Skip to content

PS4’te Klavye veya Fare Nasıl Kullanılır

25 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • PS4’ün ön tarafındaki USB bağlantı noktalarına kablolu bir klavye ve / veya fare takın.
 • Bir kablosuz klavye veya fare bağlamak için şuraya gidin: Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth Cihazları. Cihazını seç.

Bu makale hem kablolu hem de kablosuz klavye ve farelerin nasıl bağlanacağını, klavye ve fare ayarlarının nasıl özelleştirileceğini ve bir fare ve klavyeyi doğrudan desteklemeyen oyunlarda nasıl dolaşılacağını açıklar.

PS4’e Kablolu Klavye veya Fare Nasıl Bağlanır

PlayStation 4’ünüze klavye ve / veya fare bağlamak oldukça basittir: Klavyeyi veya fareyi PS4’ün ön tarafındaki USB bağlantı noktasına takın. PS4 çoğu cihazı hemen tanır ve bağlantının yapıldığını size bildirmek için ekranda bir klavye veya fare simgesi yanıp söner. Ne yazık ki, PS4 sizin markanızı tanımazsa, bu konuda yapabileceğiniz çok fazla şey yoktur. PS4, sürücülerin indirilmesini ve kurulmasını desteklemez.

USB Bağlantı Noktalarından Çıktıysanız

PS4 ayrıca, konsolunuza bağlayabileceğiniz USB cihazlarının sayısını artırabilen USB bağlantı noktalarından birine bir USB hub bağlamayı da destekler. Kablolu klavye ve kablolu fare kullanmak ve yine de kontrol cihazınızı veya harici sürücünüzü USB üzerinden şarj etmek istiyorsanız, bir USB hub kullanın.

PS4’e Kablosuz Klavye veya Fare Nasıl Bağlanır

Kablosuz klavye veya fare bağlama işlemi, bunları bir Windows veya Mac bilgisayara bağlamaya benzer:

 1. Profilinizde oturum açın ve PS4’lere gidin Ayarlar, hangi üst düzey menüde sağdan ikinci öğedir.

 2. Ayarlar’da seçin Cihazlar.

 3. İlk seçenek Bluetooth Cihazları. Tıkla X denetleyicideki düğmesine basarak seçin.

  Klavye ve fare ayarlarına, PS4 ayarlarındaki Aygıtlar menüsünden erişilebilir.
  Daniel Nations

 4. Bluetooth klavyenizin veya farenizin listelendiğini görmelisiniz. Değilse, aygıtın bulunabilir yapma konusundaki talimatlarını izleyin ve listede görünmesi için birkaç saniye bekleyin.

 5. Listede cihazın adına gidin ve X bağlanmak için düğmesine basın.

 6. Bir kod istenirse ve bilmiyorsanız, şunu girin: 0000.

PS4 çoğu kablosuz klavye ve fareyle çalışır, ancak doğrudan Bluetooth üzerinden bağlanmak yerine bir PC’ye bağlanmak için tek bir USB alıcı-verici anahtarı kullanan klavye / fare birleşik birimleriyle sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda, konsol bu cihazlardan yalnızca birini, genellikle klavyeyi tanıyabilir.

Klavye ve Fare Ayarlarını Değiştirebilir misiniz?

Standart olmayan bir klavye veya sol elle kullanılan bir fare kullanıyorsanız, varsayılan ayarlara bağlı kalmazsınız. Klavye ve fareyi, işaretçi hızı dahil ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Öncelikle cihaz Ayarlarında olmanız gerekir.

 1. Profilinize giriş yapın.

 2. Seçiniz Ayarlar PS4’ün üst düzey menüsünden.

 3. Aşağı kaydırın Cihazlar ve itin X denetleyicideki düğmesine basın.

 4. Fare altındaki ayarlar Cihazlar sağ elle kullanılan bir fareden sol elle kullanılan bir fareye geçmenizi sağlar. Ayrıca işaretçi hızını şu şekilde değiştirebilirsiniz: Yavaş, Normalveya Hızlı.

  PS4'teki fare işaretçisi ayarlarının ekran görüntüsü

  İşaretçi hızı ayarı, işaretçinin ekranda ne kadar hızlı hareket edeceğini ayarlayacaktır.
  Daniel Nations

 5. Tuş takımı ayarlar, PS4 için dil ayarlarınıza uyan standart bir klavye kullanmıyorsanız yeni bir dil seçmenize izin verir. Ayrıca Anahtar Tekrarı ayarlamak Kısa, Normalveya Uzun. Anahtar Tekrarı (Gecikme) ayarı, PS4’ün bir tuşa dokunmak yerine basılı tuttuğunuzda tekrar etmeden önce ne kadar bekleyeceğini ayarlar. Anahtar Tekrarı (Oran) PS4’e gecikme zamanlayıcısı geçtikten sonra anahtarı ne kadar hızlı tekrar edeceğini söyler.

Fare ve Klavye İle Yapabilecekleriniz

PS4’te klavye ve fareyi destekleyen harika oyunlar şunları içerir: Çevrimiçi DC Evreni, Elder Scrolls Çevrimiçi, Final Fantasy XIV, Fortnite, Asla kış, Paragon, Skylines, ve War Thunder. Başka ne yapabileceğini merak ediyor musun? Yapabilirsin:

 • Web’e göz atın: Bilmiyor olabilirsiniz, ancak PS4 bir web tarayıcısı ile birlikte gelir. Ona erişirsin Kütüphane app. DailyMotion ve Vimeo gibi web sitelerinden videolar bile izleyebilirsiniz.
 • Netflix, Hulu ve Amazon Video’da içerik arayın: Kurulum, bu zor başlık ararken video akış uygulamalarının kullanımını çok daha kolay hale getirir.

Klavye ve Fareyi Desteklemeyen Oyunlar Hakkında

Yalnızca bir avuç oyun PS4’e bağlı bir fareyi ve klavyeyi doğrudan desteklerken, hemen hemen her oyunun kurulumla çalışmasını sağlamanın bir yolu var. Xim4 veya IOGEAR Keymander gibi bir dönüştürme adaptörü gerektirir. Bu bağdaştırıcılar, klavye ve fare sinyallerini alıp bunları denetleyici sinyallerine dönüştürerek çalışır ve oyunu bir denetleyici kullandığınızı düşünerek kandırır. PS4’ünüzle bir dönüştürme adaptörü kullanmakla ilgili bir sorun var: En sevdiğiniz oyundan men edilmenize neden olabilir. Gibi oyunlarda Görev çağrısı ve Overwatch, bir denetleyiciye takılan diğer kullanıcılara karşı fare ve klavye kullanmak önemli bir avantaj olabilir ve geliştiriciler tarafından yasaklanmıştır. Fare ve klavyeyi kısıtlayan oyunlar, çoğunlukla Fortnite adlı olmayan rekabetçi nişancı oyunları ve savaş alanı oyunlarıdır. Bu yüzden bu konuda dikkatli olun. Olumlu tarafı, Xim4 gibi bir dönüştürme adaptörüyle oynamak, farenizi ve klavyenizi bir USB hub’ına takmak kadar kolaydır. Bunları adaptöre takın, adaptörü PS4’e takın ve işte hazırsınız.