destekler. Geçiş yapmak için şu adrese gidin: Ayarlar > > İnternet Bağlantısını Kurun > Wi-Fi kullan > Kolay. Ardından Seçenekler düğmesine basın ve seçin Wi-Fi Frekans Bantları. Seçiniz 5 GHz ve bas X. 2,4 GHz bağlantı kullanmanız gerekiyorsa, çevrimiçi oynarken diğer cihazların (konsollar, bilgisayarlar ve telefonlar gibi) Wi-Fi ağıyla olan bağlantısını kesin.

  6. Yukarıdaki seçeneklerin hiçbiri işe yaramazsa, sorunu çözmek için internet servis sağlayıcınız (ISS) veya Sony ile iletişime geçin.